wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dzień Pizzy 2024 we Wrocławiu. Ile kosztuje najdroższa pizza świata? Historia i ciekawostki

Dzień Pizzy 2024 we Wrocławiu. Ile kosztuje najdroższa pizza świata? Historia i ciekawostki

Przemysław Krzewiński,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu dwie pizze. Kiedy jest Dzień Pizzy 2024? Poznaj historie pizzy. Czy ciasto na pizzę można mrozić? Najlepsze ciekawostki. www.wroclaw.pl
Na zdjęciu dwie pizze. Kiedy jest Dzień Pizzy 2024? Poznaj historie pizzy. Czy ciasto na pizzę można mrozić? Najlepsze ciekawostki.

Większość z nas uwielbia pizzę. Co do tego nie ma wątpliwości. Nie ważne z jakimi dodatkami ją przyrządzimy, to zawsze zniknie ze stołu w ekspresowym tempie. Tak popularne danie zasługuje na swoje własne święto. Poznaj jego historię i sprawdź najlepsze ciekawostki dotyczące tego włoskiego dania.

Reklama

Kiedy jest Dzień Pizzy 2024?

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy 9 lutego, w tym roku przypada w piątek. To właśnie w ten dzień powinniśmy koniecznie wybrać się do lokalnej pizzerii. Z tej okazji wiele restauracji na pewno przygotuje promocje na dzień pizzy. Możemy również przygotować ją własnoręcznie w domu.

W tym roku dzień pizzy będzie tuż po tłustym czwartku, który w 2024 roku wypada 8 lutego. Warto przemyśleć jak połączyć ze sobą te święta, ponieważ nie zawsze mamy okazje obchodzić te święta jedno po drugim.

Co oznacza słowo pizza?

Jak powszechnie wiadomo, pizza to placek, który pieczemy z mąki, drożdży i wody z wieloma różnymi dodatkami. Samo słowo pochodzi z łaciny, a „picea” oznacza właśnie placek mączny. Gdy cofniemy się w czasie, okaże się, że wypiekano ją już w starożytnej Grecji, Rzymie, a nawet Egipcie. Już wtedy podawano ją z dodatkami, takimi jak smalec czy ryby.

Kto pierwszy wymyślił pizzę?

Pizza w postaci, jaką znamy obecnie, pochodzi z końca XIX wieku. W 1889 roku włoska królowa Małgorzata Sabaudzka przybyła do rozsławionego szefa kuchni w Neapolu. Był nim Raffaele Esposito, właściciel pierwszych pizzerii. To on uraczył królową pizzą, którą nazwał „Margherita” na jej cześć. Przygotowując potrawę wybrał odpowiednio składniki, które miały symbolizować barwy kraju. Na pizzy znalazły się pomidory, ser mozzarella oraz bazylia, czyli czerwień, biel i zieleń.

Czym się różni pizza rzymska od neapolitańskiej?

Klasyczna pizza rzymska ma grubość około 1-2 cm, a jej brzegi nie wyrastają ponad powierzchnię placka. W odróżnieniu od pizzy neapolitańskiej ciasto jest przypieczone na chrupko. Najpopularniejsze dodatki to szynka parmeńska, bazylia, rukola i parmezan.

Natomiast pizza neapolitańska musi być przygotowana według certyfikowanej receptury ze ściśle określonych składników. Na takiej pizzy muszą znaleźć się pomidory San Marzano, ser mozzarella di bufala i świeże liście bazylii. Koniecznie musi posiadać pulchne brzegi.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu pizza z czarnymi oliwkami. Pixabay
Na zdjęciu pizza z czarnymi oliwkami.

W jakim kraju zjada się najwięcej pizzy?

Wbrew pozorom we Włoszech nie zjada się największej ilości pizzy na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się Norwegia. Mieszkańcy tego kraju są dużymi fanami włoskiego dania. Każdy mieszkaniec Norwegii rocznie zjada ponad 5 kg pizzy. Na drugim miejscu znajduje się USA, a na trzecim Wielka Brytania. Włochy zajmują 5 pozycję w rankingu.

Ile zjada się pizzy w Polsce?

Co prawda nasz kraj nie znajduje się w rankingu 10 największych zjadaczy pizzy, ale i tak zjadamy jej całkiem sporo. Szacuje się, że prawie 75% Polaków je pizzę przynajmniej raz w miesiącu, a najpopularniejsze smaki to Margherita, Capriciosa i Pepperoni.

Ile kosztuje najdroższa pizza na świecie?

Obecnie najdroższą pizzę na świecie możemy dostać w restauracji Renato Viola, którą znajdziemy w mieście Salerno we Włoszech. Koszt takiej przyjemności to 12 tys. dolarów, czyli prawie 50 tys. złotych. Na pizzy znajdziemy trzy rodzaje kawioru, homara, rzadkie odmiany krewetek i mozzarelle. Samo ciasto przed nałożeniem dodatków musi leżakować aż 72 godziny. W cenę wchodzi również podanie tej pizzy nie w restauracji, a w domu klienta.

Ile kosztuje najdroższa pizza w Polsce?

Aktualnie najdroższą pizzą w Polsce jest Złota Chicago za prawie 3,5 tys. złotych. Serwują ją w restauracji Chicago Pizza w Warszawie. Dodatki, które pojawiają się na pizzy to ogon homara, najdroższa wołowina świata, kawior, parmezan, mozzarella i jadalne złoto.

Czy pizza jest zdrowa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedzona z umiarem nie będzie miała złego wpływu na nasze zdrowie. Jedna pizza w miesiącu nie powinna nam zaszkodzić. Odradza się jednak częstego jedzenia pizzy mrożonych, które znajdziemy w różnych sklepach.

Ile kalorii ma pizza?

Najzwyklejsza pizza bez wielu dodatków na spodzie to około 250 kalorii na 100 gram. Wiedząc, że przeciętna pizza o średnicy 40 cm waży około 1000 gram możemy, obliczyć, że cała to około 2500 kalorii.

Czy ciasto na pizzę można mrozić?

Czasami zastanawiamy się, czy ciasto na pizzę można przygotować dzień wcześniej? Odpowiedź brzmi, tak! Mrożenie ciasta pozwoli nam zaoszczędzić czas na przyszłe okazje. Trzeba tylko pamiętać o właściwym przechowywaniu. Dlatego najlepiej zamrozić ciasto po pierwszym wyrośnięciu uprzednio smarując je cienko oliwą. Posmarowane ciasto możemy schować do pojemnika albo zawinąć w folie spożywczą, ważne jest aby było szczelnie zapakowane. Tak przygotowane ciasto możemy śmiało zamrozić.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu wyrobione ciasto na pizzę. Pixabay
Na zdjęciu wyrobione ciasto na pizzę.

Ciekawostki o pizzy

Pizza jest jednym z najpopularniejszych dań na świecie, dlatego też wielu kucharzy i entuzjastów tej potrawy próbuje pobijać różnego rodzaju rekordy z nią związane. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najlepszych ciekawostek dotyczących rekordów związanych z pizzą:

  • Najdłuższa pizza na świecie miała prawie 2 km i upieczono ją w miejscowości Fontana w Kalifornii w USA.
  • Najbardziej serowa pizza świata miała aż 154 gatunków sera.
  • W 1989 roku restauracje McDonald’s serwowały pizzę, niestety szybko wycofały się z tego pomysłu. Aktualnie w USA znajdziemy jedynie 3 lokale, które nadal mają pizzę w swoim menu.
  • Najostrzejsza pizza na świecie ma aż 3,2 miliona jednostek na skali Scoville’a i serwuje się ją w miasteczku Saltdean w Anglii. Dla porównania gaz pieprzowy na tej skali ma 5 milionów jednostek.
  • Aktualny rekord w jedzeniu pizzy to 32,28 sekundy na 30 centymetrowe ciasto i należy do Filipińczyka Kevina Medina.

Z naszej strony pozostaje jedynie życzyć wam wszystkim smacznego!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl