wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Żonkile pod pomnikiem Bohaterów Getta we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Uroczystość pod pomnikiem Bohaterów Getta we Wrocławiu w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Oleksandr Poliakovsky / www.wroclaw.pl
Uroczystość pod pomnikiem Bohaterów Getta we Wrocławiu w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

- Pamięć o bohaterach jest w naszym żydowskim DNA – mówił Jerzy Kichler z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, podczas uroczystości przy pomniku Bohaterów Getta. W środę mija 80. lat od wybuchu największego miejskiego powstania w okupowanej przez Niemców Europie. Wrocławianie oddali hołd żydowskim powstańcom.

Reklama

Uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie żydowskim we Warszawie zorganizowano w całej Polsce. 19 kwietnia 1943 r. kilkuset żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego przeciwstawiło się hitlerowcom, którzy zaplanowali ostateczną likwidacją warszawskiego getta. Na terenie dzielnicy pozostawało jeszcze wówczas około 50 tys. osób. Powstańcy nie mieli szans na militarny sukces. – Ale chcieli umierać z podniesioną głową – można było usłyszeć podczas uroczystości we Wrocławiu.

Powstanie w getcie trwało do 16 maja, jego ostatnim akordem było wysadzenie przez Niemców Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.

Żonkile w hołdzie dla bohaterów warszawskiego getta

Zryw żydowskich bojowników to wzór bohaterstwa. Od lat rocznica wydarzenia jest obchodzona w całej Polsce. Na jego pamiątkę uczestnicy przynoszą żonkile.

We Wrocławiu przy pomniku Bohaterów Getta zebrało się ponad sto osób. Wśród uczestników byli członkowie społeczności żydowskiej, uczniowie wrocławskich szkół, nauczyciele akademiccy, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, oraz przedstawiciele konsulatu Niemiec we Wrocławiu, IPN, dolnośląskiego kuratorium oświaty.

Jerzy Kichler: - Bądźmy czujni na każdy akt antysemityzmu. Reakcja na takie wystąpienia to papierek lakmusowy stopnia tolerancji wobec mniejszości w każdym społeczeństwie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl