Seweryn, gdy zgłaszał się do wolontariatu w Paczce, myślał, że polega on wyłącznie na... noszeniu paczek. Do dołączenia do programu przekonał go fakt, że Paczka dociera do rodzin, które rzeczywiście potrzebują pomocy. Karolina zawsze czuła w sobie potrzebę pomagania, ale myślała, że nie ma na to czasu. Sylwia z kolei potrzebowała aktywności, którą mogłaby wykonywać poza domem. Każdy wolontariusz ma inną motywację.
Wolontariat w Szlachetnej Paczce to propozycja dla tych, którzy nie godzą się na obojętność wobec potrzebujących i nie boją się wyzwań. Model pomocy, w którym z rodziną trzeba kontaktować się bezpośrednio, zebrać listę rzeczy, zgromadzić je lub środki na ich zakup wymaga od wolontariusza zaangażowania w kilkutygodniową realizację zadań, wykorzystania swojego czasu, dobrego planowania i szybkiego reagowania. Niektóre historie rodzin mogą też wywoływać trudne emocje.
Dlatego przed przystąpieniem do wolontariatu warto rozważyć swoje możliwości. Zastanowić się, co nas motywuje i na ile możemy się zaangażować.
I jeśli decyzja zostanie podjęta:
- wejść na stronę szlachetnapaczka.pl
- wysłać swoje zgłoszenie
- czekać na kontakt rekrutera, który umówi się z nami na pierwsze spotkanie online.
Karolina zapytana, jak zachęciłaby do wolontariatu osobę, która chce pomagać, ale nie wie, czy się do tego nadaje, odpowiada: – Powiedziałabym, że jeżeli w ogóle się nad tym zastanawiasz, to jest ogromna szansa, że się nadajesz.