wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przy ulicy Świdnickiej trwa rozbiórka Solpolu. Prace są w połowie i prawdopodobnie potrwają dłużej niż zakładano
Wiosną 2022 rozpoczęło się wyburzanie Solpolu, pierwszego domu handlowego po transformacji ustrojowej i symbolu postmodernizmu we Wrocławiu. Janusz Krzeszowski
Wiosną 2022 rozpoczęło się wyburzanie Solpolu, pierwszego domu handlowego po transformacji ustrojowej i symbolu postmodernizmu we Wrocławiu.

Widok być może smutny, ale i takie zapisują się na kartach historii Wrocławia. Solpol, dla wielu z nas kultowy dom handlowy, znika. Idąc ulicą Świdnicką nie sposób tego nie zauważyć. Z perspektywy ziemi nie widać jednak tego, co dzieje się za rusztowaniami, dlatego my pokazujemy rozbiórkę z góry.

Reklama

Koparki, spychacze, rusztowania i sterty gruzu. Tymi rzeczownikami można mówić dziś o domie handlowym Solpol, o którym kilka lat temu jakże inaczej pisała Maja Kowalska w „Leksykonie architektury Wrocławia”.

Zasada kształtowania bryły i elewacji polega na zestawieniu zgeometryzowanych form i zastosowania jaskrawych kolorów (fiolet i zieleń) podkreślających dynamikę kompozycji i nadających budynkowi ekspresyjny wyraz. Duże płaszczyzny gładkich ścian, licowane płytami ceramicznymi, przełamane są szklanymi taflami zastosowanymi głównie w witrynach, w oknach umieszczonych od ulicy, doświetlających schody łączące wszystkie kondygnacje, oraz w narożnej wieży, która jest dominującym akcentem budowli, podkreślającym główne wejście.
Maja Kowalska, Leksykon architektury Wrocławia, str. 363, Via Nova, Wrocław 2011

W jej wpisie czytamy, że Solpol zapoczątkował nurt postmodernizmu w architekturze Wrocławia.

Pierwszy dom handlowy we Wrocławiu po roku 1989 

Budynek został oddany do użytku w roku 1993 jako pierwszy po transformacji ustrojowej dom handlowy w mieście. Wzniesiono go na podstawie projektu kilkuosobowej grupy, której architektem głównym był Wojciech Jarząbek.

Miał ruchome schody, klimatyzację i kamery. Działał w nim sklep spożywczy, a wyżej były stoiska z ubraniami, butami, zabawkami, sprzętem elektronicznym itd. Na ostatnim piętrze mieściły się biura. Wrocławianie odwiedzali go niemal codziennie.

Nowy właściciel zbywa pytania o plany

To już od dawna tylko wspomnienie. Z Solpolu uszło życie, gdy został otoczony przez nowsze sklepy i galerie. Opuszczony budynek najpierw przestał być potrzebny, a później lubiany, bo starzał się nieładnie. Jego ówczesny właściciel, grupa Polsat, ogłosił, że jego los jest przesądzony.

Były głosy sprzeciwu i prośby, ale nie udało się go zachować. Wiosną 2022 roku rozpoczęło się wyburzanie. Na początku sierpnia prace są mniej więcej w połowie, więc prawdopodobnie nie zakończą się latem, co zakładały początkowe plany inwestora.

Obecnym właścicielem nieruchomości jest firma Noho Investment z Krakowa, która w stolicy Małopolski i w Katowicach realizuje inwestycje mieszkaniowe. Zapytaliśmy, kiedy zakończy się burzenie Solpolu i co zbudują w jego miejscu. Bez odpowiedzi. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl