wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. 24 sierpnia Dzień Niepodległosci Ukrainy. Bezpłatne koncerty, gigantyczna flaga i bicie rekordu. Sprawdź wydarzenia we Wrocławiu

24 sierpnia Dzień Niepodległosci Ukrainy. Bezpłatne koncerty, gigantyczna flaga i bicie rekordu. Sprawdź wydarzenia we Wrocławiu

Ewa Waplak,

Dzień Niepodległości Ukrainy 2021 fot. Grzegorz Rajter/archiwum www.wrocla.wpl
Dzień Niepodległości Ukrainy 2021

24 sierpnia obchodzony Dzień Niepodległości Ukrainy. W tym roku to 31 rocznica, która wypada również pół roku od rosyjskiej agresji na Ukrainę. We Wrocławiu wydarzenia zaplanowano 24 i 25 sierpnia m.in. na Rynku, Operze Wrocławskiej, Centrum Historii Zajezdnia czy na placu przed Impartem, gdzie na darmowym koncercie zaśpiewa m.in. zespół Enej! Sprawdźcie pogram wydarzeń na Dzień Niepodległości Ukrainy 2022 we Wrocławiu.

Reklama

24 sierpnia. Pochód, bicie rekordu i bezpłatny koncert

Uroczystości, organizowane przez Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu we współpracy z wrocławskim oddziałem Związku Ukraińców we Wrocławiu, rozpoczną się przed południem.  

 • 11.00 rano modlitwa w katedrze greckokatolickiej przy pl. Nankiera oraz uroczyste podniesienie flagi na placu przed Konsulatem Generalnym
 • Marsz Niepodległości na Rynek.
 • 12.00 uroczyste wykonanie hymnu narodowego Ukrainy i Polski przed wrocławskim ratuszem, rozwinięcie 36-metrowej flagi Ukrainy
 • 14.00 odśpiewania hymnu Ukrainy (bicie rekordu świata)

Również 24 sierpnia w Przejściu Dialogu zawiśnie mapa konturowa Ukrainy, gdzie przechodzący będą mogli zaznaczać miejsca, z których pochodzą albo te, które są im bliskie. Będzie też można napisać życzenia dla Ukrainy z okazji jej święta.

Na cykl wydarzeń zaprasza też Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, które od początku wojny organizują m.in. zajęcia i warsztaty po ukraińsku.

W środę m.in. warsztaty lalek-motanek. Obowiązuje rejestracja.

Po południu natomiast pokaz filmu „Moje myśli są ciche” Antonia Łukicha połączony ze zbiórką charytatywną.

Skovoroda Fest czyli festiwal na placu przed Impartem

Fundacja Ukraina zaprasza na festiwal Skovoroda Fest 2022. W tym roku tematem przewodnim jest solidarność polsko-ukraińska.

W programie festiwalu: koncert z udziałem znanych polskich i ukraińskich zespołów , otwarty mikrofon literacki, pokazy filmowe, warsztaty i jarmark rękodzieła. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Koło Impartu wystąpi zespół rockowy Enej, tworzący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, oraz ukraińska kapela Karna, której członkowie wymyślili własny gatunek muzyczny pn. hutsul-metal. Na festiwalu zagra także polsko-ukraińska grupa Zazula, specjalizująca się w technice tak zwanego śpiewu białego.

Harmonogram wydarzenia – scena przed Impartem

 • 17.00 – otwarcie strefy festiwalowej
 • 18.00 – przywitanie, otwarcie festiwalu
 • 18.30-20.00 – występ muzyczny zespołów Zazula i Enej
 • 20.00-20.30 – prezentacją projekcji Save Ukraine
 • 20.30-22.00 – występ muzyczny zespołu Karna

Harmonogram wydarzenia – scena w podwórku Impartu

 • 17.00-17.50 – spotkania literackie z Tamarą Dudą
 • 18.00-18.30 – spotkania literackie z Magdaleną Kolską
 • 22.00-00.00 – występ Gordiy Starukh & Eyecandy Visual

25 sierpnia koncert w Operze Wrocławskiej

Klasyka opery ukraińskiej, polskiej i włoskiej wybrzmi ze sceny przy ulicy Świdnickiej już 25 sierpnia. Wydarzenie będzie świetną okazją do zapoznania się z bogatym muzycznym dziedzictwem naszych wschodnich sąsiadów oraz wysłuchania w ich wykonaniu włoskiej i polskiej klasyki operowej.

Początek koncertu Najpiękniejsze głosy Opery Lwowskiej o godz. 18.00. bilety kosztują 20 zł, dla obywateli Ukrainy wynosi 1 zł (za okazaniem dokumentu w kasie biletowej).

Spróbuj ukraińskiej kuchni czyli Smaki Ukrainy

Browar Stu Mostów zaprasza natomiast na Smaki Ukrainy. To oryginalne dania inspirowane kuchnią ukraińską, przygotowywane z szefem kuchni z Ukrainy, specjalne menu, ukraińskie piwo z beczki i muzyka na żywo.

Smaków Ukrainy można skosztować w dniach 20-24 sierpnia w lokalu na ulicy Świdnickiej, a także w Karczmie czy w sklepie browaru na Długosza.

26 sierpnia bezpłatny koncert zespołu Tanok Na Majdani Kongo

W piątek wieczorek bezpłatny koncert na wrocławskim Rynku.  Tanok Na Majdan Kongo to kultowa grupa, założyciele i główni kierowcy ukraińskiego hip-hopu, które od ponad dwudziestu lat zajmują znaczące miejsce na krajowej scenie.

Trzech członków zespołu  wokalista Oleg Fagot Mykhailouta, gitarzysta basowy Konstantyn Żujkow i gitarzysta Jarosław Wierowkin  wstąpiło do wojska wraz z rozpoczęciem działań wojennych.

Niepodległość Ukrainy. Trochę historii

 • 16 lipca 1991 r. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła Deklarację suwerenności państwowej Ukrainy. Ustanowiło to zasady samostanowienia, demokracji, niezależności i prymatu prawa ukraińskiego nad prawem sowieckim.
 • 24 sierpnia 1991 r. parlament przyjął Deklarację Niepodległości. 
 • 1 grudnia 1991 r. odbyły się referendum i pierwsze wybory prezydenckie. Ponad 90% wyborców poparło niepodległość, a pierwszym prezydentem został Leonid Krawczuk. 
 • Dzień później, 2 grudnia 1991 r. Polska i Kanada jako pierwsze państwa uznały niepodległość Ukrainy.
 • 8 grudnia 1991 r. Ukraina, Białoruś i Rosja podpisały Porozumienie Białowieskie, czyli traktat de facto rozwiązujący Związek Radziecki. W miejsce Związku Radzieckiego powołano Wspólnotę Niepodległych Państw.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl