4. Badają z kosmosu nieprawidłowości w podatkach od nieruchomości, czyli dwa lata detekcji satelitarnej we Wrocławiu
Na zdjęciu ilustracyjnym Ziemia widziana z kosmosu fot. Shutterstock
Na zdjęciu ilustracyjnym Ziemia widziana z kosmosu

Od dwóch lat Wrocław korzysta z innowacyjnej metody weryfikacji powierzchni objętych podatkiem od nieruchomości za pomocą satelitów. Dzięki metodzie nazywanej detekcją satelitarną jak dotąd wykryto 238 nieprawidłowości, a budżet miasta odzyskał już łącznie około dwa miliony złotych. Zobaczcie szczegóły!

Detekcja satelitarna to nowatorskie podejście do weryfikacji czy podatnicy prawidłowo zgłosili powierzchnie do opodatkowania. Usługę dostarcza wrocławska firma SatRev, która zajmuje się m.in. budową małych satelitów.

Weryfikują deklaracje podatkowe z pomocą satelitarnych danych

Pierwsza umowa z firmą została podpisana w październiku 2020 roku. Na podstawie otrzymywanych raportów ze „zdjęciami” satelitarnymi pracownicy urzędu weryfikują złożone deklaracje podatkowe.

Do tej pory przeanalizowaliśmy 80 procent terenów miasta i przeprowadziliśmy 529 czynności sprawdzających. W 238 przypadkach wykryto nieprawidłowości. Zaniżano opodatkowaną powierzchnię oraz nie zgłaszano niektórych obiektów, takich, jak budynki gospodarcze lub garaże. Udało się również zweryfikować budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczych.
Marcin Urban, skarbnik Wrocławia

Detekcja umożliwiła również identyfikację gruntów rolnych, które zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. W takim przypadku obowiązuje je podatek od nieruchomości, a nie podatek rolny.

Powiększ obraz: Detekcja satelitarna we Wrocławiu UMW
Detekcja satelitarna we Wrocławiu

Dzięki zdjęciom z satelity odzyskują tysiące złotych

Przykładowo, wykryto w ten sposób obiekt sportowy, w którym znajdowały się korty tenisowe. Po stwierdzeniu, że budynek ma związek z działalnością gospodarczą, miasto odzyskało 70 tysięcy złotych.

Podobnie było w przypadku wykrycia wiaty na jednej z działek. Stwierdzono, że jest to myjnia samochodowa, czyli działalność gospodarcza i miasto odzyskało 5 tys. złotych. Z kolei w przypadku zaniżenia powierzchni dwóch innych budynków, ich właściciel musiał oddać ponad 20 tysięcy zł.

Detekcja satelitarna to korzyść ekonomiczna, ponieważ usprawnia proces weryfikacji kontroli powierzchni przedsiębiorców w naszym mieście. Z drugiej strony, pozwala urzędnikowi bardzo wiarygodnie ocenić ewentualną kontrolę danego obiektu. To oszczędność czasu i energii przy zwiększeniu przychodów do budżetu miasta.
Tomasz Motyka, Radny Wrocławia, jeden z inicjatorów projektu

Duża skuteczność detekcji satelitarnej

Według szacunków, wpływy z ostatnich pięciu lat, które są aktualnie weryfikowane, oraz najbliższych lat mogą łącznie przekroczyć 2 miliony złotych. Już teraz do budżetu Wrocławia trafiło 350 tysięcy złotych, a kolejne 300 tys. zł wpłynie w najbliższym czasie, po zakończeniu weryfikacji i oględzin w terenie. Rozwiązanie było opłacalne, bo do tej pory miasto zapłaciło za detekcję satelitarną 204 tys. złotych.

Aktualna umowa z SatRev obowiązuje do 30 listopada 2022 r. ale miasto planuje ją przedłużyć. Ze współpracy zadowoleni są też przedstawiciele SatRev.

Podsumowując dotychczasową, bardzo udaną współpracę z Wrocławiem, to najważniejszy projekt w naszej firmie, który spopularyzował usługę detekcji satelitarnej na cały kraj.
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev