Brave Kids: Dekada za nami. Nabór do kolejnej edycji

Unikatowy spektakl z udziałem 50 artystów z Polski i Gruzji na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu podsumował 10 lat niezwykłego projektu Brave Kids. Rozpoczął się nabór dziecięcych grup artystycznych do kolejnej edycji przedsięwzięcia. 

  • Brave Kids

    fot. Mateusz Bral


Finał 10. edycji Brave Kids pokazał, że ten projekt edukacyjno-artystyczny, wywodzący się z Wrocławia, zyskał światowy zasięg. Rozrósł się na tyle, że wydarzenia mu towarzyszące odbywają się każdego miesiąca roku, a w grudniu organizatorzy w szczególny sposób zaakcentowali 10-lecie tej wrocławskiej inicjatywy.

fot. Mateusz Bral

– Tegoroczna edycja Brave Kids była niezwykle bogata w wydarzenia. Ostatnim akcentem była gala 10-lecia projektu, na którą zawitały gruzińskie dzieci uczestniczące w ostatniej, tegorocznej edycji Brave Kids, która odbywała się w listopadzie w Tbilisi. Cieszymy się, że Brave Kids angażuje ludzi z całego świata i porusza ważne dla nich problemy – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Energia polsko-gruzińska

19 grudnia na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczyliśmy już siódmy w tym roku spektakl Brave Kids. Sześć poprzednich za każdym razem przyciągało do największej sali teatru 700-osobową widownię. Co mają w sobie spektakle Brave Kids?

– To przede wszystkim głos dzieci, dlatego jest tak wzruszający, piękny i pełen ekspresji. Połączenie talentów, kultur i form artystycznych zawsze daje efekt zaskakujący i fascynujący, niezależnie od tego, z jakich krajów czy kontynentów pochodzą artyści i w czym się specjalizują – wyjaśnia Iwona Frydryszak.

fot. Mateusz Bral

Przedstawienie, które zobaczyliśmy w grudniu we Wrocławiu, było dziełem tancerzy, muzyków, akrobatów i adeptów różnego rodzaju sztuk performatywnych z Polski i Gruzji w wieku od 6 do 17 lat. Przygotowali je podczas listopadowej edycji Brave Kids w Tbilisi (projekt zawitał do Gruzji już po raz czwarty). Premiera odbyła się właśnie w stolicy Gruzji, w ramach International Folklore Festival „Rhythms of Fall”. Wyrazistych akcentów dostarczyli artyści gruzińscy.

– Grupa pod auspicjami Caritas Gruzja przedstawiła tradycyjne tańce gruzińskie, oddające piękno i surowość tego kraju oraz ukazujące rytm życia jego mieszkańców. Artyści z zespołu Pherkhisa podzielili się muzycznym dziedzictwem różnych regionów Gruzji wraz z tradycyjnym tańcem w kole. Całość dopełniły pulsujące, ostre rytmy, wielogłosowy śpiew i poruszająca muzyka wykonywana na tradycyjnych instrumentach przez młodych artystów z Zahessi – opowiada Iwona Frydryszak.

Gala 10-lecia Projektu Brave Kids, której główną część stanowił finałowy pokaz Brave Kids Tbilisi, została zorganizowana w Teatrze Polskim we Wrocławiu i stała się okazją do podsumowania dekady projektu. Wcześniej tego dnia zorganizowano specjalny pokaz dla szkół.

Brave Kids 2019 w liczbach

  • Letnia odsłona Brave Kids 2019 zgromadziła 164 dzieci i młodzieży z 31 grup artystycznych z całego świata, m.in. z Peru, Kenii, Indii, Gruzji, Korei Południowej, Salwadoru, Syrii, Kolumbii i Nikaragui. Wszyscy uczestnicy mieszkali u lokalnych rodzin goszczących.
  • Ponad 120 polskich dzieci brało udział w międzykulturowych warsztatach artystycznych prowadzonych przez 32 liderów grup – pedagogów, artystów i doświadczonych animatorów kultury.
  • Tylko we Wrocławiu wielokulturowe pokazy artystyczne zobaczyło w czerwcu i lipcu ponad 2500 osób, w szczególności dzieci i młodzież w wieku szkolnym.
  • Patronat honorowy nad 10. edycją projektu Brave Kids objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

fot. Mateusz Bral

W poprzednich edycjach Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 r. przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Rozpoczęła się rekrutacja grup artystycznych do kolejnej edycji przedsięwzięcia Brave Kids 2020. Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids.Zgłoś uwagę