wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:46

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dzień Niepodległości Ukrainy we Wrocławiu. Śpiewano hymn, rozwinięto flagę, przyczepiano żółto-niebieskie serca
Kliknij, aby powiększyć
Marsz Niepodległości Ukrainy przeszedł ulicami Wrocławia fot. Oleksandr Poliakovsky
Marsz Niepodległości Ukrainy przeszedł ulicami Wrocławia

Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzono we Wrocławiu. Najpierw była modlitwa w katedrze greckokatolickiej przy pl. Nankiera i podniesienie ukraińskiej flagi przy konsulacie. Potem Marsz Niepodległości na Rynek, gdzie odśpiewano hymny Polski i Ukrainy oraz rozwinięto 36-metrową, żółto-niebieską flagę. W Przejściu Dialog do mapy naszego wschodniego sąsiada przyczepiano serca z dedykacjami.

Reklama

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy rozpoczęto o godz. 11 mszą w katedrze greckokatolickiej na pl. Nankiera. Potem było uroczyste podniesienie flagi koło konsulatu ukraińskiego. A dalej Marsz Niepodległości na Rynek.

Punktualnie o godz. 12 kilkaset osób, głównie z Ukrainy, zaśpiewało hymn tego państwa na wrocławskim Rynku. Pieśń zaczynającą się od słów „Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława i wola” powstała w 1863 r. Autorem słów jest etnograf i poeta Pawło Czubynski, muzykę skomponował ksiądz Mychajło Werbycki.

Dzień Niepodległości Ukrainy. Część zgromadzonych płakała ze wzruszenia

Zgromadzeni w Rynku ludzie rozwinęli długą na 36 metrów flagę naszych wschodnich sąsiadów. Mnóstwo osób ubranych było w narodowe stroje. Kobiety miały na głowie wianki w narodowych żółto-niebieskich barwach. Na wielu twarzach widać było wzruszenie. 

Łzy po policzkach spływały trzem Ukrainkom z Kijowa - Irenie, Natalii i Ani. Przyjechały na dwa tygodnie do Wrocławia z dziećmi z Kijowa. Z jednej strony były to łzy wzruszenia, że mogą w spokoju zaśpiewać hymn swojego kraju. Ale z drugiej łzy spowodowane były rosyjskim atakami na ich kraj. 

Od rana były już dwa alarmy w Kijowie skąd pochodzimy. Mieszka tam moja rodzina i bardzo się o nią martwię. Przed chwilą dzwoniłam do nich i wszystko jest w porządku, ale przez tą całą wojnę nie mam chwili spokoju. Cały czas stres, że bomba spadnie na nasz blok.
Natalia z Kijowa, która śpiewała hymn Ukrainy w Rynku

Nieco dalej stały dwie mieszkanki Zaporoża - Tatiana i Wiktoria. Mieszkają w stolicy Dolnego Śląska od kilku miesięcy. One także przeżywały wielki stres związany z bombardowaniem. Okazało się, że dziś (24.08) rosyjskie bomby spadły na ich miasto. 

Wszyscy rozmawiamy w języku swobody. Dzień Niepodległości Ukrainy.

W Dzień Niepodległości Ukrainy w Rynku pojawili się też przedstawiciele władz Wrocławia, województwa i konsulatu ukraińskiego. 

To bardzo ważne, że świętujemy Dzień Niepodległości we Wrocławiu, a także w Ukrainie, choć tam obchody są ograniczone przez zagrożenie rosyjski atakami. Wielu twierdziło, że nie przetrwamy agresji Putina, a my daliśmy radę. Dziękujemy za pomoc z zachodnich krajów, w tym z Polski. Gdy rozmawiamy z Polakami nie potrzebni są nam już tłumacze, bo mówimy w tym samym języku - języku swobody.
Jurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu

Zostawiają swoje serca na mapie Ukrainy

W Przejściu Dialog zawisła mapa Ukrainy. Każdy chętny może tam przyjść i przyczepić do niej serce w żółto-niebieskich barwach. Ukraińcy zawieszają je w miejscu skąd pochodzą. Dopisują tam kilka słów od siebie. Znaleźliśmy kilka wpisów, takich jak:

  • Ukraino jestem z Tobą
  • Wolna Ukraina, Wolna Białoruś
  • Moja kwitnąca Ojczyzna (fragment wiersza Tarasa Szewczenki)
  • Pokoju na niebie

Na mapie mogą przyczepiać serca także Polacy. Można tam wpisać życzenia dla Ukraińców. Mapa będzie wisiała jeszcze przez kilka dni. Miejsce otwarte jest w dni powszednie od godz. 9 do godz. 18, a w soboty od godz. 10 do godz. 16.

Delegacja Śląska Wrocław w Przejściu Dialog

W Przejściu Dialog z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy pojawiła się delegacja Śląska Wrocław, a wśród nich ukraińscy pracownicy i piłkarz tego klubu.

Wśród przedstawicieli Śląska była Valentyna Voitovych, która pracuje w Śląsku jako kierownik magazynu sportowego, odpowiada za sprzęt dla pierwszej drużyny i od wielu lat jest dobrym duchem w szatni Trójkolorowych. Na swoim koncie ma m.in. mistrzostwo Polski zdobyte z WKS-em w 2012 roku.

Kolejną osobą był Jehor Matsenko, który gra w Śląsku na pozycji obrońcy. Do Wrocławia trafił w lutym tego roku, gra w drugiej drużynie, ale przed bieżącym sezonem został włączony do kadry pierwszego zespołu, z którym pojechał na obóz przygotowawczy i grał w sparingach. Na debiut w PKO Ekstraklasie jeszcze czeka, jednak jego pozycja w drużynie rośnie. Vala i Jehor to Ukraińcy, którzy dziś mają swój dzień i swoje wielkie święto. Święto Niepodległości.

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl