wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Studenci wrocławskiej ASP zaprojektowali pokoje dla nieuleczalnie chorych dzieci
Kliknij, aby powiększyć
Projekt sali dla dzieci w Domu Opieki Wyręczającej "Kokoszka" Katarzyna Wiązowska/www.wroclaw.pl
Projekt sali dla dzieci w Domu Opieki Wyręczającej "Kokoszka"

We Wrocławiu powstaje Dom Opieki Wyręczającej „Kokoszka” z pięknymi, nietuzinkowymi pokojami zaprojektowanymi przez studentów i wykładowców wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mają sprzyjać jak najlepszemu samopoczuciu małych pacjentów ośrodka. Cały czas prowadzona jest zbiórka pieniędzy na ten cel.

Reklama

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci od 2020 roku nieprzerwanie prowadzi prace przy budowie jedynego na zachodniej ścianie Polski ośrodka zapewniającego czasowy, profesjonalny i bezpłatny pobyt dla terminalnie, przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci. To Dom Opieki Wyręczającej „Kokoszka”. 

Inwestycja obejmuje przebudowę istniejącego budynku oraz dobudowę dwupiętrowego segmentu. W środku znajdą się m.in. pokoje z łazienkami, zaplecze kuchenne i szkoleniowo-edukacyjne z salą konferencyjną. Zaplanowano tam również część umożliwiającą prowadzenie turnusów rehabilitacyjnych, a także pokoje integracyjne. Łączna powierzchnia ośrodka wyniesie ok. 1500 mkw.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Projekt sali dla dzieci w Domu Opieki Wyręczającej "Kokoszka" Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
Projekt sali dla dzieci w Domu Opieki Wyręczającej "Kokoszka"

Aby mali pacjenci mieli jak najpiękniej

Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe. Projekty komunikacji wizualnej oraz aranżacji poszczególnych pomieszczeń, które uwzględniają specyfikę potrzeb chorych dzieci, to dzieło studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. 

Chcemy, żeby to nie był szpital ani przykre miejsce opiekuńcze. Zależy nam na tym, aby twórcze i nietuzinkowe projekty wyczarowane przez artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych pomogły naszym małym pacjentom nieco pokolorować świat.
Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Osiem bajecznych pokoi dla chorych dzieci

Całość projektu została opracowana na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP. Uczestniczyło w nim siedmiu wykładowców oraz 26 studentów. Projekt obejmował opracowanie ośmiu pokoi, czterech gabinetów lekarskich, dwóch bawialni, sali odpraw, sali konferencyjnej oraz aranżację klatek schodowych i korytarza. W planach jest jeszcze opracowanie murala.

Było to pół roku bardzo intensywnej pracy. To niesamowicie ważny okres dla studentów, którzy mogli uczestniczyć w realnych działaniach służącym realizacji projektu. Również dla wykładowców było to niezwykłe doświadczenie. Chcieliśmy jak najlepiej odpowiedzieć, na zadanie, jakie nam powierzyło Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Zależało nam na tym, aby pomóc jego podopiecznym w tym trudnym dla nich czasie i jak najbardziej go umilić.
dr hab. Marta Płonka, Prorektor ds. naukowych i współpracy z podmiotami zewnętrznymi ASP we Wrocławiu

Najważniejsze są atrakcyjne sufity

Biorąc pod uwagę fakt, że większość chorych dzieci to pacjenci leżący, projektanci skupili się na tym, aby jak najatrakcyjniej wyglądały sufity w ich salach. Istotne było też to, aby jedne pokoje były pobudzające, natomiast inne pozwalały dzieciom na wyciszenie. Każde z tych pomieszczeń jest tematycznie powiązane z wybranym zwierzęciem m.in. lamą, tygrysem, pingwinem czy kotem.

Dla studentów dużym wyzwaniem było dostosowanie ich wyobraźni, chociażby do wytycznych sanepidu. Ważny był nie tylko komfort naszych małych pacjentów, ale także potrzeby personelu medycznego, który będzie ich obsługiwał. Dlatego też w projektowaniu brali udział również lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci.
Beata Hernik-Janiszewska

Chcieliśmy odpowiedzieć tu na potrzeby tych najbardziej potrzebujących. Zależy nam na podnoszeniu jakości życia zarówno podopiecznych, jaki ich rodziców, którzy zmagają się z trudem opieki nad ciężko chorymi dziećmi, ale także zapewnieniu komfortu pracy personelowi medycznemu.
dr hab. Dominika Sobolewska z ASP we Wrocławiu

Na kolorowanie świata potrzebne są pieniądze

Jednak, żeby projekt został zrealizowany, potrzebne są pieniądze. Dlatego też na portalu Zrzutka.pl prowadzona jest zbiórka na ten cel. Hospicjum chce zebrać w sumie 150 tys. zł.

Zachęcamy wszystkich, którzy o nas usłyszą, aby włączyli się do naszego projektu. Jeśli ktoś może wpłacić, choćby małą kwotę, to przyłoży rękę do kolorowania świata pacjentom Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.
Beata Hernik-Janiszewska

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl