Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Piknik będzie żywym miejscem pokazu eksponatów do których można wejść, wziąć broń do ręki, poczuć klimat tamtych czasów.
Piknik w Forcie Piechoty przy Pełczyńskiej - w programie zwiedzanie, konkursy i wojskowa grochówka
Podczas pikniku pokażemy wnętrze schronu głównego z wystawą „Militarno-historyczny Wrocław”, która w ekspresowym tempie pokaże historię Wrocławia od 1908 do 1950 roku. W plenerze będą prezentowane pojazdy militarne i sprzęt wojskowy, będą również konkursy z licznymi nagrodami, m.in. strzelnica ASG, rzut granatem do celu, przenoszenie „rannego” na noszach na czas, rozkładanie i strzelanie z „kałasznikowa”, ubieranie płaszcza OP-1 czy konkurs piosenekMarek Łaciak, prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych Jedynka, zarządzającej fortem
Będzie też wojskowa grochówka z kuchni polowej , a odwiedzającym towarzyszyć będą piosenki wojskowe i patriotyczne. Organizacja pikniku to też nieznanych atrakcji Fortu Piechoty, bo od 1945 roku obiekt – używany przez wojsko – był szczelnie zamknięty.
Wstęp na piknik bezpłatny! Będzie to również ostatnia w tym roku szansa, by zwiedzić zabytkowy obiekt. Od sierpnia, w każdą niedzielę, odbywały się wycieczki z przewodnikiem.
– Wracamy już wiosną 2023 r. Podczas zimowej przerwy będziemy uszczelniać fort i prowadzić dalsze prace renowacyjne. W przyszłości chcielibyśmy również pomyśleć o montażu ogrzewania, żeby obiekt był dostępny przez cały rok – mówi Marek Łaciak.
Jak dojechać do Fortu Piechoty przy Pełczyńskiej?
Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne znajduje się przy ul. Pełczyńskiej 33 (za „Targpiastem”), przy drodze Wrocław – Oborniki Śląskie.
Na miejscu nie ma parkingu, dlatego najwygodniej do fortu dotrzemy autobusami nr 105, 108, 111, 143 (przystanek OSTOWA – Muzeum Militarne) lub pociągiem do stacji PKP „Wroclaw-Osobowice”.
O Forcie Wrocław nr 9 przy ulicy Pełczyńskiej – wyjątkowy fort na mapie miasta
Pozarządowa Społeczna Instytucja Kultury Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne to duch historii militarnego Wrocławia od 1808 roku. Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Jedynka” przejęła 11 lutego 2014 roku od władz miasta Wrocławia teren przy ul. Pełczyńskiej 33, gdzie znajdował się pochodzący z 1892 r. jeden z 36 fortecznych obiektów pierścieniowej fortyfikacji miasta, oznaczony numerem 9.
Był zdewastowany, ale szybko utworzyliśmy tu Społeczne Mobilne Muzeum Militarne, by fort już w 2015 r. otrzymał status zabytku, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał obiekt do rejestru muzeówMarek Łaciak
Fort posiada ceglano-betonowy główny schron, w którym znajduje się sześć wejść, dwa korytarze, sześć izb – kazamat żołnierskich, oraz trzy betonowe wartownie i dwuhektarowy teren. Dzięki dotacji Gminy Wrocław i innych donatorów od 2014 roku fort przez kilka lat podlegał rewitalizacji.
– Dla miasta, regionu, ale również całego kraju nasz obiekt to wzbogacenie oferty turystycznej o tak nietypowym, ale jakże atrakcyjnym charakterze, bo przebywa się w obiekcie posiadającym przez ponad 120 lat status „tajemniczości”. Przypomnijmy, że wcześniej była tu hodowla pieczarek i wytwórnia lodów – dodaje Łaciak.


Na terenie znajduje się także plenerowa estrada oraz amfiteatr, niezbędny w imprezach plenerowych. W Forcie nr 9 od 2015 roku organizowane są plenerowe koncerty, pikniki, pokazy filmów fabularnych i inscenizacje historyczne. Wstęp do muzeum w okresie rewitalizacji był możliwy jedynie okazjonalnie. Rewitalizację Fortu oraz organizowane tu działania wspiera finansowo Urząd Miejski Wrocławia.