wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 52. Wrocławska Księga Pamięci (zdjęcia)

52. Wrocławska Księga Pamięci. Wybitni artyści, dziennikarze, lekarze i społecznicy zostali nagrodzeni (zdjęcia)

Magdalena Pasiewicz,

Kliknij, aby powiększyć
52. Wrocławska Księga Pamięci uhonorowała działaczy różnych dziedzin. Na zdjęciu pierwsza z prawej - Wanda Ziembicka-Has, pomysłodawczyni Księgi. Obok niej - prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Marek Księżarek
52. Wrocławska Księga Pamięci uhonorowała działaczy różnych dziedzin. Na zdjęciu pierwsza z prawej - Wanda Ziembicka-Has, pomysłodawczyni Księgi. Obok niej - prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

– To są ludzie, o których na co dzień się nie mówi. Im nawet na tym nie zależy. Latami działają w swojej dziedzinie, rozwijając ją i angażując innych w dążeniu do celu. Są niedocenieni i my chcemy to zrobić. Pokazać, że Wrocław bardzo im dziękuje – mówiła Wanda Ziembicka-Has, twórczyni Wrocławskiej Księgi Pamięci, znana wrocławska dziennikarka i społeczniczka. Kto tym razem został wyróżniony?

Reklama

Wrocławska Księga Pamięci powstała z inicjatywy Wandy Ziembickiej-Has, która od wielu lat jest znaną wrocławską społeczniczką. Dzięki niej uhonorowane zostały osoby zasłużone dla Wrocławia. Wśród laureatów jest już ponad pięćset osób. Docenieni zostali m.in. lekarze, pielęgniarki, historycy, dziennikarze związani z Wrocławiem.

Podczas obecnej edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci, której finał miał miejsce 20 lutego, uhonorowano kolejnych 14 osób. Uroczystość odbyła się w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego. 

52. Wrocławska Księga Pamięci - ludzie diamenty

Od niemal 6 lat, czyli od chwili, gdy Wrocławską Księgę Pamięci z inicjatywy naszej kochanej Wandy Ziembickiej-Has zaczęliśmy „pisać”, mam możliwość nie tylko honorowania osób, które już znam i ich działalność wielce doceniam, ale co istotne - również poznawania i spotkania się po raz pierwszy z tymi, którzy naszemu miastu tak dobrze się przysłużyli i czynią to nadal.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

- Wyróżniliśmy przez lata ponad pięciuset wspaniałych wrocławian. Dziś ponownie miałem zaszczyt wyróżnić wybitnych artystów, dziennikarzy, lekarzy i społeczników działających na rzecz wrocławian. Cieszę się, że możemy razem budować to wspaniałe miasto, razem tworzyć historię Wrocławia i nagradzać tych, którzy na to w 100 proc. zasługują - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: 52. Wrocławska Księga Pamięci uhonorowała zasłużonych działaczy różnych dziedzin. Na zdjęciu Jacek Sutryk i Wanda Ziembicka - Has Marek Księżarek
52. Wrocławska Księga Pamięci uhonorowała zasłużonych działaczy różnych dziedzin. Na zdjęciu Jacek Sutryk i Wanda Ziembicka - Has

Jak podkreślała sama pomysłodawczyni wydarzenia - Wanda Ziembicka-Has, w Księdze znajdują się ludzie, którym chce się działać. 

– Zaprosiliśmy na gościnny koncert naszego laureata Amadeusza Kuźniarskiego, laureata Super Diamentu Wrocławia 50. Wrocławskiej Księgi Pamięci, który specjalizuje się w fenomenalnej dziedzinie - rekonstrukcji twarzo-czaszki po raku. Ponadto gra w zespole Trzynasta w Samo Południe. My chcemy mówić o takich ludziach, doceniać ich i inspirować innych do działania – mówiła Wanda Ziembicka-Has. 

Laureaci 52. Wrocławskiej Księgi Pamięci 

Medale Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia otrzymali

Prof. Romuald Cichoń – kardiochirurg, transplantolog, uczeń prof. Religi. Od 2001 r. związany z Wrocławiem, gdzie rozpoczął pracę nad utworzeniem Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca. Założyciel pierwszego w Polsce niepublicznego szpitala kardiochirurgicznego (NZOZ Medinet).

– Jestem onieśmielony. Wystarczyło, że człowiek przespał się gdzieś tam w kącie i jest chwalony przez całe życie – żartował laureat. 

Podczas uroczystości pojawiła się fotografia z pierwszej transplantacji serca, w której prof. Cichoń brał udział. Na zdjęciu widać jak śpi. Fotografia z autografem profesora Cichonia została wręczona prezydentowi Wrocławia na pamiątkę 52. Wrocławskiej Księgi Pamięci. Prof. Cichoń również otrzymał to zdjęcie w większej formie z dedykacją i podziękowaniem od Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. 

Dr n. med. Eleonora Anna Mess – od 1991 r. pracownik Wydziału Nauk o Zdrowiu (UMed), pełnomocniczka Rektora ds. Studentów z Niepełnosprawnościami (2004-2015), w latach 2003-2012 kierownik pierwszego w Polsce Zakładu Opieki Paliatywnej (później Zakład Onkologii i Opieki Paliatywnej). Współtwórczyni pierwszego Hospicjum Dziecięcego przy Klinice Onkologii (ul. Bujwida).

Prof. Joanna Maj – zastępca kierownika Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii USK, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, wiceprzewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego PTD; od 2012 r. wiceprzewodnicząca Uczelnianej Komisji Etyki; od 2016 r. członek Uczelnianego Kolegium Elektorów UMed; członek Rady Dyscypliny Nauki Medycznej.

– Czuję się zaszczycona. Ale nie wiem, czy powinniśmy być nagradzani. Zawsze wierzyłam w słowa babci, która mówiła: spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Kocham ludzi i to, że udało mi się tyle osiągnąć, to też zasługa wielu osób otwartych na zmiany i współpracę. Bez nich, nic by się nie udało – mówiła podczas uroczystości laureatka. 

Dr Grzegorz Sapikowski – nauczyciel akademicki, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów. Twórca Klinicznej Pracowni Diagnostyki Radiologicznej oraz Klinicznej Pracowni Stomatologicznej Weterynaryjnej Katedry Chorób Wewnętrznych. Od 2021 r. członek Społecznej Rady ds. Zwierząt (przy Prezydencie Wrocławia). 

Dr n. med. Jerzy Pawełczyk – chirurg, z-ca kierownika Kliniki Chirurgicznej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego, opiekun koła chirurgicznego oraz absolwentów Wydziału Lekarskiego.

– Jestem niezmiernie wdzięczny za docenienie mojej pracy, ale chciałem podkreślić ważną rzecz. Chirurgów rzadko się docenia. Dlatego chciałem podziękować, nie za docenienie mnie, ale za tych wszystkich, których nie widać na co dzień. A jest ich niestety coraz mniej – powiedział dr n. med. Jerzy Pawełczyk. 

Beata Kowalczyk – dyplomowana pielęgniarka (od 45 lat), od 16 lat pielęgniarka naukowa w Regionalnej Poradni Diabetologicznej.

Ewa Anita Cela – od 2000 r. pielęgniarka oddziałowa 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego (pracuje tam od 41 lat).

Jolanta Goczew – emerytowana pielęgniarka, od 2015 r. pracowniczka Spółdzielczego Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego RESURS. Wcześniej pracowała w Szpitalu im. Rydygiera oraz ZOZ „Zakład Rehabilitacyjny Rydygier”.

Super Diament Wrocławia 

Ariel Fecyk i Krzysztof Peda – od 2008 r. założyciele i prezesi Stowarzyszenia na Rzecz Równego Dostępu do Kształcenia Twoje Nowe Możliwości, które zatrudnia 150 osób w tym 20 proc. z niepełnosprawnościami i wspiera ponad tysiąc osób. Współtwórcy planów i specyfikacji wyposażenia laboratorium tyfloinformatycznego na PWr. Laureaci Lodołamaczy i Super Lodołamaczy. Statuetkę otrzymali za wprowadzenie alfabetu Braille’a w przestrzeń dydaktyczną Politechniki Wrocławskiej.

Centrum Rehabilitacyjno – Medyczne RESURS. Statuetkę wręczono za wyjątkową ofertę rehabilitacji i wypoczynku dla seniorów.

Juliusz Woźny – historyk sztuki, nauczyciel, rysownik. Autor i współautor komiksów historycznych. Malarz Aniołów. Statuetkę otrzymał za nowatorską formę opowieści o Wrocławiu. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: 52. Wrocławska Księga Pamięci uhonorowała zasłużonych działaczy różnych dziedzin. Juliusz Woźny i Jacek Sutryk Marek Księżarek
52. Wrocławska Księga Pamięci uhonorowała zasłużonych działaczy różnych dziedzin. Juliusz Woźny i Jacek Sutryk

– Czuję się onieśmielony i zaszczycony. Powiem tak: Wrocław to jest fantastyczne zjawisko. Kiedy robiliśmy wystawę „Siedem cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”, to powiedziałem: „Słuchajcie, trzeba zrobić jeszcze jeden cud, to jest ósmy cud. Chodzi o... ludzi we Wrocławiu” – opowiadał podczas uroczystości Juliusz Woźny.

I dodał: – Na tej wystawie pojawiło się wtedy... lustro. Każdy zwiedzający mógł siebie zobaczyć jako część tej społeczności. Tutaj zebrali się również wybitni ludzie - diamenty. Jest mi niezmiernie miło, że i moją działalność w ten sposób doceniono i że jestem wśród nich. 

Katarzyna Kaczorowska – dziennikarka prasowa, aktywistka działająca na rzecz praw osób z niepełnosprawnością intelektualną. Autorka książek „80 milionów. Historia prawdziwa” oraz „Archiwum Kajetana. 80 milionów w dokumentach”. Statuetka została przyznana za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: 52. Wrocławska Księga Pamięci uhonorowała zasłużonych działaczy różnych dziedzin. Na zdjęciu Katarzyna Kaczorowska i Jacek Sutryk Marek Księżarek
52. Wrocławska Księga Pamięci uhonorowała zasłużonych działaczy różnych dziedzin. Na zdjęciu Katarzyna Kaczorowska i Jacek Sutryk

 – Dziadek przyjechał do Wrocławia po wojnie, był jednym z pionierów: układał polską gazetę czcionkami niemieckimi. Z kolei mój ojciec otrzymał wyróżnienie Towarzystwa Miłośników Wrocławia – mówiła Katarzyna Kaczorowska, wrocławianka z urodzenia, która teraz otrzymała nagrodę Super Diament Wrocławia. – Dla mnie to fenomenalne uczucie otrzymać nagrodę za coś, co robię na co dzień - dodała. 

Rafał Łukasz Zwolak – pielęgniarz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego oraz Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej (laureat 44.Wrocławskiej Księgi Pamięci).

Wszystkim laureatom Wrocławskiej Księgi Pamięci serdecznie gratulujemy!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl