Wystawa „Dzień na rynku – życie mieszkańców średniowiecznego Wrocławia” zajmuje całe piętro w domu Pod Złotym Pierścieniem (oddział Muzeum Miejskiego) w centrum Pragi. Do obejrzenia jest około sześćset przedmiotów odnalezionych podczas badań archeologicznych na placu Nowy Targ we Wrocławiu, które prowadzono w latach 2010-2012.
To zabytki z okresu od XI do XVI wieku. W części tego okresu Wrocław przynależał do Korony Czeskiej. Stąd na wielu przedmiotach można zobaczyć motyw ukoronowanego lwa - symbol władców Czech.Dr Agata Maciończyk, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, kuratorka wystawy
Klimat nie sprzyjał zabytkom (pochodzenia organicznego)
Wystawa w praskim Muzeum Miejskim to exportowa wersja ekspozycji pokazywanej najpierw w Arsenale, a potem w muzeach w Świdnicy i w Gdańsku. Czeskim widzom trzeba było przygotować szerszy zestaw informacji dotyczący znaczenia placu Nowy Targ w strukturze urbanistycznej Wrocławia.
Z perspektywy czeskich miłośników historii prezentacja ma wyjątkowy walor.
- Kultura materialna średniowiecznego Wrocławia i stolicy Czech była bardzo podobna. Lecz w Pradze panują inne warunki glebowe i niemal nie zachowały się przedmioty sprzed kilkuset lat pochodzenia organicznego, czyli ze skóry, drewna, tkanin – wyjaśnia dr Agata Maciończyk. – Dlatego są zachwyceni, na przykład, średniowiecznymi skórzanymi butami, elementami rękojeści, drewnianymi naczyniami.
Na wystawie pokazywana jest także biżuteria, elementy uzbrojenia, dokumenty.
Czesi ciekawi historii i Wrocławia
Wystawa w domu pod Złotym Pierścieniem trwa do listopada. Miesięczne odwiedza ją ponad dwa tysiące osób. Prezentację można zwiedzać do 3 września 2023.
Czesi w coraz większej skali interesują się Wrocławiem. Według badań prowadzonych na zlecenie Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miasta to druga (po Niemcach) najbardziej liczna grupa obcokrajowców odwiedzających stolicę Dolnego Śląska w roku 2022.