wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przy ulicy Świdnickiej trwa rozbiórka Solpolu. Prace są w połowie i prawdopodobnie potrwają dłużej niż zakładano
Kliknij, aby powiększyć
Wiosną 2022 rozpoczęło się wyburzanie Solpolu, pierwszego domu handlowego po transformacji ustrojowej i symbolu postmodernizmu we Wrocławiu. Janusz Krzeszowski
Wiosną 2022 rozpoczęło się wyburzanie Solpolu, pierwszego domu handlowego po transformacji ustrojowej i symbolu postmodernizmu we Wrocławiu.

Widok być może smutny, ale i takie zapisują się na kartach historii Wrocławia. Solpol, dla wielu z nas kultowy dom handlowy, znika. Idąc ulicą Świdnicką nie sposób tego nie zauważyć. Z perspektywy ziemi nie widać jednak tego, co dzieje się za rusztowaniami, dlatego my pokazujemy rozbiórkę z góry.

Reklama

Koparki, spychacze, rusztowania i sterty gruzu. Tymi rzeczownikami można mówić dziś o domie handlowym Solpol, o którym kilka lat temu jakże inaczej pisała Maja Kowalska w „Leksykonie architektury Wrocławia”.

Zasada kształtowania bryły i elewacji polega na zestawieniu zgeometryzowanych form i zastosowania jaskrawych kolorów (fiolet i zieleń) podkreślających dynamikę kompozycji i nadających budynkowi ekspresyjny wyraz. Duże płaszczyzny gładkich ścian, licowane płytami ceramicznymi, przełamane są szklanymi taflami zastosowanymi głównie w witrynach, w oknach umieszczonych od ulicy, doświetlających schody łączące wszystkie kondygnacje, oraz w narożnej wieży, która jest dominującym akcentem budowli, podkreślającym główne wejście.
Maja Kowalska, Leksykon architektury Wrocławia, str. 363, Via Nova, Wrocław 2011

W jej wpisie czytamy, że Solpol zapoczątkował nurt postmodernizmu w architekturze Wrocławia.

Pierwszy dom handlowy we Wrocławiu po roku 1989 

Budynek został oddany do użytku w roku 1993 jako pierwszy po transformacji ustrojowej dom handlowy w mieście. Wzniesiono go na podstawie projektu kilkuosobowej grupy, której architektem głównym był Wojciech Jarząbek.

Miał ruchome schody, klimatyzację i kamery. Działał w nim sklep spożywczy, a wyżej były stoiska z ubraniami, butami, zabawkami, sprzętem elektronicznym itd. Na ostatnim piętrze mieściły się biura. Wrocławianie odwiedzali go niemal codziennie.

Nowy właściciel zbywa pytania o plany

To już od dawna tylko wspomnienie. Z Solpolu uszło życie, gdy został otoczony przez nowsze sklepy i galerie. Opuszczony budynek najpierw przestał być potrzebny, a później lubiany, bo starzał się nieładnie. Jego ówczesny właściciel, grupa Polsat, ogłosił, że jego los jest przesądzony.

Były głosy sprzeciwu i prośby, ale nie udało się go zachować. Wiosną 2022 roku rozpoczęło się wyburzanie. Na początku sierpnia prace są mniej więcej w połowie, więc prawdopodobnie nie zakończą się latem, co zakładały początkowe plany inwestora.

Obecnym właścicielem nieruchomości jest firma Noho Investment z Krakowa, która w stolicy Małopolski i w Katowicach realizuje inwestycje mieszkaniowe. Zapytaliśmy, kiedy zakończy się burzenie Solpolu i co zbudują w jego miejscu. Bez odpowiedzi. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl