wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. ,,Pustynne dzieci'' zagrają we Wrocławiu. Kiedy koncert najlepszego chóru z Gruzji?
Na zdjęciu: młodzieżowy chór Garejelebi pochodzący z Gruzji garejelebi
Na zdjęciu: młodzieżowy chór Garejelebi pochodzący z Gruzji

Urodzone w maleńkiej wsi, otoczonej suchymi stepami, sztucznie stworzonej w czasach radzickich osadzie, są pierwszym pokoleniem ''pustynnych dzieci''. Spełniają się artystycznie w młodzieżowym chórze Garejelebi, gdzie kultywują starogruzińskie pieśni i tradycje. Najstarsze wielogłosowe formy muzyczne pochodzą z czasów przedchrześcijańskich. Usłyszymy je we Wrocławiu.

Reklama

Członkowie chóru to dzieciaki urodzone w Udabno, po gruzińsku to znaczy pustynia. To też nazwa niewielkiej wsi, otoczonej stepami, stworzonej w czasach radzieckich. Teraz dorasta urodzone tam pokolenie ,,pustynnych dzieci'' - dzieci społeczności Swanów przesiedlonych do Udabno mieszczącej się we wschodniej Gruzji pod koniec lat 80-tych. Społeczność trafiła w te niesprzyjające warunki z zielonych, otoczonych najwyższymi szczytami górskich terenów Kaukazu.

Starogruzińskie polifonie to część kultury

Przesiedleni w trudne do życia miejsce Swanowie, nieustanie kultywują tradycję i związane z nią formy starorogruzińskich, przedchrześcijańskich pieśni. Tak powstał chór w 2010 r. założony przez kobiety z Udabno. Ich muzyczne tradycje przekazywane młodszemu pokoleniu przyniosły już niemały sukces. Chór Garejelebi wziął udział w gruzińskim Mam Talent i zdobył Grande Prix.

Garejelebi we Wrocławiu zainaugurują międzynarodowy projekt Lelenfant 2023. Gruzińskie polifonie w wykonaniu dzieci i młodzieży odbędą się w ramach trasy koncertowej chóru po Polsce organizowanej przez Oasis Club z Udabno.

Polacy spełnili marzenia gruzińskiej młodzieży

Co ciekawe, Oasis Club to hostel i restauracja prowadzona przez dwójkę Polaków – Ksawerego Dusia i Kingę Goc, którzy jednoczenie prowadzą tam centrum kultury, organizują coroczny festiwal, a także Fundację wspierającą społeczność lokalną.

Dzięki staraniom Polaków i zorganizowanej zrzutce, możliwa jest trasa koncertowa w naszym kraju. A dla gruzińskiej młodzieży to spełnienie marzeń.

Gościnnie wystąpią podczas dwóch koncertów OPT Zamek w Leśnicy, w ramach współpracy z Fundacją Przyjaźń Sztuka Edukacja i Oasis Club. Artyści zaprezentują tradycyjne swańskie polifonie, czyli tradycyjne gruzińskie utwory wielogłosowe.

Harmonogram:

Pokaz filmów Lelenfant wraz z fragmentem koncertu Garejelebi – chóru dzieci imłodzieży z Gruzji w dniu 07.03.2023 (wtorek) o godz. 18:00 w Dolnośląskim CentrumFilmowym, ul. Piłsudskiego 64A | Obowiązują zapisy.

Koncert Garejelebi – chór dzieci i młodzieży z Gruzji

08.03.2023 (środa) o godz. 18:30 w OPT Zamek, pl. Świętojański 1 Bilety 10 PLN

Koncert jest biletowany. Zakupić je można na stroni internetowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl