4. Pierwszy autobus z uchodźcami z Ukrainy wyjechał z Wrocławia do Francji
Miasto szuka chętnych do kolejnego wyjazdu fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Miasto szuka chętnych do kolejnego wyjazdu

Pierwszy autokar z uchodźcami z Ukrainy wyjechał w piątek wieczorem z Wrocławia do Lille we Francji. Na pokładzie było 70 osób. W nowym miejscu mają być w sobotę, 12 marca, koło południa. Chętni do wyjazdu mogą zgłaszać się na kolejne transporty.

Kijów, Żytomierz, Izum – uchodźcy między innymi z takich ukraińskich miast zdecydowali się na wyjazd do Lille. Droga do Wrocławia większości zajęła kilka dni.

Kobiety, dzieci, osoby starsze

Z Wrocławia do Francji wyjechały kobiety z dziećmi, starsze osoby. Zostawili na Ukrainie mężów, synów, braci. Na podjęcie decyzji nie mieli wiele czasu, akcja informacyjna i zapisy prowadzone były od środy, 9 marca.

Na podróż uchodźcy dostali niezbędne rzeczy z Wrocławskiego Pakietu Wsparcia, w którym są m.in. jedzenie, słodycze, środki higieny osobistej. Autobusem z Francji natomiast przyjechało m.in. jedzenie, które trafi do punktów pomocowych we Wrocławiu.

Lille z propozycją pomocy dla Wrocławia

Lille jest miastem partnerskim Wrocławia od 2013 r. Leży na północy Francji, blisko granicy z Belgią. W całej Francji mieszka ponad milion osób pochodzenia polskiego, głównie w Nord-Pas-de-Calais w okolicach Lille, Lens i Valenciennes. Liczna jest także diaspora ukraińska.

Lille jest również partnerskim miastem Charkowa.

Na miejscu uchodźcy mogą liczyć na zakwaterowanie i opiekę u rodzin (także ukraińskich), opiekę osób mówiących po ukraińsku, pomoc w załatwianiu formalności i legalizacji pobytu czy możliwość nauki języka francuskiego.

Zgłoszenia na kolejne wyjazdy do Lille

Nabór trwa cały czas. Chętni do wyjazdu proszeni są o kontakt:

Kolejne wyjazdy będą organizowane w zależności od liczby osób, które się zgłoszą.