4. Cena energii elektrycznej zamrożona! Od stycznia 2023 wyższe limity zużycia prądu i nowy dodatek elektryczny [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu człowiek z latarką odczytuje licznik energii elektrycznej Shutterstock
Na zdjęciu człowiek z latarką odczytuje licznik energii elektrycznej

Będą wyższe limity zużycia prądu i nowy dodatek elektryczny. Rada Ministrów przyjęła projekt zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych od stycznia 2023 r. Będą także rekompensaty dla wykorzystujących energię do ogrzewania. Zobacz szczegóły i sprawdź, czy oszczędzisz, czy nie na zamrożonej cenie prądu od stycznia 2023 r.

O zamrożeniu cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych zużywających do 2000 kWh prądu rocznie pisaliśmy 16 września br. W poniedziałek, 26 września 2023 r. rząd przyjął szczegółowy projekt ustawy w tej sprawie.

W stosunku do pierwszej wersji projektu jest zmiana, która dotyczy rodzin rolników i rodzin z kartą dużej rodziny – dla nich podniesiono próg do 3000 kWh. Według pierwszej wersji projektu poziom zużycia dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, z osobą z niepełnosprawnością i gospodarstwa rolnicze miał wynieść 2600 kWh.

Cena energii elektrycznej zamrożona! Od stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh). Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – limit wyniesie do 3 tys. kWh. Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

Zamrożenie cen energii elektrycznej od stycznia 2023 r. Limity

W 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać: do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie –  skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r.

Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Dodatek elektryczny do ogrzewania mieszkania i domu

Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Zniżki dla tych co oszczędzają energię elektryczną

Gospodarstwa domowe otrzymają specjalną zniżkę, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wartość upustu będzie wynosiła 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Zamrożona cena energii elektrycznej: rachunki mniejsze czy niekoniecznie

Problem w tym, że zdaniem niektórych ekspertów gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh prądu rocznie to przede wszystkim nieduże rodziny w mieszkaniach w blokach lub w kamienicach.

Wielodzietne rodziny i właściciele większych lokali i domów jednorodzinnych, którzy zużywają więcej prądu, z proponowanych przez rząd rozwiązań raczej nie skorzystają.

Przykład: 3-pokojowe mieszkanie, ok. 60 mkw. roczne zużycie prądu: ok. 3800kWh. Większe mieszkania to ok. 7000-8000 kWh. 120-metrowy dom jednorodzinny to ok. 2900 kWh

Szacuje się, że za każde dodatkowe 1000 kWh Polacy mogą płacić nawet 1000 zł. więcej w skali roku.

Jak sprawdzić zużycie prądu? Tauron ma specjalną aplikację

Roczne zużycie prądu można łatwo sprawdzić u swojego dostawcy energii elektrycznej. Tauron ma specjalną aplikację Mój Tauron, czyli elektroniczne biuro obsługi klienta, na której można sprawdzić zużycie prądu, można to też zrobić dzwoniąc do Taurona pod numer tel. 32 606 0 616