wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:03

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 27 lipca to Dzień Samotnych. Wrocław na półmetku kampanii Rok Dobrych Relacji
Kliknij, aby powiększyć
Trwa kampania społeczna Rok Dobrych Relacji fot. UMW
Trwa kampania społeczna Rok Dobrych Relacji

Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Europie, które systemowo chce zająć się tematem dobrych relacji przeciw samotności. 27 lipca to Dzień Samotnych, a we Wrocławiu trwa specjalna kampania. – Chcemy, by nikt nie czuł się tutaj samotny. Żeby Wrocław był miastem, w którym zwracamy uwagę na drugiego człowieka. Miastem, w którym chcemy się razem bawić, chociaż się nie znamy – mówi Dorota Feliks z WCRS-u.

Reklama

Coraz częściej jesteśmy samotni, także osoby młode

Jak wynika z badań prowadzonych w Polsce, zjawisko samotności dotyka coraz więcej osób – podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa aż 60% ankietowanych informowało, że czują się samotni.

Samotność to kaskada reakcji w organizmie - nie tylko takich jak smutek, przygnębienie czy depresja, ale również kaskada różnych zmian biologicznych - min. obniżenie zdolności do przeciwdziałania stanom zapalnym, pogorszenie reakcji immunologicznej, wzrost ciśnienia, zwiększenie ryzyka chorób serca
prof. Joanna Rymaszewska, specjalista psychiatrii, kieruje Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego i Kliniką Psychiatrii USK we Wrocławiu

Samotność dotyczy wszystkich, ale są grupy które są na nią szczególnie narażone – co ciekawe, są to ludzie młodzi, chorzy, niepełnosprawni, czy osoby, które są szczególnie narażone na wykluczenie społeczne czy dyskryminacje. – Konsekwencje samotności dla naszego organizmu można porównać do palenia 15 papierosów dziennie – podkreśla prof. Dariusz Galasiński – kier. Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą na Uniwersytecie Wrocławskim.

Rok 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. Półmetek kampanii

Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności złożył Prezydent Wrocławia do Rady Miejskiej, która w grudniu 2021 roku pozytywnie przegłosowała ten pomysł.

Rok Dobrych Relacji Wrocław Przeciw Samotności to kampania społeczna, zainaugurowana 14 lutego 2022 r. Zwraca uwagę na problem samotności, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, statusu materialnego, zawodowego i rodzinnego.

Przeczytajcie: Rok 2022 Rokiem Dobrych Relacji

27 lipca to Dzień osób Samotnych a jednocześnie bardzo szczególny dzień we Wrocławiu. Jesteśmy na półmetku Roku Dobrych Relacji. Roku bardzo trudnego, w którym mieliśmy odbudować się po pandemicznych latach. Wojna pokrzyżowała te plany i Rok Dobrych Relacji nabrał dodatkowego znaczenia. Chcemy by Wrocław był miastem, w którym nikt nie czuje się samotny. Miastem, w którym zwracamy uwagę na drugiego człowieka. Miastem, w którym chcemy się razem bawić, chociaż się nie znamy. To wszystko robimy po to, by znów zbliżyć się do siebie, być blisko siebie, także pomagając innym
Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Ambasadorzy Roku Dobrych Relacji

Swojego wizerunku jako ambasadorów Dobrych Relacji udzieliły osoby znane w różnych obszarach działalności: artyści i wokaliści Anna Wyszkoni, Andrzej Piaseczny, Sara James, pisarka Olga Tokarczuk, aktorki Sonia Bohosiewicz, Aleksandra Hamkało, prowadzący programy kulinarne Robert Makłowicz.

Wybrane wydarzenia Roku Dobrych Relacji

  • Inauguracja Roku Dobrych Relacji, wieczorne spotkanie i rozmowa o dobrych relacjach z Anną Wyszkoni
  • Konferencja naukowa „Społeczne Konteksty Samotności i Osamotnienia”
  • Spotkanie Ambasadorki Roku Dobrych Relacji Anny Wyszkoni z uczniami SP 84
  • Spotkanie ambasadora Roku Dobrych Relacji Andrzeja Piasecznego z seniorami w Dziennym Domu Pomocy przy ul. Skoczylasa
  • Cykliczne spotkania „W Hali Stulecia nigdy nie jesteś sam” połączone ze zwiedzaniem Hali
  • Spotkanie ambasadorki Roku Dobrych Relacji Soni Bohosiewicz z młodzieżą oraz podsumowanie 100 dni wojny w Ukrainie i pomocy Wrocławia uchodźcom wojennym
  • Konkurs filmowy „Wkręć się w dobre relacje” dla dzieci w wieku 5-10-15 (Ambasadorka: Sara James)
  • Konkurs filmowy „Wkręć się w dobre relacje” dla osób dorosłych (Ambasadorka: Sonia Bohosiewicz)
  • Wręczenie nagrody „Twórca Dobrych Relacji” dla Janiny Bąk podczas Influencers Live Wrocław
  • Zasadzenie drzewka w ramach inicjatywy #WROśnijWeWRO
  • Zorganizowanie rejsów dobrych relacji w ramach Dnia Odry
  • Koncert Sary James z okazji Dnia Dziecka
  • Spotkanie Ambasadora Roku Dobrych Relacji Roberta Makłowicza z młodzieżą w Arsenale Miejskim
  • Spotkanie Ambasadora Roku Dobrych Relacji Roberta Makłowicza w Kinie Nowe Horyzonty
  • Spotkanie Ambasadorki Roku Dobrych Relacji Anny Wyszkoni z wychowankami Domu Dziecka przy ulicy Lekcyjnej
  • Wystawa „Rzeczy Wspólne” zlokalizowana na Placu Solnym
  • Potańcówki Wrocławskie
  • Nagranie materiału wideo promującego Rok Dobrych Relacji
  • Wystawa „W pełni kobieca” zlokalizowana na ulicy Świdnickiej i spotkanie z ambasadorką Roku Dobrych Relacji Aleksandrą Hamkało
  • Inicjatywy podejmowane przez przedszkola i szkoły na rzecz społeczności lokalnej, społeczności szkolnej, osób potrzebujących (uchodźców), akcenty Roku Dobrych Relacji w trakcie ogólnomiejskich wydarzeń: Gitarowego Rekordu, Europy na Widelcu, Spotkajmy się we WRO – koncertów z okazji święta Wrocławia, seansów filmowych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, a także w czasie seansów filmowych w kinie Nowe Horyzonty.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl