Dziś, czyli 16 lipca 2025 roku w CAL-u na Szczepinie (ul. Zachodnia 1) odbędzie się wieczorek wspomnień poprzedzający wspólny spacer po osiedlu Szczepin. Początek o godz. 18:00. Wpadnij posłuchać o historii osiedla i powspominać z sąsiadami, jak tu było kiedyś.
„Focus na Fabryczną: Szkoła Sąsiedzkich Spacerów”
Wydarzenie, zorganizowane przez Wrocławski Instytut Kultury, Centrum Kultury Nowy Pafawag i Stowarzyszenie Serce Szczepina, odbędzie się w ramach cyklu „Focus na Fabryczną: Szkoła Sąsiedzkich Spacerów”
Będzie merytorycznie, ale i sąsiedzko. Dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć to osiedle, zobaczyć Szczepin z innej perspektywy i odkryć jego (nie)oczywistą historię. Nie trzeba się zapisywać, po prostu wpadnijcie w środę o 18:00 do CAL-u na Zachodniej. Weźcie sąsiadkę, tatę, córkę, znajomą z klatki. Będzie ciekawie!Organizatorzy wydarzenia
– Zanim Szczepin stał się osiedlem znanym z bloków i zielonych podwórek, był jednym z najpiękniejszych i najgęściej zabudowanych zakątków przedwojennego Wrocławia – zapowiadają organizatorzy. – Podczas wykładu cofniemy się do czasów brukowanych ulic, eleganckich kamienic i miejskiej tkanki, której rytm wyznaczały kościoły, dworce i drobny handel. Zatrzymamy się też przy jednym z najtrudniejszych momentów w historii dzielnicy – oblężeniu Festung Breslau, które niemal zmiotło cały Szczepin z mapy.
Modernizm i powojenne budowy
Krzysztof Ziental – historyk sztuki, specjalista w zakresie miejskiej przestrzeni i planowania urbanistycznego będzie mówił o modernizmie i powojennym „całym morzu budowania”, pokaże jak plany urbanistyczne i decyzje władz kształtowały Szczepin przez dekady.
Z kolei Joanna Klima – lokalna animatorka i społeczniczka, prezeska Stowarzyszenia Serce Szczepina, gospodyni CAL-u przy ul. Zachodniej i jak o sobie mówi „szczepinianka z urodzenia i serca” – opowie jak w praktyce działała modernistyczna urbanistyka i architektura. Jak zapowiadają organizatorzy, j ej spojrzenie na Szczepin to głos mieszkańców – pełen emocji, sentymentów i doświadczeń.
FOTObiografia Szczepina
Podczas spotkania będzie również mowa o projekcie FOTObiografia Szczepina, dzięki któremu sfotografowano mieszkańców osiedla w miejscach, w których fotografowali się kilka dekad wcześniej.
O Marii i Witoldzie Molickich, architektach
Uczestnicy spotkania porozmawiają również o Marii i Witoldzie Molickich, parze architektów, którzy odpowiadali za powojenny projekt urbanistyczny Szczepina. Kim byli? Jakie idee im przyświecały? Jak planowali ulice, place, podwórka i same bloki? Czy szczepińskie bloki zawsze były szare, a jeśli nie, co oznaczał ich kolor?
Na tym nie koniec
Szkoła Sąsiedzkich Spacerów odwiedzi także inne osiedla:
- 10 i 13 lipca: Pracze Odrzańskie
- 16 i 19 lipca: Szczepin
- 24 i 27 lipca: Stabłowice
- 31 lipca i 1 sierpnia: Kuźniki
- 7 i 10 sierpnia: Maślice, Muchobór Wielki
- 21 i 24 sierpnia: Gądów
- 28 i 31 sierpnia: Kozanów
- 30 sierpnia: rowerowy spacer po całej Fabrycznej
- 4 i 7 września: Leśnica, Pilczyce
- 11 i 14 września: Muchobór Mały
- 18 i 21 września: Złotniki
- 25 i 28 września: Jarnołtów, Jerzmanowo, Ratyń
- 6 i 9 listopada: Żerniki, Strachowice