Zbliża się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Internet wrze, a nowe aukcje wyrastają jak grzyby po deszczu. Każdy chce zrobić coś dobrego i przekazać cegiełkę na tegoroczny cel: pomoc dzieciom w walce z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi.
Dywan utkany przez lekarzy onkologów i hematologów
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, zainicjowała ogólnopolskie, długofalowe wydarzenie, podczas którego został utkany wyjątkowy "Dywan z Sercem". Dotarł on m.in. na konferencję do Krakowa, potem także do Warszawy, a w każdym z miejsc, w którym się znalazł, dokładany był do niego nowy ścieg.
Za projekt samego dywanu odpowiedzialna jest Elżbieta Szajko - architektka i projektantka identyfikacji wizualnych. Drugą osobą, która kontynuowała projekt nieprzerwanie, zdobywając ściegi od każdego z kierowników polskich ośrodków onkologicznych, jest szef Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, profesor Wojciech Młynarski. We Wrocławiu, swój wkład w finalny wygląd "Dywanu z sercem" miał profesor Krzysztof Kałwak, szef Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Do tkania dołączyli także Jurek i Lidia Owsiakowie.
"Dywan z sercem" - ciekawostki
Dywan został utkany przez kierowników 18 ośrodków onkologicznych w Polsce. Swoje ściegi dołożyli do niego Jurek i Lidia Owsiakowie. Mnóstwo pracy włożyła w niego projektantka Elżbieta Szajko.
- Został sporządzony z etycznie pozyskanej wełny nowozelandzkiej. Łącznie, z 7 kilometrów włóczki. Tkany był metodą taftingu.
- Dywan w odcieniach niebieskiego, czerwieni i żółci ma wymiary 180 x 130 cm. Motywem przewodnim tego dzieła jest serce.
- Pierwszy ścieg został umieszczony na matrycy w czasie programu na żywo, w Kręcioła TV.
W środę, 22 stycznia unikatowy "Dywan z sercem" jest wart ponad 1000 złotych i jest na aukcji fundacji WOŚP, której został przekazany na licytację.
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Fundacja "Na Ratunek..." przyczyniła się do powstania wrocławskiego Przylądka Nadziei, z którym ściśle współpracuje. Na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi działa od 34 lat i wciąż się rozwija. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, organizowanych przez fundację w naszym mieście.
We Wrocławiu fundacja ma swoją siedzibę przy ul. Ślężnej.