3. Dla seniorów
  4. Wieczny student? Po 60. roku życia brzmi dumnie. Rozmowa z Magdaleną Wnuk-Olenicz, kierownik UTW we Wrocławiu
Na zdjęciu dr Magdalena Wnuk-Olenicz, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky

Uczą się o psychologii, ale też o astronomii. Określenie „wieczny student” wśród seniorów to komplement. Niektórzy wrocławscy emeryci studiują nawet 20 lat. O zaangażowaniu słuchaczy w życie uczelni opowiada dr Magdalena Wnuk-Olenicz, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wrocławiu.

Mirka Kuczkowska: Co UTW daje swoim słuchaczom?

dr Magdalena Wnuk-Olenicz: – Odpowiedź jest nieco przewrotna. Na początku seniorzy deklarują, że chcą poszerzać swoją wiedzę, a z czasem okazuje się, że ważne są też relacje, które tutaj budują. Przejście na emeryturę często urywa wiele kontaktów. Pojawia się pustka, którą w naturalny sposób człowiek chce zapełnić. A UTW stwarza warunki do nawiązywania nowych więzi.

Jakiego rodzaju zajęcia Państwo organizują?

– Proponujemy wykłady audytoryjne i otwarte, warsztaty. Proponujemy naukę języków obcych na różnych poziomach. Oprócz tego realizujemy zajęcia z kultury fizycznej – to ważny obszar aktywności, więc sukcesywnie poszerzamy ofertę. W tym roku mamy zajęcia z jogi dla kręgosłupa, gimnastyki ogólnousprawniającej, zajęcia ruchowe metodą Feldenkraisa, gimnastykę mózgu. Popularne są u nas też zajęcia w pracowni komputerowej. W czasie pandemii wszyscy uczyliśmy się Teamsa, aby uczestniczyć w zajęciach online. Niektóre z naszych zajęć prowadzą sami słuchacze.

Co wyróżnia Państwa placówkę?

– Po pierwsze – wieloletnia tradycja. Byliśmy drugim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Polsce. Pierwszy im. Haliny Szwarc powstał w Warszawie w 1975, nasz UTW rozpoczął działalność rok później. Po drugie – bogata oferta zajęć. Zapraszamy do współpracy pracowników naukowych trzech dużych wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Wychowania Fizycznego. Zapraszamy też specjalistów – praktyków z różnych dziedzin.

Jak wygląda nauka na UTW?

– Słuchacze korzystają od poniedziałku do piątku z zajęć edukacyjnych z obszaru zdrowia, psychologii, gerontologii, sztuki, filozofii, filologii. Proponujemy ok. 20 wykładowych cykli tematycznych w mniejszych grupach. Są to wykłady realizowane raz albo dwa razy w miesiącu. Słuchacze spotykają się również w ramach tematycznych sekcji, zespołów i klubów.

Ile UTW ma studentów?

– W sumie około 600. Tylko w tym roku do placówki wpłynęło 120 podań, a przyjęliśmy 76 osób. Niestety, nie możemy przyjąć wszystkich chętnych, nie mamy takich możliwości.

Ile lat można studiować?

– Nie ma limitu. Niektórzy nasi słuchacze przychodzą do nas już od 20 lat. Każdy kolejny rok akademicki to nowy etap na drodze edukacyjnej.

Czy w październiku można jeszcze złożyć podanie?

– Rekrutacja jest już zakończona. Zwykle o nowym naborze informujemy na początku lipca. Dwa pierwsze tygodnie sierpnia to czas na składanie podania, online lub osobiście. Pod koniec sierpnia zapraszamy kandydatów na rozmowę. Jedyny warunek to ukończony 60. rok życia.

Jakich pytań może spodziewać się kandydat?

– Podczas rozmowy poznajemy się, przybliżamy zasady funkcjonowania UTW, pytamy, jak dana osoba mogłaby się zaangażować w życie naszej placówki. Szukamy także osób, które będą aktywne, zaangażują się organizacyjnie.

Czy nauka na UTW jest bezpłatna?

– Każdy student wpłaca na początku października roczną składkę członkowską, obecnie wynosi ona 170 zł. Dodatkowo płatne są lektoraty i zajęcia z kultury fizycznej - 50 zł za semestr.

Jak Państwa znaleźć?

– Uniwersytet Trzeciego Wieku mieści się przy ul. Dawida 1/3 we Wrocławiu, tel. 71 367 20 01, wew. 147. Poczytać o nas można też pod adresem: www.utw.uni.wroc.pl