„Europejska Szkoła Otwartości” – warsztaty dla nauczycieli
Szkolenie odpowiada na najczęstsze wyzwania, z jakimi stykają się osoby pracujące z młodzieżą, są to m.in. tożsamość kulturowa, pochodzenie czy rozwój psychoseksualny człowieka. Projekt skierowany jest do wrocławskich nauczycieli, wychowawców, opiekunów czy psychologów.
Warsztat ma pomóc nauczycielom w sytuacjach dyskryminacyjnych - jak poprowadzić ucznia, jak z nim rozmawiać, jak pomóc w sytuacji dyskryminacyjnej. W polskich szkołach dzieje się coraz więcej, dlatego warto wiedzieć, jak postępować.Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący RMW
Warsztaty prowadzą:
- dr Ewa Jupowiecka – trenerka edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu edukacji praw człowieka, przeciwdziałania przemocy motywowanej uprzedzeniami oraz nauczania dzieci z doświadczeniem migracji. Pracuje w Stowarzyszeniu Nomada jako edukatorka oraz asystentka międzykulturowa Romów pochodzących z Rumunii,
- Alina Szeptycka – polonistka, edukatorka antydyskryminacyjna. Koordynuje projekty i prowadzi działania edukacyjne w Stowarzyszeniu Kultura Równości. Współpracuje z Fundacją Katarynka w obszarze kultury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami.
Szkoła powinna być miejscem, w którym każdy z uczniów ma możliwość ekspresji swojej tożsamości.Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
– Chcielibyśmy, aby Dom Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu stał się miejscem bezpiecznym dla osób, które czują się w jakikolwiek sposób dyskryminowane – dodaje Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Tematyka warsztatów i zapisy na drugi termin
Szkolenia będą obejmować następujące zagadnienia:
- stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja,
- przemoc motywowana uprzedzeniami,
- kompetencje międzykulturowe,
- przeciwdziałanie homofobii i transfobii w szkole,
- reagowanie na przemoc, dyskryminację, mikroagresję,
- przeciwdziałanie dyskryminacji,
- język równościowy.
Drugi termin warsztatów zaplanowany jest na 16 grudnia i wciąż można się na niego zapisać – wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Projekt realizuje Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kultura Równości oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada.