W czwartek (16 września) premier RP i przedstawiciele jego rządu ogłosili szczególne rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej i „Tarczę Solidarnościową”, która – zdaniem rządzących, ma chronić polskie rodziny przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej.
Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty - nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWhminister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Gwarancje cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych
Minister dodała, że w praktyce oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę – powyżej 2000 lub 2600 kWh. – Dodatkowo, po stronie obywateli nie ma żadnej biurokracji, lub będzie ona ograniczona do minimum. To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał jej cenę. W przypadku rolników – wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego. W rodzinach z trojgiem lub więcej dzieci będzie potrzebna jedynie Karta Dużej Rodziny, a tam, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością – jeden dokument potwierdzający – dodała minister Moskwa.
Premier podkreślając, że rząd chce promować oszczędzanie energii podkreślił: – Ograniczenie zużycia energii o 10 proc. w przyszłym roku będzie wiązało się z obniżką rachunku o dodatkowe 10 proc.
Zamrożona cena energii elektrycznej: rachunki mniejsze czy niekoniecznie
Problem w tym, że zdaniem niektórych ekspertów gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh prądu rocznie to przede wszystkim nieduże rodziny w mieszkaniach w blokach lub w kamienicach.
Wielodzietne rodziny i właściciele większych lokali i domów jednorodzinnych, którzy zużywają więcej prądu, z proponowanych przez rząd rozwiązań raczej nie skorzystają.