wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zniknęła ci TVP? To nie koniec świata. Co się stało?
Kliknij, aby powiększyć
Mężczyzna oglądający telewizję. Fot. Tomasz Hołod
Mężczyzna oglądający telewizję.

TVP Info i TVP Wrocław przestały nadawać 20 grudnia o godzinie 11. To efekt zmian politycznych. Natomiast z powodów stricte technicznych, część Dolnoślązaków nie ma od 15 grudnia kanałów Telewizji Polskiej. Zniknąć mogły TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport. Dotyczy to całego Dolnego Śląska oraz województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Co z tym można zrobić?

Reklama

Jak czytamy na tvn24.pl, "po godzinie 11 przestał działać kanał TVP Info, zamiast tego jest sygnał TVP1. Telewizja regionalna również nie nadaje, na tych kanałach możemy oglądać antenę TVP2. Nie działa też portal należący do kanału informacyjnego. Przy próbie wejścia na portal jesteśmy przekierowywani na stronę główną TVP albo jest komunikat o tym, ze strona jest niedostępna.

Czytaj także: Kanał TVP Info nie działa. To efekt odwołania dotychczasowych władz telewizji publicznej?

Inny charakter ma zmiana dostępności pozostałych kanałów TVP. To zmiana technologiczna. W nocy z 14 na 15 grudnia objęła oprócz Dolnego Śląska także województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie i śląskie. W nocy z 18 na 19 grudnia dojdą województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Dlaczego nie masz kanałów TVP1 i TVP2?

Polska przechodzi na nowocześniejszy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - na DVB-T2/HEVC. Dotyczy to multipleksu 3 (MUX-3).

Posiadacze nowoczesnych telewizorów o jakości obrazu 4K powinni zauważyć zmianę, która polega na lepszej jakości obrazu. Natomiast ci, którzy nie wymieniali dawno odbiorników albo nie zaopatrzyli się w odpowiednie dekodery, teraz nie mają np. TVP1 czy TVP2. Może to dotyczyć wielu osób.

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się jednak z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego (dekoder albo telewizor) na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika telewizyjnego w odpowiedni dekoder.
serwis rządowy gov.pl

Brak TVP - co zrobić?

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy nasz sprzęt umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC, jest sprawdzenie, czy telewizor umożliwia odbieranie obrazu i dźwięku programów nadawanych na MUX-1 i MUX-2, którymi są np.: TV Trwam HD i Stopklatka HD dla MUX-1 oraz Polsat HD i TVN HD dla MUX-2.

W przypadku braku prawidłowego odbioru programów nadawanych w standardzie DVB-T2/HEVC, dla dalszego odbioru programów Telewizji Polskiej nadawanych na MUX-3, konieczna będzie dokonana we własnym zakresie wymiana telewizora lub zakup dekodera telewizyjnego umożliwiającego odbiór telewizji w nowym standardzie.

Wymiana dekodera telewizji naziemnej - każdy nowy jest dobry

Wszystkie sprzedawane aktualnie w Polsce nowe dekodery telewizji naziemnej i telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC. Weryfikację odbiornika można również przeprowadzić korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie telewizjanaziemna.pl.

Jednocześnie, w celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, Telewizja Polska będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło:

  • TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
  • TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Nowy dekoder można kupić w każdym sklepie RTV. Jutro 17 grudnia jest niedziela handlowa. Można również obejrzeć bez udziału telewizji polecane przez nas filmy lub seriale:

Modyfikacja sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1 i MUX-2 nadawane są w nowym standardzie już od I połowy 2022 roku.

Źródło: Informacja na rządowej stronie www.gov.pl 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl