Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu to jedyne w Polsce, obok Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, muzeum, które gromadzi eksponaty dokumentujące historię poczty, telekomunikacji i telegrafii na ziemiach polskich. Mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej przy ul. Zygmunta Krasińskiego 1.
W czwartek 17 października otwarto tu kolejną interesującą wystawę czasową „Telefonistki. Panny niewidzialne”. Halo! Tu centrala. Łączę, proszę czekać - takie słowa padały niegdyś w słuchawce aparatu telefonicznego.
Po drugiej stronie kabla słychać było damski głos, ale telefonistka pozostawała dla rozmówcy niewidzialna. A to własnie dzięki ich codziennej wytężonej pracy, łączność między ludźmi stawała się coraz szybsza i dlatego to właśnie one stały się głównymi bohaterkami wystawy.
Historia telefonistek została pokazana na tle rozwoju firmy Ericsson w poszczególnych okresach, a dopełnieniem ekspozycji jest prezentacja archiwalnych fotografii ze zbiorów MPiT oraz firmy Ericsson w Polsce – spadkobiercy historii Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej i Polskiej Akcyjnej Spółki Elektrycznej.
Ponadto zwiedzający mają okazję podziwiać szereg urządzeń telekomunikacyjnych z prywatnej kolekcji wrocławskiego kolekcjonera Michała Grzesika, takich jak oryginalne aparaty telefoniczne czy centrale telefoniczne produkcji Ericssona. Wystawa jest czynna od 18 października do 2 marca 2025 r.
Muzeum można odwiedzać od wtorku do soboty w godz. 10–16 i w niedziele od 10 do 15. Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy 13 zł. › Więcej informacji na stronie muzeum.