wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zaplanuj weekend z Halą Stulecia we Wrocławiu w 2023 r.
Kliknij, aby powiększyć
Hala Stulecia Wrocław 2022 r. – jedna z najciekawszych atrakcji we Wrocławiu, z którą warto zaplanować weekend! www.wroclaw.pl
Hala Stulecia Wrocław 2022 r. – jedna z najciekawszych atrakcji we Wrocławiu, z którą warto zaplanować weekend!

Hala Stulecia we Wrocławiu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na Dolnym Śląsku. Chętnie odwiedzają ją nie tylko mieszkańcy miasta, ale również turyści i sympatycy zabytków. Budynek wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 r. nie bez powodu. Jest to nie tylko symbol równości, ale także prostoty i otwartości. Zapoznaj się z wrocławską Halą Stulecia w 2022 r. i zaplanuj tu weekend z rodziną lub przyjaciółmi!

Reklama

Hala Stulecia we Wrocławiu – wydarzenia

Hala Stulecia we Wrocławiu znana jest nie tylko z organizacji koncertów gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, ale także wszelkich wydarzeń sportowych, kulturowych, rozrywkowych czy największych w Polsce targów, kongresów i konferencji.  To tutaj od wielu lat odbywają się zawody o randze światowej, cykliczne wydarzenia takie jak Wrocławskie Targi Dobrych Książek, 3-majówka, widowiska teatralne i muzyczne czy spotkania formalne.

Hala Stulecia we Wrocławiu to także miejsce stanowiące ośrodek edukacyjny dla dzieci, gdzie organizowane są letnie i zimowe półkolonie czy warsztaty. W tym roku odbywała się tu także Noc Muzeów 2023.

Zapoznaj się z kalendarzem imprez w Hali Stulecia we Wrocławiu zaplanowanych na 2023 r.

Hala Stulecia Wrocław – zwiedzanie i godziny otwarcia

Hala Stulecia we Wrocławiu organizuje nie tylko najważniejsze wydarzenia w mieście, ale także prowadzi własną interaktywną wystawę – Visitor Centre. W jej ramach można zapoznać się z ciekawą historią Hali Ludowej. Na atrakcję składają się przede wszystkim:

  • nagrania dźwiękowe,
  • filmy,
  • ekrany dotykowe,
  • mapy interaktywne,
  • wirtualne wycieczki z użyciem technologii Virtual Reality.

Interaktywna wystawa umożliwi zwiedzenie zakątków niedostępnych dla turystów. Pozwoli wzbić się ponad obiekt i obejrzeć cały kompleks z góry, a także spotkać się wirtualnie z architektem Hali Stulecia we Wrocławiu – Maksem Bergiem.

Visitor Centre czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Bilet normalny na zwiedzenie wystawy multimedialnej i wnętrza Hali Stulecia kosztuje 25 zł od osoby, natomiast bilet ulgowy – 20 zł. Przed umówionym wyjściem warto spojrzeć na kalendarz dostępności Visitor Centre.

Hala Stulecia oraz Visitor Centre biorą udział w programie Nasz Wrocław – jeśli rozliczasz podatki we Wrocławiu, skorzystaj z darmowego biletu!

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Hala Stulecia we Wrocławiu 2022 r. materiały organizatora
Hala Stulecia we Wrocławiu 2022 r.

Fontanna Multimedialna Pergola Wrocław – pokazy w 2023 r.

Fontanna Multimedialna na Pergoli we Wrocławiu znajduje się tuż przy Hali Stulecia i otoczona jest przez zieleniejące bluszcze. To największy obiekt tego typu w Polsce i jeden z największych w Europie. To tu od czerwca 2009 r. odbywają się jedne z najatrakcyjniejszych pokazów multimedialnych łączące w sobie kolory, światła, obrazy, muzykę, a nawet ogień. Atrakcja przyciąga co roku nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale także turystów z całego świata. Funkcjonuje ona od maja do października.

Fontanna Multimedialna na Pergoli ma powierzchnię 1 ha i składa się z 300 dysz wodnych i 3 dysz ogniowych. Na jej dnie umieszczono punkty świetlne mieniące się kolorami. W sezonie wiosenno-letnim pokazy dzienne odbywają się od 10.00 rano i trwają od 5 do 20 minut. W tym czasie można posłuchać muzyki skomponowanej przez wielu współczesnych, jak i historycznych twórców – od Hansa Zimmera po Daft Punk.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Fontanna Multimedialna we Wrocławiu, pokazy w 2022 r. www.wroclaw.pl
Fontanna Multimedialna we Wrocławiu, pokazy w 2022 r.

Weekendowe pokazy specjalne (piątek i sobota) trwają od 12 do 22 minut. W maju 2022 r. multimedialny seans odbywa się o godz. 21.45, w czerwcu – 21.30. Uczestnictwo w dziennych, jak i wieczornych pokazach Fontanny Multimedialnej na Pergoli jest całkowicie bezpłatne. Młodszym widzom na pewno spodoba się mała fontanna mieniąca się kolorami, do której będą mogli wejść.

Pokazy Fontanny Multimedialnej Pergola we Wrocławiu odbywały się od 15 maja do 22 października 2022 r. Pierwszy pokaz wystartował o godz. 10.00, a pierwszy pokaz specjalny zatytułowany „Cztery Żywioły” o 21.45. 

Nowy sezon pokazów Fontanny Multimedialnej Pergola rozpocznie się w maju 2023 roku. 

Atrakcje na weekend w pobliżu Hali Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia we Wrocławiu otoczona jest wieloma atrakcyjnymi obiektami i terenami rekreacyjnymi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, w zależności od potrzeb – możesz tu nie tylko odpocząć, ale i wzbogacić swoją wiedzę historyczną czy kulturową. Zobacz, co ma do zaoferowania Wrocław!

Wrocławska Iglica – najwyższa rzeźba we Wrocławiu

Wrocławska Iglica to element architektury, którego nie da się nie zauważyć, kiedy przebywa się w okolicach Hali Stulecia. Pomnik powstał w 1948 r. z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Projekt prof. Stanisława Hempla miał wymiar polityczny – konstrukcja miała się stać symbolem odbudowy zniszczonego Wrocławia. Zadaniem wrocławskiej Iglicy było też zasłonienie bryły ówczesnej Hali Ludowej. To 44-tonowa, stalowa konstrukcja, która ma 90,3 m wysokości. Warto się przy niej zatrzymać i przyjrzeć się jej monumentalnej posturze.

Pawilon Czterech Kopuł dla miłośników kultury i sztuki

Pawilon Czterech Kopuł sąsiaduje z Halą Stulecia. To innowacyjny projekt Hansa Polziga z 1913 r., w którym obecnie znajdują się zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej zawierające dzieła polskich twórców z XX i XXI w. Miejsce znane jest z kultowych filmów Andrzeja Wajdy i Sylwestra Chęcińskiego – „Sami swoi” i „Popiół i diamient”. To świetne miejsce dla fanów kultury oraz sztuki.

Wrocławska Pergola otoczona bluszczem

Wrocławska Pergola to półeliptyczna strefa składająca się z 750 słupów otoczonych zielonych bluszczem. Okala ona Fontannę Multimedialną – ma aż 640 metrów długości. Dla turystów i mieszkańców Wrocławia stanowi nie tylko miejsce idealne do spacerowania i spędzania wolnego czasu, ale także skrycia się w cieniu letnich dni. To także urokliwe miejsce nadające się do sesji zdjęciowych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pergola we Wrocławiu otoczona bluszczem. www.wroclaw.pl
Pergola we Wrocławiu otoczona bluszczem.

Ogród Japoński we Wrocławiu

Tereny Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu przylegają do Hali Stulecia. Obiekt powstał z okazji Wystawy Stulecia w 1913 r. Można tu znaleźć różne typy ogrodów: kamieniste plaże z rzeźbami, ogród wodny i publiczny. Niezwykle atrakcyjne są również dwa mosty z pawilonem widokowym, kamienna ścieżka, bramy, małe wodospady, staw z karpiami koi i pawilon herbaciany. W maju Ogród Japoński we Wrocławiu ukazuje całe swoje piękno w rozkwicie – spotkasz tu ok. 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu. To idealne miejsce na spacer i odpoczynek.

ZOO Wrocław – największy ogród zoologiczny w Polsce

Naprzeciw Hali Stulecia we Wrocławiu znajduje się jedno z najbardziej znanych w Europie miejsc – ZOO Wrocław. Znajduje się tu ponad 12 tysięcy zwierząt. Na zwiedzenie obiektu mającego ok. 33 hektarów koniecznie trzeba przeznaczyć kilka godzin (min. 3 godz.). Najsłynniejszą atrakcją tego miejsca jest Afrykarium, w którym znajduje się kompleks 21 basenów z rzadkimi rybami, gadami, płazami i ssakami. Furorę robi tu wielki tunel wypełniony wodą, w którym tuż nad głową przechodniów pływają ryby. Warto także zobaczyć:

  • Odrarium – żyje tu flora i fauna wrocławskiej rzeki Odry,
  • Akwarium – żyją tu ryby słodkowodne i słonowodne z egzotycznych krajów,
  • Ranczo i dziedziniec – mieszkają tu zwierzęta z gospodarstwa domowego, które można pogłaskać i dokarmić specjalnym granulatem,
  • Małpiarnię,
  • Pawilon Madagaskaru,
  • Ptaszarnię,
  • Saharę,
  • Słoniarnię,
  • Terrarium i Motylarnię.

W ZOO Wrocław organizowane są także pokazowe karmienia, przejażdżki na kucach czy meleksem przez zoo, zwiedzanie z przewodnikiem czy gry terenowe. Warto zajrzeć także do sklepu z pamiątkami. Aktualne ceny biletów dostępne są na stronie ZOO Wrocław.

Wystawa WUWA – najmodniejsze osiedle we Wrocławiu  

WuWA, znana też jako Osiedle WuWa, to inaczej: wystawa mieszkania i miejsca pracy, która powstała w 1929 r. w okolicach Hali Stulecia. Te modernistyczne osiedle składa się z 32 budynków zbudowanych z zastosowaniem nietypowych materiałów. Można tu znaleźć domy mieszkalne, tereny rekreacyjne oraz przedszkole. Celem projektu było stworzenie dla mieszkańców przestrzeni, która zaspokoiłaby ich najważniejsze potrzeby.

Osiedle jest obecnie zasiedlone. Warto przejść się ulicą Tramwajową, Wróblewskiego, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Kopernika, aby zapoznać się z tym ciekawym projektem architektonicznym. Po drodze można także wpaść do kawiarni WUWA Cafe i napić się kawy.

Weekendowy spacer po Parku Szczytnickim we Wrocławiu

Park Szczytnicki we Wrocławiu znajduje się tuż przy Hali Stulecia. Dzięki temu w przeciągu kilku minut ze świata modernizmu można przenieść się wprost do angielskiego ogrodu pełnego roślinności. Park Szczytnicki ma długoletnią historię – powstał już w 1783 r. na terenach lasu we wsi Stare Szczytniki. To tu powstał wówczas pierwszy park w Europie urządzony w stylu angielskim.

Park Szczytnicki we Wrocławiu ma ok. 100 ha powierzchni. Można tu spotkać prawie 400 gatunków roślin, w tym drzew i krzewów. To ulubione miejsce rekreacji wrocławian na weekend. Można tu pooddychać świeżym powietrzem, wyjść na spacer z psem czy zrobić piknik, a to wszystko w otoczeniu wyjątkowych krajobrazów. Dodatkową weekendową atrakcją we wrocławskim Parku Szczytnickim jest stary, drewniany kościół  św. Jana Nepomucena, ukryty w wśród drzew. Był on częścią Wystawy Stulecia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Park Szczytnicki we Wrocławiu www.wroclaw.pl
Park Szczytnicki we Wrocławiu

FunPark przy Hali Stulecia – atrakcja na weekend dla dzieci

FunPark przy Hali Stulecia we Wrocławiu to park rozrywki dla dzieci z dmuchanymi zamkami i gokartami. Park jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-20.00 i w sobotę oraz niedzielę w godz. 11.00-20.00. Na miejscu dzieci mogą także zjeść lody.

30 minut zabawy w parku dmuchańców kosztuje 25 zł, 60 minut – 35 zł. Wyścigi gokartami przez 30 minut kosztują 20 zł, 60 minut – 30 zł (jeżeli chodzi o mały/średni wóz). Opiekunowie mają wstęp wolny. Więcej informacji na temat biletów na stronie FunPark przy Hali Stulecia we Wrocławiu.

Hala Stulecia Wrocław – food trucki i restauracje

Nieopodal Hali Stulecia od strony ul. Wróblewskiego od maja funkcjonuje strefa food trucków. Można zjeść tu zarówno mięsne, jak i wegetariańskie czy wegańskie przysmaki – od burgerów, frytki, sałatki, a także napić się różnych napojów, takie jak kawa, lemoniada czy drinki. Wrocławskie food trucki funkcjonują tu do późnych godzin.

Przy Hali Stulecia znajdują się także dwie restauracje – Taras letni przy Pergoli (w ofercie: lody, gofry, ciasta, zapiekanki, frytki, sałatki i napoje) i nowa restauracja – Restauracja Tarasowa, która otworzy się już w czerwcu 2022 r. Będzie można w niej skosztować regionalnych, a także całkiem wykwintnych dań. Menu jest krótkie, ale opiera się o świeże, sezonowe produkty.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Hala Stulecia we Wrocławiu (pergola) www.wroclaw.pl
Hala Stulecia we Wrocławiu (pergola)

Hala Stulecia Wrocław – historia i ciekawostki

Hala Stulecia we Wrocławiu powstała w 1913 r. – pierwotnie nosiła nazwę „Hala Ludowa” (niem. Jahrhunderthalle). Projektantem zabytkowego domu demokracji był Max Berg. Ciekawostką jest, że obiekt został wzniesiony zaledwie w 13 miesięcy, co jak na tamte czasy jest nie lada osiągnięciem. Zaraz potem stał się on miejscem spotkań i ważnych rozmów najważniejszych osobistości Wrocławia oraz przyjezdnych gości. W momencie powstania wrocławska Hala Stulecia miała największą kopułę na świecie (65 metrów średnicy), która pobiła nawet rzymski Panteon. 

Hala Stulecia we Wrocławiu jest jednym z 3 obiektów na Dolnym Śląsku wpisanych na listę zabytków UNESCO i 17 obiektem w całej Polsce. Jest to także najbardziej znany projekt Maksa Berga, który zasłynął z żelbetowej, nowoczesnej konstrukcji. Na cześć wrocławskiego projektanta domek nad fosą jego projektu stał się kawiarnią o nazwie Cafe Berg. Z jego tarasu rozpościera się widok na Wzgórze Partyzantów.

Hala Ludowa zaprojektowano z okazji Wystawy Stulecia w ówczesnym Breslau. Świętowano wówczas sto lat osiągnięć Prus oraz Śląska w zakresie gospodarki czy kultury. Z okazji wystawy wzniesiono także Pawilon Czterech Kopuł i Ogród Japoński.

Hala Stulecia we Wrocławiu ma za sobą nie tylko historyczną Wystawę Stulecia. Swojego czasu znajdowało się tu także Kino Gigant, gdzie można było pomieścić ok. 5200 widzów. Pierwszy film, jaki tu wyświetlono, nosił nazwę „Urlop w Wenecji” i był wielkim wydarzeniem jak na tamte czasy. Na sam seans zabrakło biletów. Oprócz kina w Hali Stulecia we Wrocławiu odbywał się także Światowy Kongres Intelektualistów i Wystawa Ziem Odzyskanych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl