wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Bezpieczne Wakacje” – wyrób kartę EKUZ i posłuchaj o bezpiecznym przyjmowaniu leków
Kliknij, aby powiększyć
Przyjdź i dowiedz się, jak bezpiecznie brać leki fot. freepik.com
Przyjdź i dowiedz się, jak bezpiecznie brać leki

W ramach prozdrowotnej akcji Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – „Bezpieczne Wakacje”, 15 lipca będzie można wyrobić od ręki Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także dowiedzieć się o bezpiecznym przyjmowaniu leków i przechowywaniu ich w podróży. Gdzie i o której godzinie należy się zgłosić?

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Bezpieczne Wakacje - pamiętaj o swoim zdrowiu

Dziś, czyli 15 lipca od godz. 10.00 do 14.00, w Sali Obsługi Klientów NFZ we Wrocławiu, przy ul. Traugutta 55 będzie można bezpłatnie:

  • wyrobić kartę EKUZ
  • skorzystać z pomiarów w kiosku profilaktycznym, w którym można samodzielnie zbadać poziom ciśnienia, zmierzyć się, zważyć i sprawdzić swój indeks BMI. Te pomiary pozwalają określić ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne - otyłość, cukrzycę czy nadciśnienie
  • potwierdzić Profil Zaufany
  • aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które daje dostęp do historii skierowań, wizyt lekarskich i recept
  • zapoznać się z programami profilaktycznymi, m.in. Profilaktyką 40 Plus, akcją edukacyjną - Środa z Profilaktyką, portalem diety.nfz.gov oraz z aplikacjami mojeFizjo+ i mojeZdrowie+ 

W tym dniu specjalista z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej będzie udzielał porad na temat bezpiecznego i świadomego przyjmowania leków, suplementów diety, ich interakcji z lekami i żywnością, a także powie, jak powinno się przechowywać medykamenty w podróży.

Oprócz tego, chętni dowiedzą się o programie wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Dotyczy on kompleksowej pomocy dla rodziców, których dziecko jest niepełnosprawne - zarówno w czasie ciąży, jak i po jego urodzeniu. Opowie o nim ekspert z Fundacji „Promyk Słońca” we Wrocławiu.

Jak przewozić leki w samolocie

Lot samolotem wymaga od podróżujących pewnych ograniczeń. Dotyczy to przede wszystkim ilości płynów i substancji chemicznych. Na pokładzie samolotu dozwolone jest posiadanie leków ogólnodostępnych, jak i tych wydawanych na receptę. Należy jednak pamiętać, że można zostać poproszonym o potwierdzenie autentyczności leków, dlatego warto przewozić je w oryginalnych opakowaniach z ulotką. Jeśli podróżujący nie posiada opakowania lub dokumentów (np. recepty, paragonu), które mogłoby je zweryfikować - leki zostaną zatrzymane przez osobę kontrolującą.

Zgodnie z przepisami płyny nie powinny przekraczać 100 ml. Jeśli objętość potrzebnego leku (np. syropu) ma większą pojemność, trzeba posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność jego zażywania. Wszystkie przewożone leki należy umieścić w osobnej torbie/kosmetyczce.

Osoby chorujące na cukrzycę mogą mieć w swoim bagażu podręcznym niezbędne leki, w tym insulinę, glukometr, strzykawkę i pompę insulinową. Muszą jednak posiadać zaświadczenie o chorobie - jeśli wybierają się za granicę, również w języku angielskim.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl