wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy Szpital Onkologiczny. Budowa jeszcze nie ruszyła, a już są obietnice, że nie będzie opóźnień

Nowy Szpital Onkologiczny. Budowa jeszcze nie ruszyła, a już są obietnice, że nie będzie opóźnień

Data publikacji: Autor:

Wszystko wskazuje na to, że prace przygotowawcze pod budowę największej inwestycji dotyczącej zdrowia w historii Dolnego Śląska wreszcie ruszyły. To jeszcze nie budowa, ale już etap prac projektowych. Kiedy szpital zostanie oddany do użytku? W terminie.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Nowy szpital, który ma powstać przy ul. Kosmonautów z myślą o chorych onkologicznie osobach będzie miał powierzchnię całkowitą wynoszącą ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych. – To jakieś 14 boisk piłkarskich – wylicza Zbigniew Maćków, główny projektant Nowego Szpitala Onkologicznego.

Kubatura szpitala to 500 tysięcy metrów sześciennych, czyli w sumie trzy Hale Stulecia ustawione jedna obok drugiej. To olbrzymi projekt. Jego obwód wyniesie półtora kilometra. Aby przejść z jednego końca na drugi, zdrowy człowiek będzie potrzebował około 20 minut, a chory?

W poniedziałek (18 grudnia) osoby zaangażowane w budowę Nowego Szpitala Onkologicznego relacjonowały stan prac największej inwestycji dotyczącej zdrowia w historii Dolnego Śląska.

<p>Od prawej: Ireneusz Kordalski, dyrektor Regionu Wrocław, PORR;&nbsp;Zbigniew Maćk&oacute;w, gł&oacute;wny projektant Nowego Szpitala Onkologicznego; dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju&nbsp;DCOPiH;&nbsp;dr Jarosław Dybko, kierownik Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCOPiH, Piotr Wachulec, dyrektor ds. technicznych, Miastoprojekt Wrocław</p> Mirosława Kuczkowska
Od prawej: Ireneusz Kordalski, dyrektor Regionu Wrocław, PORR; Zbigniew Maćków, główny projektant Nowego Szpitala Onkologicznego; dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH; dr Jarosław Dybko, kierownik Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCOPiH, Piotr Wachulec, dyrektor ds. technicznych, Miastoprojekt Wrocław

To jeszcze nie budowa…

– Jeszcze nie realizujemy samego obiektu. Jesteśmy na etapie prac projektowych związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę i w fazie tworzenia projektu wykonawczego – wyjaśnia Ireneusz Kordalski, dyrektor Regionu Wrocław w firmie PORR.

Rozpoczęły się też prace archeologiczne, czyli tworzenie przesłony przeciwfiltracyjnej. Prace te mają się zakończyć do drugiej dekady stycznia. A po miesięcznej przerwie technologicznej, będzie można podjąć dalsze prace archeologiczne.

- Jeśli chodzi o harmonogram jesteśmy po dwóch kamieniach milowych: weryfikacji koncepcji i wstępnego projektowania technologii medycznej i wyposażenia medycznego. W tej chwili opracowujemy projekt budowlany, który zostanie złożony w terminie – obiecuje Zbigniew Maćków.

Kiedy obiekt zostanie oddany do użytku?

Zgodnie z harmonogramem, czyli w 2028 roku. Za cztery lata będzie więc szpital:

  • którego powierzchnia całkowita wyniesie ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych,
  • którego powierzchnia użytkowa wyniesie 57 tysięcy metrów kwadratowych,
  • o 4 kondygnacjach naziemnych i 1 podziemnej,
  • z 26 oddziałami stacjonarnymi i 30 jednostkami leczenia ambulatoryjnego,
  • z 73 gabinetami w przychodni,
  • z 14 salami operacyjnymi,
  • z 671 łóżkami w pokojach jedno- i dwuosobowych.

- Teraz leczymy pacjentów w XIX-wiecznym budynku – mówi dr Jarosław Dybko, kierownik Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCOPiH. – A mamy do czynienia z pacjentami o głębokim deficycie odporności. Pacjentów chorych na raka jest coraz więcej. W obecnych warunkach przyjęcie ich wszystkich nie jest jednak możliwe – dodaje lekarz.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama