4. Zamrożone ceny prądu! Zobacz wysokość stawek maksymalnych. Będą obowiązywać od grudnia [20.10.2022]
Na zdjęciu słup energetyczny shutterstock
Na zdjęciu słup energetyczny

Sejm zdecydował, znamy ceny maksymalne za prąd! Zobacz stawki dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów, szpitali i szkół oraz gospodarstw domowych. Ustalona stawka ma obowiązywać od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku. Poznajcie szczegóły dot. maksymalnych cen prądu.

Sejm w czwartek, 20 października, uchwalił ustawę przewidującą wprowadzenie limitu ceny prądu dla części odbiorców. Od 1 grudnia do końca 2023 roku maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ma wynosić 785 złotych za megawatogodzinę (MWh). Dla gospodarstw domowych powyżej określonych wcześniej limitów zużycia zostanie ustalona na 693 zł/MWh.

Ma to ochronić firmy, szkoły i szpitale przed skutkami drastycznych wzrostów cen prądu. Za uchwaleniem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku głosowało 411 posłów, przeciw było 6, wstrzymało się 14.

Samorządy nie godzą się na gigantyczny wzrost cen prądu

Przypomnijmy: przeciwko gigantycznym podwyżkom cen energii i kosztów życia protestują samorządy. 7 października 2022 r. w Warszawie, przed Kancelarią Premiera, samorządowcy z całej Polski zorganizowali wielki protest pod hasłem „Tylko Ciemność”. Samorządowcy uważają, że polskie miasta i miasteczka, które stanowią centrum życia i aktywności milionów Polaków bez własnej woli zostały postawione do nierównej walki. Naprzeciw nim stanęły spółki energetyczne, podległe Skarbowi Państwa, które próbują bogacić się kosztem mieszkańców.

W związku z horrendalnymi cenami prądu Wrocław już teraz planuje wielkie oszczędzanie energii. 339 mln złotych – o tyle więcej Wrocław miałby zapłacić w przyszłym roku za energię elektryczną na oświetlenie miasta, zasilanie tramwajów oraz szkół, przedszkoli czy instytucji kultury. Zaproponowana oferta wyższa jest o ponad 500 procent w stosunku do tegorocznych cen.

Cena prądu zamrożona! Sejm zdecydował. Od stycznia 2023 będziemy mniej płacić za prąd

Przypomnijmy, że 30 września br. Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych zużywających do 2000 kWh prądu rocznie.

zamrożeniu cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych zużywających do 2000 kWh prądu rocznie pisaliśmy 16 września br. W poniedziałek, 26 września 2022 r. rząd przyjął szczegółowy projekt ustawy w tej sprawie: będą wyższe limity zużycia prądu i nowy dodatek elektryczny.