Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Założenia tzw. bonu senioralnego zapisane są w projekcie Ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem.
Co to jest bon senioralny?
Bon senioralny to nowe świadczenie. Pozwala sfinansować usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania seniora. Chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, kontakt z otoczeniem, pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków.
Budujemy system wsparcia seniora w miejscu jego zamieszkania. Chcę, by kierowanie osób starszych do placówek całodobowych było absolutną ostatecznościąMarzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej.
Założenia bonu senioralnego Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła 13 grudnia br. we Wrocławiu na spotkaniu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie przeprowadzono konsultacje społeczne w tej sprawie.
Najważniejsze informacje ws. bonu senioralnego zobacz w galerii zdjęć.
Bon senioralny kto może skorzystać?
Program „Bon senioralny” skierowany jest do seniorów w wieku 75 lat lub więcej i ich pracujących rodzin.
W jakiej wysokości wypłacany będzie bon senioralny?
Maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2 150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.).
Jaki jest warunek otrzymania bonu senioralnego?
Warunkiem otrzymania wsparcia jest aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora, ale także wnuków i prawnuków).
– Bon senioralny to rozwiązanie aktywizacyjne. Z jednej strony pozwoli rodzinom seniorów pozostać na rynku pracy, z drugiej stworzy miejsca pracy dla opiekunów. Wielu z nich wyciągnie z szarej strefy – wyjaśnia Marzena Okła-Drewnowicz.
Bon senioralny nie dla każdego. Jakie są kryteria dochodowe?
Program „Bon senioralny” posiada kryteria dochodowe. W przypadku seniora dochód miesięczny nie może przekraczać 5 000 zł brutto.
– Kryterium dochodowe dla seniora zawieszamy stosunkowo wysoko. To swoista rewolucja, chcemy wyjść poza pomoc społeczną, tak aby objąć wsparciem jak największa liczbę osób starszych i ich rodzin – dodaje minister.
W przypadku członka rodziny kryterium zależy od tego, czy prowadzi jednoosobowe czy wieloosobowe gospodarstwo domowe. Będzie to granica odpowiednio dwu- i trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.
Zasady korzystania z bonu senioralnego
Wniosek o przyznanie bonu składać będzie rodzina w porozumieniu z seniorem. Według przeprowadzonych szacunków z bonu senioralnego skorzystać będzie mogło ponad 535 tys. osób starszych.
Organizacją usług na rzecz seniora zajmą się samorządy gminne - będą mogły zrealizować je samodzielnie lub zlecić np. organizacji pozarządowej, podmiotowi ekonomii społecznej czy lokalnej firmie.
Od kiedy będzie bon senioralny?
Nowe świadczenie – bon senioralny – ma obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Obecnie trwają konsultacje społeczne zapisów ustawy o bonie senioralnym. Po ich zakończeniu ustawa trafi do parlamentu.