Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W Europie, każdego roku RSV jest przyczyną ponad 270 tys. hospitalizacji i około 20 tys. zgonów wśród osób hospitalizowanych w wieku 60 lat i starszych. Szacuje się, że każdego roku w tej populacji odnotowuje się około 3 mln przypadków ostrego zakażenia dróg oddechowych wywoływanego przez RSV, a wpływ na systemy opieki zdrowotnej będzie się zwiększać wraz ze starzeniem się społeczeństwa.
Ciężkie powikłania, w tym zapalenie płuc
Zwykle u osób dorosłych RSV wywołuje objawy przypominające przeziębienie. Jednak w przypadku osób starszych i osób z chorobami współistniejącymi wirus ten może prowadzić do poważnych zakażeń dróg oddechowych.
- Grupy ryzyka i powikłania:
Zakażenia RSV u dorosłych, szczególnie seniorów i osób przewlekle chorych, wiążą się z wysokim ryzykiem ciężkich powikłań. Mogą one prowadzić do zapalenia płuc, zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, a także chorób sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa.
- Profilaktyka:
Najskuteczniejszą metodą profilaktyki i istotnym krokiem w ograniczeniu liczby przypadków ciężkich zakażeń jest profilaktyka w postaci szczepień.
Kto może skorzystać z bezpłatnego szczepienia?
W Polsce jest obecnie dostępne bezpłatne szczepienie przeciwko RSV dla osób powyżej 65. roku życia oraz kobiet w ciąży.
Osoby w wieku 60-64 lat mogą skorzystać z 50% refundacji.
Jak umówić się na szczepienie?
- Umówienie wizyty u lekarza POZ lub farmaceuty.
- Konsultacja i kwalifikacja do szczepienia.
- Otrzymanie recepty z oznaczeniem „S”.
- Zaszczepienie się.
Szczepienie można wykonać zarówno w aptece (jeśli podpisała umowę z NFZ), jak i w dowolnej przychodni. Lista aptek, w których można się zaszczepić, znajduje się w Portalu Pacjenta - tutaj.