wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. CAL: świetny sposób na poznanie lokalnej społeczności

CAL: świetny sposób na poznanie lokalnej społeczności

Data publikacji: Autor:

Pomagają nawiązać przyjazne kontakty z sąsiadami, zapewniają przestrzeń do rozrywki, działań artystycznych i samodoskonalenia – we Wrocławiu działa aż 26 Centrów Aktywności Lokalnej. To nie tylko miejsca, z których może skorzystać każdy, ale też rzesze ludzi, którym zależy na wykorzystaniu potencjału osób mieszkających w tej okolicy.

Reklama

Choć zaczęły powstawać we Wrocławiu zaledwie kilka lat temu, już na dobre zadomowiły się w świadomości mieszkańców miasta. Ci, którzy korzystają z dobrodziejstw tej inicjatywy podkreślają, że Centra Aktywności Lokalnej to znakomite narzędzie pozwalające budować społeczeństwo obywatelskie. Nade wszystko jednak sposób ich funkcjonowania pozwala zaangażować się w życie okolicy każdemu, kto jest ciekawy swoich sąsiadów i tego, co mają do zaoferowania, ale również chce zaoferować im swoje umiejętności.

CAL-e są otwarte na różnorodność – miejsce w nich znajdzie każdy bez względu na stan portfela, wykonywany zawód, pochodzenie czy wyznawane wartości. Kluczowymi wartościami CAL-i są: solidarność, otwartość na różnorodność, spójność i powszechny charakter działań. Szalenie istotny jest proces długofalowego wzmacniania tożsamości i społecznej aktywności członków lokalnej wspólnoty.

Zadaniem Centrów jest integrowanie i wzmacnianie małych, lokalnych społeczności oraz oddolne budowanie trwałych relacji między ludźmi wywodzącymi się z różnych środowisk. W jaki sposób się z tego wywiązują? Przede wszystkim istnienie CAL-u każdorazowo inicjuje organizacja pozarządowa, która prowadzi wszelkie działania. Musi znać środowisko, w którym działa, zdiagnozować jego najważniejsze potrzeby i tak dopasować działania, by angażowały jak największą grupę mieszkańców okolicy. To w połączeniu z przyjaznym miejscem (budynek z ogrodem, altanami, placem zabaw dla dzieci itd.) tworzą przestrzeń sprzyjającą pokonywaniu barier międzyludzkich.

Co ważne, każdy, kto chce włączyć się w życie społeczności, może to zrobić w dowolnym momencie. Ma też możliwość zaproponować operatorowi CAL-u nowe działania, które można by realizować w nieodległej przyszłości.

Kto może prowadzić CAL? Wśród takich są między innymi:

  • rady osiedli,
  • instytucje działające w wymiarze osiedlowym,
  • inne organizacje pozarządowe,
  • grupy nieformalne,
  • szkoły,
  • przedsiębiorcy działający na danym terenie,
  • lokalni liderzy i aktywiści.

Czym się zajmują? Wszystko zależy od postawionej na początku diagnozy i tego, co zgłaszają wrocławianie biorący udział w działaniach konkretnego CAL-u. W części z nich odbywają się więc rozmaite zajęcia skierowane do seniorów (np. gimnastyka dopasowane do ich możliwości i potrzeb, kursy komputerowe, działania artystyczne). Z kolei w innych dominują działania inspirowane potrzebami dzieci i młodzieży, a więc choćby treningi tenisa stołowego, popołudnia z grami planszowymi czy nauka języka obcego. Niektóre z Centrów organizują też popołudniowe zajęcia dla dzieci, których rodzice długo pracują, pomoc w odrabianiu lekcji czy korepetycje.

Mapa z adresami wszystkich Centrów Aktywności Lokalnej we Wrocławiu można znaleźć na stronie.

Maciej Sas (stan na 6.01.2023)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama