Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Po raz pierwszy w historii wyższego szkolnictwa wojskowego zostanie uruchomiony Uniwersytet Trzeciego Wieku – czytamy na stronie Akademii Wojsk Lądowych.
To będzie pilotażowy rok. Chcemy sprawdzić, jakie są faktyczne potrzeby słuchaczy oraz jakie zajęcia będą się im podobały najbardziej.Monika Krystek, specjalista z Biura Obsługi Studentów AWL
Nie musisz być żołnierzem
Od razu zaznaczamy, że chętni do studiowania na UTW AWL w żaden sposób nie muszą być związani z wojskowością ani służbą mundurową. Wystarczy interesować się obronnością kraju i bezpieczeństwem, również tym w sieci. A poza tym należy:
- ukończyć 55. rok życia,
- mieć status emeryta lub rencisty,
- dążyć do utrzymania aktywności umysłowej i sprawności fizycznej.
– Organizując Uniwersytet Trzeciego Wieku, chcemy przede wszystkim przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób starszych. Dlatego zapraszamy osoby, które chcą zachować aktywność w każdej formie, a do tego lubią kontakt z ludźmi – mówi Monika Krystek, specjalista z Biura Obsługi Studentów AWL.
Łączenie pokoleń i wymiana doświadczeń
To, co wyróżnia UTW przy AWL, jest chęć stworzenia warunków, w których młodzi i seniorzy będą wymieniali się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jak uczelnia chce tego dokonać? Banalnie prosto: przez zaangażowanie podchorążych do prowadzenia zajęć z samoobrony.
Często emeryci i rencisty narażeni są na zaczepki, a nawet przemoc. Wychodzimy z założenia, że nie trzeba wielu lat treningu, aby nauczyć się podstaw samoobrony.Monika Krystek, specjalista z Biura Obsługi Studentów AWL
Do prowadzenia zajęć – oczywiście oprócz wykładowców AWL – zaangażowani będą również sami słuchacze. Są to często ludzie z wieloletnim i bogatym doświadczeniem zawodowym, które warto wykorzystać. Zresztą podobnie angażuje słuchaczy UTW przy Uniwersytecie Wrocławskim. To podobieństwo jest zrozumiałe, bo Monika Krystek zapowiada silną współpracę z UTW przy UWr.
Wiedza, ruch i kultura
Hasłem przewodnim UTW jest „Bezpieczny senior”. Ale owo bezpieczeństwo należy rozumieć szeroko, nie tylko w kontekście chwytów umożliwiających fizyczną samoobronę przed agresorem.
W programie będą też zajęcia z: cyberbezpieczeństwa, informatyki, prawa, podatków, szeroko rozumianego dobrostanu zdrowotnego, zarządzania budżetem domowym i pierwszej pomocy.
Ważnym elementem programu będą też rozwijające zajęcia ruchowe. Organizatorzy UTW zapowiadają zajęcia z pływania i rehabilitacji ruchowej.
Jak zostać słuchaczem?
Rekrutacja na UTW AWL trwa od wtorku 11 lipca. Aby wziąć w niej udział, należy:
- do 10 września wypełnić ankietę dostępną na stronie AWL i wraz z dwoma zdjęciami legitymacyjnymi (35 mm x 45 mm) wysłać na adres utw.rekrutacja[et]awl.edu.pl lub złożyć osobiście w kancelarii AWL przy ul. Czajkowskiego 109 w godz. 8.00–9.30 lub 12.30–14.30;
- 15 września stawić się na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której komisja UTW zbada motywację kandydatów;
- 20 września sprawdzić na stronie internetowe AWL listę przyjętych na UTW słuchaczy;
- do 25 września wpłacić 90 zł czesnego za semestr zimowy.
Uczelnia planuje przyjąć od 20 do 50 słuchaczy.
Pierwszy w historii rok akademicki na AWL rozpocznie się oficjalną uroczystością 9 października 2023 r.