Uczestnicy spotkania na Uniwersytecie Wrocławskim rozmawiali dziś (4 lipca) na żywo z polskim astronautą dr Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) okrążającej Ziemię na wysokości 400 km z prędkością 28 tys. km na godzinę.
To wielki dzień, myślę, że ci, którzy dzisiaj tutaj są, zapamiętają spotkanie z polskim astronautą na całe życie.Paweł Preś, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Relację z wydarzenia można zobaczyć również w serwisie You Tube.
10 minut, wiele pytań
Rozmowa z dr Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim trwała niecałe 10 minut. Brały w niej udział nie tylko dzieciaki z Wrocławia, ale także z Koluszek, Kęt i wielu innych miejsc.
10-letni Franek Rożnowski ze szkoły nr 53 we Wrocławiu niestety nie zdążył zadać swojego pytania (połączenie zostało przerwane dość nagle), ale będzie miał okazję zrobić to podczas spotkania z astronautą po jego powrocie na Ziemię.
Moje pytanie miało brzmieć tak: Jak myślisz, jakie aspekty życia na Ziemi zmienią się w twoim przypadku po doświadczeniu życia w kosmosie? Chciałem wiedzieć na przykład to, jak będzie mu się chodziło, skoro na stacji jest w stanie nieważkości.Franek Rożnowski ze Szkoły Podstawowej nr 53 we Wrocławiu
O co pytano astronautę?
- Jakie cechy osobowości powinien mieć kandydat na astronautę? (Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski: m.in. upór i ciekawość świata)
- Jak wyglądają posiłki astronautów? („Na śniadanie jadłem owsiankę i jajecznicę, ale w innej formie niż na Ziemi”)
- Co czuje, mając świadomość, że jest drugim Polakiem w kosmosie? (m.in. dumę, że się reprezentuje Polaków”)
- Jak wyglądały przygotowania do lotu w kosmos? (Roczne szkolenia W USA, Europie i Japonii, w tym loty paraboliczne i szkolenia z wydostawania się ze zwodowanej na oceanie kapsuły).
- Jak astronauci dbają o formę fizyczną (m.in. sesje na rowerze stacjonarnym, gumy do ćwiczeń różnych grup mięśni)
To tylko przykłady, pytań było więcej. Pytania zostały wybrane w konkursie „Zapytaj Astronautę”, zorganizowanym przez POLSA w grudniu 2024 roku.
Połączenie dzięki krótkofalowcom
Rozmowa odbyła się przez tzw. telemost, stworzony przez krótkofalowców uczestniczących w programie ARISS – Polakom i Amerykanom (ich była była niezbędna, ponieważ w ciągu dnia ISS nie przelatywała nad Polską).
Program ARISS został stworzony przez krótkofalowców na całym świecie po to, żeby umożliwić dzieciakom łączność z astronautami na międzynarodowej stacji kosmicznej. Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski także jest krótkofalowcem, zdał egzamin.Włodzimierz Tarnowski, znak krótkofalarski SQ6NLN
Warsztaty, wykłady i mnóstwo atrakcji, w tym jazda po Księżycu
Rozmową z astronautą była gwoździem programu, jednak dla uczestników przygotowano także całodniowe zajęcia edukacyjne. Wśród nich był wykład o tym, jak przetrwać w kosmosie oraz o meteorytach, można było także poznać świat wirtualnej rzeczywistości, eksperymentować ze sztuczną inteligencją, sprawdzić, jak astronauci manipulują narzędziami w grubych rękawicach, co jedzą (były astropierogi i inne przysmaki) i jak steruje się pojazdem poruszającym się po Księżycu. Podobne wydarzenia zaplanowano także w Łodzi, Rzeszowie i Warszawie.
Galeria zdjęć
Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii.
Podczas dzisiejszego spotkania na Uniwersytecie była też mowa o 13 eksperymentach, zaplanowanych do przeprowadzenia podczas misji. opowiadał o nich Piotr Kosek z kanału Astrofaza w serwisie You Tube poświęconego kosmosowi.
Jeden z tych eksperymentów został przygotowany przez Extremo Technologies - start-up wspierany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej we współpracy z badaczami z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Chodzi w nim o to, żeby sprawdzić, jak w warunkach kosmicznych poradzą sobie ekstremofilne mikroglony wulkaniczne, czyli takie które na Ziemi przywykły do trudnego środowiska. Kto wie, może w przyszłości mogłyby służyć do produkcji tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla na stacjach kosmicznych.
O misji polskiego astronauty
Przypomnimy:
- dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał w kosmos jako drugi Polak w historii (pierwszy był przed niemal półwieczem Mirosław Hermaszewski), jednak jest naszym pierwszym naszym rodakiem, który znalazł się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak musiał pokonać 22 tys. innych kandydatów, by się tam znaleźć.
- Przyleciał tam w ramach misji IGNIS, czyli polskiej części misji Ax-4. Rakieta wystartowała - po siedmiokrotnej zmianie daty startu - 25 czerwca o godz. 8.31 czasu polskiego z kompleksu 39A w Centrum Lotów Kosmicznych Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę ważącą 12 ton kapsułę załogową Dragon.
- Ponad dobę później i po skomplikowanym manewrze dokowania kapsuły, polski astronauta znalazł się na ISS.
- Poza dr Uznańskim w miejski biorą udział: dowódca misji Peggy Whitson (USA), pilot misji Shubhanshu Shukla (Indie) oraz specjalista misji Tibor Kapu (Węgry)
- Misja będzie trwać 2 tygodnie. Kosmonauta zrealizuje łącznie 13 eksperymentów oraz program edukacyjny dla uczniów - także tych z Wrocławia.
Organizatorzy dzisiejszych wydarzeń na Uniwersytecie Wrocławskim
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii,
- Polska Agencja Kosmiczna,
- Europejska Agencja Kosmiczna.
Współorganizatorzy:
- EC1,
- Uniwersytet Wrocławski,
- Politechnika Rzeszowska,
- Centrum Nauki Kopernik.