wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Fizyk prof. Ferenc Krausz we Wrocławiu. Uczony wkrótce odbierze w Szwecji Nagrodę Nobla

Prof. Ferenc Krausz, fizyk, laureat tegorocznej Nagrody Nobla, odwiedzi Wrocław. Pretekstem jest powstanie na Politechnice Wrocławskiej grupy badawczej, z którą będzie współpracował. W programie wizyty planowanej na 7 listopada jest również otwarty wykład.

Reklama

Prof. Ferenc Krausz jest dyrektorem Instytutu Optyki Kwantowej Maxa Plancka w Monachium. W październiku - wspólnie z prof. Anne L'Huillier i prof. Pierrem Agostinim – został ogłoszony laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano ich za utworzenie nowych narzędzi do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek.

Pochodzący z Węgier naukowiec, jako pierwszy na świecie, wygenerował i zmierzył pojedyncze impulsy świetlne o czasie trwania w skali attosekundowej i jest uznawany za twórcę tak zwanej fizyki attosekundowej.

Eksperyment pozwala obserwować ruchy elektronów wewnątrz atomów, co w 2002 roku zostało uznane przez czasopisma naukowe „Nature” i „Science” jako jedno z najważniejszych osiągnięć w nauce. Pomiary przyniosły nowe spojrzenie na fizykę atomową i fizykę ciała stałego. Prof. Krausz prowadzi badania nad zrozumieniem procesów mikroskopowych z udziałem elektronów, atomów i molekuł.

Wrocławscy współpracownicy noblisty

Wizyta naukowca, który współpracuje z naszą uczelnią, związana jest z planowaną na wtorek 7 listopada, inauguracją działalności specjalnej grupy badawczej specjalizującej się w budowie ultraszybkich laserów. Jej kierownikiem został dr Maciej Kowalczyk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który w latach 2020-22 współpracował z prof. Krauszem w Niemczech.

Zostaliśmy wybrani do udziału w prestiżowym programie Max Planck Partner Group. Jest on finansowany przez Towarzystwo Maxa Plancka, które na działalność grupy na PWr przeznaczy grant w wysokości 100 tysięcy euro.Naszym zadaniem będzie rozwijanie zagadnień związanych z laserami generującymi femtosekundowe impulsy laserowe w zakresie średniej podczerwieni. Skupimy się przede wszystkim na stabilizacji tych źródeł laserowych, aby mogły być wykorzystywane w Max Planck Institute of Quantum Optics do spektroskopowych badań próbek ludzkiej krwi pod kątem diagnostyki chorób nowotworowych.
dr Maciej Kowalczyk, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej

Tego samego dnia (7 listopada, aula Politechniki Wrocławskiej, obowiązują zapisy) węgierski naukowiec wygłosi też otwarty wykład „Attosecond Science: From Speeding Up Electronics to Probing Human Health”. Prelekcja będzie poświęcona impulsom świetlnym w skali attosekundowej i ich zastosowaniu w medycynie.

Utytułowany uczony

Prof. Krausz jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in.:

  • 2005 – Nagroda Leibniza,
  • 2006 – „Quantum Electronics Award”, IEEE Laser and Electro-Optics Society,
  • 2006 – brytyjski „Progress Medal”,
  • 2022 – Wolf Prize,
  • 2022 – BBVA Frontiers of Knowledge Award.

Najważniejsze wyróżnienie - Nagrodę Nobla z Fizyki przyznano mu za eksperymentalne metody generujące attosekundowe impulsy światła dla celów badania dynamiki elektronów w materii.

Po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego uczony zadeklarował, że pieniądze pochodzące z nagrody przekaże - za pośrednictwem swojej fundacji Science4People - na pomoc Ukrainie. 

Prof. Krausz dyplom i medal noblowski, odbierze 10 grudnia (rocznica śmierci jej patrona) z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl