Do montażu autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek czadu zobowiązuje właścicieli i administratorów budynków rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dokument zaczął obowiązywać 23 grudnia 2024 r. i dotyczy pomieszczeń (oraz mieszkań), w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. To znaczy, że w każdym mieszkaniu ogrzewanym węglem, gazem lub drewnem, będzie musiała być czujka dymu lub czujka czadu.
Od kiedy obowiązkowe czujki dymu i czujki czadu
Nowe prawo od wejścia w życie (23 grudnia 2024) zobowiązuje do montażu autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla (czadu) w nowo budowanych budynkach, zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przeznaczonych na hotele.
Dla pozostałych obiektów wprowadzono okresy przejściowe i ich właściciele (oraz administratorzy) mają jeszcze czas na montaż czujników. Urządzenia zabezpieczające będą obowiązkowe:
- od 30 czerwca 2026 r: w przypadku pomieszczeń mieszkalnych i jednostek mieszkalnych, w których już teraz prowadzone są usługi hotelarskie;
- od 1 stycznia 2030 r.: w przypadku mieszkań oraz lokali wchodzących w skład pomieszczeń mieszkalnych.
Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji – Tomasz Siemoniak, argumentując wprowadzenie nowych przepisów zwrócił uwagę, że to rozwiązanie ograniczy liczbę ofiar zatruć czadem i gazem. Co roku w Polsce umiera z tego powodu kilkadziesiąt osób, dużą grupę ofiar zaś stanowią dzieci.
Autonomiczne czujki tlenku węgla są obowiązkowo na wyposażeniu budynków mieszkalnych m.in. w Austrii, Czechach, Estonii, Francji, Niemczech i Szwecji. Zobacz pełen tekst rozporządzenia.