wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. 2022 Rokiem Dobrych Relacji. Wrocław Przeciw Samotności
Kliknij, aby powiększyć
Ambasadorzy akcjiL Andrzej Piaseczny i Anna Wyszkoni oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Ambasadorzy akcjiL Andrzej Piaseczny i Anna Wyszkoni oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

„Wrocław miastem wolnym od samotności” – pod takim hasłem przez cały 2022 rok będą odbywać się wydarzenia dedykowane szerzeniu wiedzy o coraz powszechniejszym zjawisku, jakim jest samotność. Tym samym Wrocław, jako pierwsze miasto w Europie, kompleksowo zajmie się tym problemem. Ambasadorami akcji są piosenkarze Anna Wyszkoni i Andrzej Piaseczny oraz wrocławska noblistka, pisarka Olga Tokarczuk.

Reklama

Specjaliści są zgodni – samotność może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia czy statusu społecznego. Rok 2022 w stolicy Dolnego Śląska będzie zatem Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności.

– Wrocław to miasto spotkań i dobrych relacji, które stawia na otwartość i różnorodność. Pomysł na tę akcję wziął się z moich rozmów z panią doktor Walentyną Wnuk, za co bardzo dziękuję. Zjawisko samotności nie jest zjawiskiem nowym, choć dotychczas błędnie było identyfikowane głównie z osobami w wieku senioralnym. Tymczasem dotyka ono ludzi w każdym wieku, także młodych – podkreślił, podczas specjalnej konferencji prasowej, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Dziękuję panu prezydentowi, że od początku swojej kadencji traktował bardzo poważnie problem samotności. Pamiętajmy również, że pomóc w poradzeniu sobie z tym uczuciem mogą drobne gesty, jak np. przytulenie, złapanie za rękę, spojrzenie w oczy czy chwila rozmowy. To bardzo wiele znaczy, choć nie zmienia to faktu, że potrzebne tutaj są także działania systemowe. Cieszę się, że we Wrocławiu to rozumiemy i podejmujemy określone działania – powiedziała Walentyna Wnuk, andragog, gerontolog społeczny, emerytowana wykładowczyni akademicka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Walentyna Wnuk, emerytowana wykładowczyni akademicka Uniwersytetu Wrocławskiego, fot. UMW Walentyna Wnuk, emerytowana wykładowczyni akademicka Uniwersytetu Wrocławskiego, fot. UMW

Wzajemne relacje lekiem na samotność

To, co jest istotnym czynnikiem samotności, to nie brak ludzi wokół, tylko odpowiedniej więzi z nimi.

– Dobre, wzajemne relacje to lek na samotność. Miasto to wspólnota mieszkańców, a my chcemy zadbać o tych, którzy czują się samotni. Przez cały rok będziemy się przyglądać problemowi samotności. Nawet, jeżeli kogoś to zjawisko nie dotyczy osobiście, to warto rozejrzeć się wokoło – wyjaśnił prezydent Wrocławia.

Anna Wyszkoni, piosenkarka, ambasadorka akcji: – Jestem dumna, że Wrocław wychodzi z taką inicjatywą i chce głośno mówić o poważnym problemie. Jestem matką dwójki dzieci i obserwuję jak łatwo, zwłaszcza młodym ludziom uciekać w samotność poprzez internet. Myślę, że warto takim osobom pokazać ten inny, nie tylko wirtualny świat.

 Andrzej Piaseczny i Anna Wyszkoni, ambasadorzy akcji, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Andrzej Piaseczny i Anna Wyszkoni, ambasadorzy akcji, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

– Muzycy podczas koncertów spotykają się z mnóstwem fanów, a mimo to właśnie wówczas zdarza nam się uciekać w samotność – dodał kolejny ambasador akcji, Andrzej Piaseczny, również popularny artysta estradowy.

Samotność coraz powszechniejszym zjawiskiem

Jak wynika z badań prowadzonych w Polsce, zjawisko samotności dotyka coraz więcej osób – podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa aż 60 proc. ankietowanych informowało, że czują się samotni.

– Powinniśmy mówić o samotności, bo ona naprawdę boli i wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Niektórzy eksperci twierdzą, że samotność można porównać do palenia 15 papierosów dziennie – powiedział prof. Dariusz Galasiński, lingwista, kierownik Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą na Uniwersytecie Wrocławskim.

 Bratki to symbol troski, braterstwa, sąsiedztwa – będą pojawiać się w wielu miejscach we Wrocławiu, fot. UMW Bratki to symbol troski, braterstwa, sąsiedztwa – będą pojawiać się w wielu miejscach we Wrocławiu, fot. UMW

Profesor Joanna Rymaszewska, specjalista psychiatrii, kierownik Katedry Psychiatrii UMed i Kliniki Psychiatrii USK, podkreślała, że skłonność do odczuwania samotności ma podłoże genetyczne, a dzieci na nią cierpiące mają dużo większe problemy zdrowotne już w dorosłym życiu.

– Obniżenie odporności, wzrost ciśnienia, gorsze radzenie sobie organizmu z wszelkimi stanami zapalnymi - to wszystko może być odłożoną w czasie konsekwencją odczuwania samotności w dzieciństwie – wyjaśniła.

Mnóstwo wydarzeń we Wrocławiu

W ramach walki z samotnością, w stolicy Dolnego Śląska w trakcie roku odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń zarówno o charakterze osiedlowym jak i miejskim. Pierwsze już w poniedziałek, 14 lutego o godz. 17.00 – spotkanie z ambasadorką akcji Anią Wyszkoni pt.: „Relacje są najważniejsze”.

– Wrocław to pierwsze miasto w Europie, które chce kompleksowo zająć się tematem dobrych relacji przeciw samotności. W związku z tym mamy bardzo bogatą ofertę wydarzeń – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Swoje propozycje zgłosiły m.in. przedszkola, szkoły, jednostki kulturalne, społeczne, organizacje pozarządowe, jednostki i spółki miejskie. Część z nich to propozycje przygotowane z myślą o Roku Dobrych Relacji, ale wiele to już znane projekty, które w tym roku będą mieć szczególny wymiar.

Czytaj także: Rok Dobrych Relacji. Wydarzenia

W pełnym harmonogramie znajdują się m.in. konferencja naukowa poświęcona zjawisku samotności, specjalna kampania informacyjna, edycje specjalne Dnia Życzliwości, Wrocławskiej Potańcówki, Dni Seniora czy wakacyjne festyny. Centralnym punktem będzie miejski festyn, który odbędzie się 27 lipca czyli dokładnie w Międzynarodowy Dzień Osób Samotnych.

– Przez cały rok, przy okazji wielu działań, będziemy z jednej strony chcieli dotrzeć do osób samotnych, wskazać im ścieżki i możliwości pomocy, a z drugiej uwrażliwić na ten temat osoby, których pozornie może on nie dotyczyć – podkreśliła Feliks i dodała: – Lista wydarzeń jest otwarta, dlatego jeśli jakakolwiek organizacja chciałaby podjąć ten temat to zachęcamy do kontaktu z nami.

Konferencja prasowa dot. Roku Dobrych Relacji we Wrocławiu - 14 luty 2022 r., fot. UMW Konferencja prasowa dot. Roku Dobrych Relacji we Wrocławiu - 14 luty 2022 r., fot. UMW

Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności złożył Prezydent Wrocławia do Rady Miejskiej, która w grudniu 2021 roku pozytywnie przegłosowała ten pomysł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl