4. Festiwal Pierwszej Pomocy we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia
Dzieci bawiące się w pianie wypuszczonej przez strażaków. Była to jedna z wielu atrakcji podczas Festiwalu Pierwszej Pomocy.  Fot. Bartosz Chochołowski

Można tu było zdobyć wiele unikatowych doświadczeń - głównie takich, których nie chcielibyśmy przeżywać w realnym świecie: dachowanie w samochodzie, opatrywanie urwanej nogi, masaż serca czy gaszenie pożaru. Jednak oswojenie się z takimi sytuacjami może sprawić, że kiedyś będziemy potrafili uratować komuś życie. Ale Festiwal Pierwszej Pomocy to również dobra zabawa.

Najwięcej frajdy młodszym uczestnikom sprawiły dmuchańce oraz taplanie się w pianie wydmuchiwanej przez strażaków.

Młodsi i starsi mogli się podczas pikniku w parku Tysiąclecia dowiedzieć, jak poprawnie wzywać służby ratunkowe, co jest wewnątrz karetki, jak wygląda pomoc nad wodą, do czego służy AED, jakie są nowe wytyczne przy RKO, czym gasić ogień.

Wrocławianie chcą się dokształcać w tym zakresie. Rocznie z wiedzy o pierwszej pomocy, którą przekazujemy, korzysta kilkanaście tysięcy osób.
Dorota Feliks, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Podczas praktycznych warsztatów uczyli się, jak opatrywać różnego rodzaju rany, jak udzielać pierwszej pomocy dzieciom, jak się zachować w razie urazu na wycieczce survivalowej lub podczas uprawiania sportu.

Na miejscu był również punkt pomocy psychologicznej Centrum Zdrowia Psychicznego. Obecni na miejscu psychologowie i lekarze psychiatrzy udzielali informacji o możliwej pomocy oraz doradzali sposób postępowania w przypadku kryzysów. Natomiast w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można było oddawać krew.

Spora kolejka stała przed symulatorem dachowania. Cóż, lepiej zaspokoić ciekowość w kontrolowanych warunkach.