Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny (DCOPiH) powstaje przy ul. Kosmonautów. Prace budowlane mają zakończyć się w sierpniu 2027 roku, po czym rozpocznie się etap wyposażania i przeprowadzki z zabytkowego szpitala przy ulicy Hirszfelda. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w 2028 roku. W poniedziałek 21 października odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę.
Niniejszy Akt Erekcyjny podkreśla doniosłość dzisiejszego wydarzenia - uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Z ogromną dumą i nadzieją na przyszłość, przekazujemy go do kapsuły czasu, wmurowując ją w fundamenty nowej placówki Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu, symbolizujące troskę o zdrowie i życie mieszkańców Dolnego Śląska oraz całego kraju. Szpital, którego budowę dziś uroczyście inaugurujemy, jest największą inwestycją medyczną w historii województwa.Fragment tekstu zamieszczonego w akcie erekcyjnym
W akcie erekcyjnym czytamy także, że nowy szpital powstaje dzięki współpracy, zaangażowaniu i współfinansowaniu przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. W rezultacie Dolnoślązacy otrzymają profesjonalną, nowoczesną opiekę onkologiczną.
Na akcie erekcyjnym pod budowę szpitala swoje podpisy złożyli:
- Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu RP
- Monika Wielichowska, wicemarszałek Sejmu RP
- Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski
- Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego
- Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia
- Cezary Przybylski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
- prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyr. naczelny DCOPiH
- dr Paweł Zawadzki, zast. dyr. ds. rozwoju DCOPiH
- Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR SA
Nowy szpital onkologiczny w 2028 roku
Nowy szpital, który zostanie udostępniony pacjentom w 2028 roku, będzie miał powierzchnię 100 502,79 mkw. – 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną, 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Przychodnia szpitalna będzie liczyła 73 gabinety, co pozwoli na zwiększenie zakresu lecznictwa otwartego.
Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Blok operacyjny będzie liczył 14 sal, dzięki czemu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia.
Plan budynku będzie uwzględniał ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do poradni, części diagnostycznej czy na oddział szpitalny. Przy budynku zostanie wybudowany parking z 1026 miejscami postojowymi.
Wg szacunków, koszt samej budowy szpitala bez wyposażenia to ponad miliard złotych.