wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dokładnie 222 lata temu urodził się Heinrich Göppert - pomysłodawca m.in. Promenady Staromiejskiej i Ogrodu Botanicznego

25 lipca 1800 roku urodził się Heinrich Göppert – jeden z najsłynniejszych wrocławian XIX wieku. Miasto – zawdzięcza mu Promenadę Staromiejską, Ogród Botaniczny z muzeum i park Szczytnicki. Nauka – m.in. potwierdzenie organicznego pochodzenia węgla. Dziś skończyłby 222 lata. Przeczytajcie jego historię!

Reklama

Heinrich Göppert: wylali go ze studiów, ćwierć wieku później został rektorem

Pochodził z rodziny aptekarskiej. W 1821 roku poszedł na studia medyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. 3 lata później z niego wyleciał. – Relegowany został za członkostwo w nielegalnym związku studenckim. Studia ukończył w Berlinie, gdzie doktoryzował się z biologii roślin.

Nie chował chyba urazy do Alma Mater. W 1846 roku profesor medycyny Heinrich Göppert powołany został na stanowisko rektora Uniwersytetu Wrocławskiego (sprawował tą funkcję do 1847). Był wykładowcą akademickim, autorem około 250 prac naukowych.

Ratował miasto przed epidemią i badał pochodzenie węgla

Po studiach i powrocie do Wrocławia zarabiał na życie jako lekarz. W 1831 roku miał wykazywać się niezwykłym poświęceniem w trakcie epidemii cholery. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak paleobotanika. W roku 1840 stwierdził obecność komórek roślinnych w preparatach mikroskopowych z węgla kamiennego. Uciął tym samym wieloletnie spory o pochodzeniu węgla.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Profil geologiczny Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego autorstwa Heinricha Göpperta do dziś oglądać można we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym fot. Kamilla Jasińska / Centrum Historii Zajezdnia
Profil geologiczny Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego autorstwa Heinricha Göpperta do dziś oglądać można we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

Łączył teorię z praktyką i wyznaczał nowe standardy

Jak głosi jedna z anegdot, potrafił na podstawie badań szczątków roślinnych podpowiadać śląskim górnikom, gdzie wydobycie będzie opłacalne.

Instruował też leśników i ogrodników, by nie kaleczyli niepotrzebnie drzew, bo może sprzyjać to groźnym infekcjom. Zapoczątkował ochronę zabytkowych drzew na Śląsku.

Naukowiec z duszą społecznika, Honorowy Obywatel Wrocławia

Przez całe niemal życie, Göppert aktywnie działał na rzecz miasta. Dziś powiedziano by o kimś takim –społecznik, aktywista. Walczył o stworzenie Promenady Staromiejskiej, o park Szczytniki, o miejski ogród zoologiczny. Wspierał inicjatywę budowy Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych. Od 1826 roku aż do śmierci związany był ze Śląskim Towarzystwem Kultury Ojczyźnianej.

Zgromadził olbrzymie kolekcje botaniczne, dla których w 1854 roku założył Muzeum Botaniczne, a w 1872 – Muzeum Ogrodu Botanicznego. Zmarł w maju 1884 roku.

W 1875 roku ówczesna rada miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

Śladem Heinricha Göpperta po Wrocławiu

Promenada Staromiejska

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Promenada Staromiejska wzdłuż fosy to inicjatywa Heinricha Göpperta fot. Oleksand Poliakovskyi - www.wroclaw.pl
Promenada Staromiejska wzdłuż fosy to inicjatywa Heinricha Göpperta

Spacerując wzdłuż fosy miejskiej, zwróćcie uwagę na starodrzew. Najbardziej rzucają się w oczy piękne platany klonolistne (wśród nich 2 pomniki przyrody). Po śmierci Göpperta, który współtworzył Promenadę, w okolicy dzisiejszego Muzeum Architektury, postawiono mu tutaj pomnik. Zniszczony w 1945 roku, został odtworzony ze zdjęć w 2014 roku – obecnie znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego.

Ogród Botaniczny

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ogród Botaniczny we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne fot. Maciej Wołodko - www.wroclaw.pl
Ogród Botaniczny we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne

W 1852 r. Göppert objął stanowisko dyrektora Ogrodu Botanicznego. Przebudował i unowocześnił szklarnie oraz dokonał prawdziwej rewolucji, udostępniając Ogród wszystkim mieszkańcom, w dni powszednie. Wcześniej była to placówka dostępna głównie dla pracowników naukowych i studentów.

W 1856 roku wybudował na terenie Ogrodu – jedyny w swoim rodzaju – profil geologiczny Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego. Możemy oglądać go w Ogrodzie Botanicznym po dziś dzień.  

Na terenie Ogrodu znajdziecie także fragmenty skrzemieniałych pni drzew sprzed setek milionów lat. – Pochodzą z kolekcji profesora Göpperta.

Park Szczytnicki

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Park Szczytnicki jako park krajobrazowy to inicjatywa Heinricha Göpperta fot. Oleksand Poliakovskyi - www.wroclaw.pl
Park Szczytnicki jako park krajobrazowy pomiędzy Ogrodem Japońskim a ulicą Kopernika to inicjatywa Heinricha Göpperta

W połowie XIX wieku teren dawnego parku angielskiego księcia Hohenlohe, należał do kilku prywatnych właścicieli. Dodatkowo w 1854 roku zniszczyła go powódź. W 1860 roku Göppert przekonał magistrat, by urządzić w tym miejscu park krajobrazowy. Tak właśnie się stało.

Spacerując po parku, zwróćcie uwagę na Gaj Göpperta (niem. Göppert Hein) – to część parku urządzona pomiędzy Ogrodem Japońskim a ulicą Kopernika. To założenie krajobrazowe ukończono w roku 1875.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl