wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dąb na wąskim przystanku. Konserwator wyjaśnia

Biskupin. Posadzili dąb na wąskim przystanku. Mieszkańcy pytają: po co? Konserwator odpowiada

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Na przystanku tramwajowym „Spółdzielcza”, jakiś czas temu pojawił się młody dąb. Drzewko zasadzili pracownicy firmy Sigma, na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przystanek jest tutaj dosyć wąski. Część mieszkańców nie kryje zaskoczenia takim rozwiązaniem. Zieleń miejska i konserwator zabytków wyjaśniają.

Reklama

– Rozumiem - akcja ratowania alei dębowej wzdłuż Olszewskiego, zrywanie asfaltu, odżywki, drenaż, miliony monet etc... I w kontrze taka niespodzianka. Drzewko zasadzone na przystanku, pomiędzy kostką betonową... Idealnie przy wysiadaniu, zwłaszcza jak urośnie, bo przecież urośnie (…) – pisze na jednej z grup osiedlowych pani Magda.

Pani Iwona patrzy na to nieco inaczej.

– Tłoku na tym przystanku nie ma - może się jednak sprawdzi. Więcej wiary. To nasadzone drzewko jest pomiędzy dwoma dużymi drzewami - z czego jedno jest również na przystanku i ono jak rozumiem nie przeszkadza? – pisze.

<p>przystanek Sp&oacute;łdzielcza</p> Marek Ksieżarek
przystanek Spółdzielcza

– Na przystanku przy Chełmońskiego też jest drzewo, duuuuże drzewo. Czasem ciężko wysiąść z wózkiem z tramwaju... – zauważa pani Joanna.

Z pytaniem o młody dąb zwróciliśmy się do Zarządu Zieleni Miejskiej. Jak się okazuje... dokładnie w tym samym miejscu, drzewo rosło przez długie dziesięciolecia. Jak informuje rzecznik ZZM Marek Szempliński - teraz w miejscu po starej roślinie, zasadzono młodą, uzupełniając historyczny szpaler.

Informację potwierdza także konserwator zabytków. Nowe drzewo zasadzone zostało w miejsce usuniętego (martwego) drzewa z gatunku dąb szypułkowy.

– Nasadzenie zastępcze w ramach usuwania przedmiotowego drzewa było niezbędne z uwagi na konieczność zachowania historycznego szpaleru, będącego poniekąd wizytówką Osiedla Biskupin. Ponadto należy pamiętać, że ochrona przyrody polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody, w tym zieleni w miastach, a celem ochrony przyrody jest m. in. ochrona walorów krajobrazowych – informuje Marek Durajczyk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama