wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Darmowe szczepienia przeciw meningokokom dla dzieci z gminy Miękinia
Kliknij, aby powiększyć
Strzykawka ze szczepionką obok ręki dziecka/zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Strzykawka ze szczepionką obok ręki dziecka/zdjęcie ilustracyjne

Inwazyjna choroba meningokokowa nie przytrafia się często. Ale nawet 10 procent ludzi, których zaatakuje, cierpi na poważne powikłania albo... umiera. Dlatego władze Miękini postanowiły zorganizować szczepienia przeciw tej chorobie dla dzieci w wieku od 2. do 12. miesiąca życia. Swoje pociechy mogą zabezpieczyć ci, którzy rozliczają podatki w tej właśnie gminie.

Reklama

Amputacje kończyn, ubytki skóry, utrata słuchu czy upośledzenie rozwoju – takie komplikacje towarzyszą inwazyjnej chorobie meningokokowej. To wersja optymistyczna, bo w wielu przypadkach błyskawicznie postępująca choroba prowadzi do śmierci!

Co prawda, bakterie wywołujące chorobę atakują w Polsce zaledwie około 200 osób rocznie, ale biorąc pod uwagę konsekwencje, to „zaledwie” nie brzmi optymistycznie. Dlatego władze Miękini opłacają zestaw szczepień przeciw meningokokom typu B swoim małym mieszkańcom. By skorzystać z tej możliwości, ich rodzice muszą spełnić kilka warunków:

  • dziecko musi mieć od 2 do 12 miesięcy,
  • rodzice (lub opiekunowie prawni) wyrażają zgodę na szczepienie,
  • nie ma przeciwwskazań do szczepienia,
  • złożyć oświadczenie, że rozlicza się podatki na terenie gminy Miękinia (dotyczy to przynajmniej jednego z rodziców dziecka).

Każdy maluch kwalifikujący się do szczepienia powinien trafić do przychodni w Pisarzowicach, która wygrała przetarg na prowadzenie akcji profilaktycznej (niezależnie od tego, czy właśnie tam na co dzień leczy się jego rodzina).

– Meningokoki wywołują bardzo groźną inwazyjną chorobę meningokokową, która może się objawić sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. To ważne o tyle, że przebieg choroby bywa piorunujący! – przestrzega doktor Agata Sławin, lekarka rodzinna, właścicielka przychodni.

– Trudno to rozpoznać, bo pierwsze objawy nie zwiastują niczego złego – można je pomylić z każdą inną infekcją. Potem (czasem już po kilkunastu godzinach) przychodzi taki moment, w którym choroba rozwija się błyskawicznie – wtedy już żaden lekarz nie będzie miał wątpliwości, jeśli chodzi o rozpoznanie, ale na skuteczne leczenie może być za późno… - dodaje lekarka. 

Jak podkreśla pani doktor, w najgorszym razie choroba może się skończyć śmiercią, ale też poważnym inwalidztwem w postaci amputacji kończyn, ubytkami skóry, utratą słuchu czy upośledzeniem rozwoju.

Co trzeba zrobić, by skorzystać ze szczepienia? Umówić się telefonicznie w przychodni i już na miejscu złożyć podpis pod oświadczeniem, czy właśnie w Miękini płaci się podatki. Restrykcyjnie sprawdzany jest wiek szczepionego niemowlęcia – kwalifikowane są wyłącznie maluchy od 2. do 12. miesiąca życia (w momencie podawania pierwszej dawki).

Co ważne, ci którzy wcześniej już zaszczepili dziecko pierwszą dawką, mogą drugą i kolejne dostać bezpłatnie, jeśli czas na podanie nie przekroczy 12. miesiąca życia. Wystarczy zadzwonić i umówić się. Każdego małego pacjenta kwalifikuje lekarz w poradni dla dzieci zdrowych.

Dodajmy, że jedna dawka szczepionki przeciw meningokokom typu B kosztuje 300–400 złotych. Na całą akcję Gmina Miękinia wyda w latach 2023–2026 ponad milion złotych (w tym roku to 200 tysięcy złotych).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl