wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pomysł na weekend: Zjawiskowa willa dwie godziny od Wrocławia. Jej projektant działał także we Wrocławiu

Willa w niewielkim Löbau powstała w latach 30. XX wieku według projektu Hansa Scharouna, wrocławskiego architekta, współautora osiedla WuWA. Dzisiaj dom Schminke uchodzi za jedno z najważniejszych osiągnięć architektury modernistycznej na świecie. Można go zwiedzać z polskim przewodnikiem.

Reklama

Dom Schminke powstał na zlecenie właścicieli fabryki makaronu w saksońskim Löbau. Fritz i Charlotte Schminke poznali Hansa Scharouna we Wrocławiu, kiedy odwiedzili Wystawę Werkbundu „Mieszkanie i miejsce pracy” (WUWA). Scharoun był autorem projektu największego z obiektów osiedla – domu dla osób samotnych, który dzisiaj funkcjonuje jako hotel i ośrodek szkoleniowy. Był wykładowcą wrocławskiej Państwowej Sztuk i Rzemiosła Artystycznego, jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli „architektury organicznej”.

Niedługo później Schminke zamówili u niego projekt willi.

Makaronowy parowiec o światowej sławie

Willa kształtem i elementami wystroju kojarzy się ze statkiem, stąd nazywana bywa Makaronowym (to już nawiązanie do profesji właścicieli) Parowcem. Gospodarze byli tak zadowoleni z efektów pracy Hansa Scharouna, że zaproponowali mu modernizację budynku.

Willę zajmowali do 1945 r., później pełniła ona różne funkcję, m.in. lokalnego centrum pionierów. W 1978 r. została wpisana do rejestru zabytków, w 2000 r. gruntownie wyremontowana. Od 2009 r. jest pod opieką Fundacji Domu Schminke, która w katalogu statutowym ma zapisaną m.in. promocję wiedzy o architekturze.

Dom Schminke w Löbau wymienia się na liście najważniejszych dokonań klasycznej architektury modernistyczne na świecie, obok willi Tugendhatów w Brnie, willi Savoy Le Corbusiera pod Paryżem i – zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta – dom Fallingwater w Stanach Zjednoczonych.

Nocleg w Domu Schminke

Opiekunowie Domu Schminke zapraszają do odwiedzin. Podczas zwiedzania willi można skorzystać z pomocy przewodników (oprowadzających na żywo, w formule audio lub w formule multimedialnej), także w polskiej wersji językowej.

Löbau odwiedzili przedstawiciele wrocławskiego magistratu oraz środowiska architektów. Intencją obu stron jest optymalne wykorzystanie obiektów Hansa Scharouna do promocji dokonań znakomitego architekta.

Willę rodziny Schminke można nie tylko zwiedzać. Budynek jest wynajmowany na warsztaty, spotkania i konferencje, ale także na wydarzenia prywatne i sesje fotograficzne. Można w nim także przenocować – do dyspozycji gości jest dwanaście miejsc noclegowych.

Jak dojechać z Wrocławia do Löbau?

Z Wrocławia do Löbau  jest dwieście kilometrów. Najszybciej do Löbau dojedziemy samochodem – przejazd zajmuje około dwóch godzin. Trasą A4 w kierunku granicy z Niemcami, od przejścia w Jędrzychowicach w stronę Budziszyna (Bautzen), a na węźle Nieder Seifersdorf w kierunku Löbau.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl