wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dolny Śląsk przyjmuje uchodźców z Ukrainy
Kliknij, aby powiększyć
Uchodźcy z Ukrainy mogą wybrać wiele dolnośląskich miast. Transporty odbywają się też za granicę, np. do Lille Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Uchodźcy z Ukrainy mogą wybrać wiele dolnośląskich miast. Transporty odbywają się też za granicę, np. do Lille

Nie tylko Wrocław przyjmuje uchodźców z Ukrainy. Kilkadziesiąt dolnośląskich gmin przygotowało zakwaterowania dla osób uciekających przed wojną. Sytuacja jest dynamiczna, codziennie obywatele z Ukrainy przyjeżdżają do Wrocławia. Na Dworcu Głównym PKP działa specjalny punkt informacyjny, w którym na bieżąco aktualizowane są dane o tym, gdzie można otrzymać schronienie.

Reklama

Do Polski w ciągu dwóch tygodni przyjechało już więcej uchodźców niż w latach 2015-2016 do Niemiec, co pokazuje skalę wyzwania z jakim się mierzymy. Znaczna część uciekających przed wojną kieruje się do Wrocławia, gdzie mieszka już 100 tysięcy Ukraińców. Chcemy zapewnić osobom, które doświadczyły koszmaru wojny, maksymalnie pełną pomoc i wsparcie
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Bezpłatny transport dla Ukraińców

Jeśli przybyłeś do Wrocławia pociągiem, skieruj się najpierw do punktu informacyjnego w holu głównym Dworca PKP. Pomogą ci w tym wolontariusze (poznasz ich po odblaskowych kamizelkach). Otrzymasz tu coś do jedzenia i picia, a jeśli nie masz się gdzie zatrzymać – dostaniesz także skierowanie na nocleg.

Po Wrocławiu swoje propozycje zakwaterowania zgłaszają większe i mniejsze miejscowości na całym Dolnym Śląsku. Aktualną ich listę mają wolontariusze. Dostępne miejsca poznasz również, dzwoniąc pod nr. infolinii Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, tel. 71 701 11 00 (w godz. 6-22, j. polski, j. angielski) lub po napisaniu e-mail na adres: [email protected].

Z Dworca Głównego PKP Wrocław możesz dalej pojechać do wielu innych miast na Dolnym Śląsku. Dowiozą cię tam bezpłatnie Koleje Dolnośląskie. Pamiętaj, żeby w kasie na dworcu bądź u konduktora w pociągu poprosić o tzw. bilet zerowy. Większe grupy dowożą na miejsce także autobusy MPK Wrocław.

Bezpłatne przejazdy oferuje również PKP Intercity (podróż w kl. 2 pociągów TLK i IC w wagonach z miejscami do siedzenia). Aktualnie obywatele Ukrainy mogą podróżować pociągami z Polski do Niemiec, z Polski do Czech, z Polski na Słowację, z Polski do Austrii albo z Polski na Węgry. Warunek to pieczątka w paszporcie przekroczenia granicy ukraińskiej z datą 24.02.2022 lub później.

Walory Dolnego Śląska - wyjątkowy region

Dolny Śląsk leży w południowo-zachodniej Polsce. Dzięki korzystnemu przygranicznemu położeniu z Niemcami i Czechami stwarza duże możliwości rozwoju gospodarki oraz przemysłu, co w znacznym stopniu wpływa na poziom życia mieszkańców. Sieć komunikacyjna regionu jest bardzo dobrze rozwinięta. Najważniejszym szlakiem tranzytowym jest autostrada A4, która jest częścią europejskiego korytarza łączącego Niemcy z Ukrainą.

Teren regionu jest zróżnicowany. Znajdują się tu zarówno doliny rzek Odry i Baryczy, wyżyny Pogórza Kaczawskiego, Ziemi Wałbrzyskiej, a także pasma górskie Karkonoszy, Izerów, Gór Stołowych czy Sowich. Województwo ma takie bogactwa naturalne, jak np. złoża rudy miedzi, węgla brunatnego, węgla kamiennego, gazu ziemnego czy źródła naturalne dostarczające wód leczniczych.

Mapa Dolnego Śląska Mapa Dolnego Śląska

Cztery subregiony na Dolnym Śląsku

Województwo składa się z czterech subregionów: wrocławskiego, wałbrzyskiego, jeleniogórskiego oraz legnicko-głogowskiego. W każdym z nich uchodźcy z Ukrainy mogą znaleźć dach nad głową, pracę, żłobek, przedszkole czy szkołę. W tych subregionach od dawna mieszkają Ukraińcy i często są już dobrze zorganizowani.

Istnieją cerkwie prawosławne i greko-katolickie, są tam też punkty nauczania języka ukraińskiego. Legnica prowadzi ukraińską szkoła podstawową i średnią, a w Wałbrzychu działa Pełnomocnik Prezydenta ds. Cudzoziemców – Ukrainka - Irena Rerikh. Do zadań Pełnomocnika należy podejmowanie działań w zakresie wspierania cudzoziemców, którzy wyrazili zamiar osiedlenia się i świadczenia pracy na terenie Wałbrzycha, w procesie ich adaptacji i integracji społecznej.

subregion wałbrzyski

W jego skład wchodzą powiaty: dzierżoniowski, świdnicki, wałbrzyski, kłodzki, ząbkowicki i miasto Wałbrzych.

Subregion graniczy z Czechami. Miasto Wałbrzych (ok. 110 tys. mieszkańców), drugie co do wielkości miasto na Dolnym Śląsku jest otoczone lasami i parkami. Znajduje się tutaj jedna z najszybciej rozwijających się stref przemysłowych w Polsce – Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK.

WSSE angażuje się w pomoc nie tylko dla ukraińskich obywateli, ale również przedsiębiorców. Został opracowany program wsparcia, a w jego ramach zaoferowano pomoc finansową, w tym też wsparcie z zakresu doradztwa obejmującego prowadzenie biznesu, pomoc prawną, psychologiczną, a także innego rodzaju wsparcie, które będzie na bieżąco wdrażane.

W subregionie wałbrzyskim odbywa się wiele wydarzeń kulturowych i sportowych. W powiecie świdnickim przeważa przemysł wydobywczy i kamieniarski.

Prace, na które zawsze jest  bardzo duże zapotrzebowanie: opiekun, nauczyciel przedmiotów zawodowych, kucharz, sprzątaczka, psycholog, ogrodnik.

 Odległości dolnośląskich miast od Wrocławia Odległości dolnośląskich miast od Wrocławia

subregion jeleniogórski

Powiaty: bolesławiecki, jaworski, kamiennogórski, jeleniogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki, złotoryjski, miasto Jelenia Góra.

Subregion położony na granicy z dwoma państwami: Niemcami i Czechami. Jest dobrze skomunikowany drogowo i kolejowo z dużymi miastami. Miasto Jelenia Góra (ok. 80 tys. mieszkańców) położone jest u podnóża Karkonoszy i ściśle związana z turystyką oraz dobrze rozwiniętym przemysłem farmaceutycznym, papierniczym i szklarskim. W oddalonej od Jeleniej Góry o 40 km Kamiennej Górze znajduje się Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości.

Prace, na które zawsze jest zapotrzebowanie: pracownik hotelowy, recepcjonista, pomoc kuchenna, sprzedawca, ogrodnik terenów zieleni, pracownik pralni.

subregion legnicko-głogowski

Powiaty: głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki, miasto Legnica

Subregion, w którym dominuje silnie rozwinięty sektor górnictwa i przetwórstwa rud miedzi. Powiat polkowicki posiada walory przyrodniczo-krajobrazowe. Miasto Legnica (ok. 100 tys. mieszkańców) jest korzystnie położone względem najważniejszych miast regionu takich jak Wrocław, Wałbrzych czy Jelenia Góra. Mieści się tu szereg instytucji administracji publicznej. Jest regionalnym ośrodkiem oświaty.

Działa tu Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. LSSE jest w stałym kontakcie z przedsiębiorcami strefowymi, a ci deklarują pomoc, bo ważne jest, by uchodźcy znaleźli nie tylko miejsce do mieszkania, ale i pracę. Aktualnie dostępnych jest ponad 150 miejsc pracy zarówno dla niewykwalifikowanych pracowników, jak i specjalistów.

Prace, na które zawsze jest zapotrzebowanie:

Pomoc kuchenna, sprzedawca, nauczyciel-wychowawca grupy przedszkolnej, barman, kelner, magazynier, młodszy kierownik zmiany, pracownik utrzymania czystości.

subregion wrocławski

Powiaty: wrocławski, milicki, trzebnicki, wołowski, średzki, oleśnicki, oławski, strzeliński i miasto Wrocław.

Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław (ok. 800 tys. osób), jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się metropolii w Polsce. Przoduje pod względem jakości życia, edukacji i opieki zdrowotnej. Miasto jest znane z przyjaznego podejścia do biznesu, powstało tu wiele renomowanych polskich firm, a zagraniczni inwestorzy uznali stolicę Dolnego Śląska za jedną z najlepszych lokalizacji w Europie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl