W ćwiczeniach bierze udział trzystu strażaków z czterech województw oraz z Czech i Niemiec, a także sto osób z innych służb: policji, wojska, ratownictwa wodnego. Celem ćwiczeń jest koordynacja działań różnych służb, testowanie zasad współpracy, łączności.St. strażak Magdalena Cwynar z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu
Ćwiczenia na czas powodzi
Scenariusz dwudniowych manewrów zakłada trzynaście epizodów. W języku służb ratowniczych oznacza to ćwiczenia działania w ściśle opisanych sytuacjach. Na przykład, we wtorek strażacy współpracowali z pilotami z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Najpierw ćwiczono desant ze śmigłowca na pokład statku, który z pasażerami dryfował pod Odrze.
W drugiej odsłonie – odwrotnie – z pokładu statku pasażerów transportowano na brzeg. Także we wtorek strażacy z sekcji ratownictwa wysokościowego musieli uwolnić pasażerów unieruchomionego nad wodą wagonika kolejki linowej. W scenariuszu zapisano, że uderzyła w niego łódź porwana przez wezbrane wody Odry.
Bryg. Krzysztof Gielsa, oficer prasowy ODRA 2022: – Koordynatorzy mogą dodać kolejne zadania w ramach epizodów, aby skomplikować ćwiczenia. Musimy być gotowi i na takie rozwiązania.
Galeria zdjęć
Coroczne ćwiczenia strażaków
We Wrocławiu ćwiczą także strażacy z województw opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego oraz słuchacze szkoły pożarniczej w Poznaniu.
– Podobnej skali ćwiczenia realizowane są co roku, za każdym razem w innym województwie – mówi Krzysztof Gielsa.
Fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl