wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pierwszy przypadek błonicy we Wrocławiu od lat

Pierwszy od wielu lat przypadek błonicy we Wrocławiu. GIS: jedynym skutecznym sposobem na uchronienie się przed tą chorobą jest szczepienie

Data publikacji: Autor:

U sześcioletniego pacjenta przyjętego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu - z powodu zapalenia gardła i duszności - potwierdzono rozpoznanie błonicy. To niezwykle niebezpieczna choroba zakaźna, której nie odnotowano w Polsce od kilkudziesięciu lat.

Reklama

Błonica, atakująca drogi oddechowe (krtań, tchawica, migdałki), może prowadzić do poważnych zmian w sercu i układzie nerwowym. – Potwierdzamy przypadek błonicy u pacjenta, którego przyjęliśmy do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu - mówi rzecznik prasowa placówki, Janina Kulińska.

Błonica jest wysoce zakaźną i niebezpieczną chorobą

Jest to dobrze znana lekarzom choroba, objęta kalendarzem szczepień. Z tego powodu od wielu lat nie mieliśmy takich przypadków. Szczepienia na błonicę pomagają uniknąć zachorowania.
Rzecznik prasowa placówki na Koszarowej, Janina Kulińska

Po wprowadzeniu w 1954 roku powszechnych szczepień w Polsce, sytuacja uległa poprawie, a obecnie nie odnotowuje się już przypadków zachorowań na błonicę. Pacjent przyjęty do szpitala przy Koszarowej jest zatem pierwszym odnotowanym przypadkiem błonicy w Polsce i we Wrocławiu od wielu lat. Choroba została zawleczona z zagranicy.

Szczepienia jako najskuteczniejsza metoda uniknięcia błonicy

– Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem na błonicę jest podanie szczepionki przeciwko tej chorobie. W Polsce obowiązkiem szczepień przeciwko błonicy objęte są dzieci i młodzież w wieku od roku do 19 roku życia – czytamy na stronie GIS.

Dzieci powinny być szczepione od 6. tygodnia życia. GIS przypomina także o podawaniu dawek przypominających u nastolatków i osób dorosłych.

Przeciwko błonicy powinni się szczepić również dorośli

Warto pamiętać, że szczepienia przeciwko błonicy są również istotne dla dorosłych. Osoby, które ukończyły 19. rok życia, powinny regularnie odnawiać swoje szczepienia, aby utrzymać odporność na tę groźną chorobę. Dorosłym zaleca się przypominające dawki szczepionki przeciw błonicy i tężcowi co 10 lat.

Do Polski wracają dawne choroby

Powrót chorób uznawanych za pokonane, takich jak błonica, stanowi nie tylko wyzwanie dla personelu medycznego i całego systemu ochrony zdrowia, ale także przypomnienie o znaczeniu szczepień i edukacji zdrowotnej w społeczeństwie.

Choroba ta nie jest znana lekarzom młodszym niż 75-letnim, ponieważ nie występuje od dziesiątek lat. Lekarze chorób zakaźnych byli przygotowani na jej wystąpienie ze względu na rosnącą populację niezaszczepionych dzieci i młodzieży w Polsce. W tym przypadku przyczyną zachorowania była odmowa szczepień w dzieciństwie oraz podróż z niezabezpieczonym dzieckiem do kraju, w którym choroba ta nadal występuje.
podkreśla prof. dr hab. Leszek Szenborn, kierownik Katedry oraz Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Historia błonicy, która w przeszłości powodowała liczne epidemie i wysoką śmiertelność, pokazuje, jak szybko można cofnąć osiągnięcia medycyny, jeśli zaniedbamy profilaktykę.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama