wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Brave Kids: Dekada za nami. Nabór do kolejnej edycji

fot. Mateusz Bral

Unikatowy spektakl z udziałem 50 artystów z Polski i Gruzji na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu podsumował 10 lat niezwykłego projektu Brave Kids. Rozpoczął się nabór dziecięcych grup artystycznych do kolejnej edycji przedsięwzięcia. 

Reklama

Finał 10. edycji Brave Kids pokazał, że ten projekt edukacyjno-artystyczny, wywodzący się z Wrocławia, zyskał światowy zasięg. Rozrósł się na tyle, że wydarzenia mu towarzyszące odbywają się każdego miesiąca roku, a w grudniu organizatorzy w szczególny sposób zaakcentowali 10-lecie tej wrocławskiej inicjatywy.

fot. Mateusz Bral

– Tegoroczna edycja Brave Kids była niezwykle bogata w wydarzenia. Ostatnim akcentem była gala 10-lecia projektu, na którą zawitały gruzińskie dzieci uczestniczące w ostatniej, tegorocznej edycji Brave Kids, która odbywała się w listopadzie w Tbilisi. Cieszymy się, że Brave Kids angażuje ludzi z całego świata i porusza ważne dla nich problemy – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Energia polsko-gruzińska

19 grudnia na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczyliśmy już siódmy w tym roku spektakl Brave Kids. Sześć poprzednich za każdym razem przyciągało do największej sali teatru 700-osobową widownię. Co mają w sobie spektakle Brave Kids?

– To przede wszystkim głos dzieci, dlatego jest tak wzruszający, piękny i pełen ekspresji. Połączenie talentów, kultur i form artystycznych zawsze daje efekt zaskakujący i fascynujący, niezależnie od tego, z jakich krajów czy kontynentów pochodzą artyści i w czym się specjalizują – wyjaśnia Iwona Frydryszak.

fot. Mateusz Bral

Przedstawienie, które zobaczyliśmy w grudniu we Wrocławiu, było dziełem tancerzy, muzyków, akrobatów i adeptów różnego rodzaju sztuk performatywnych z Polski i Gruzji w wieku od 6 do 17 lat. Przygotowali je podczas listopadowej edycji Brave Kids w Tbilisi (projekt zawitał do Gruzji już po raz czwarty). Premiera odbyła się właśnie w stolicy Gruzji, w ramach International Folklore Festival „Rhythms of Fall”. Wyrazistych akcentów dostarczyli artyści gruzińscy.

– Grupa pod auspicjami Caritas Gruzja przedstawiła tradycyjne tańce gruzińskie, oddające piękno i surowość tego kraju oraz ukazujące rytm życia jego mieszkańców. Artyści z zespołu Pherkhisa podzielili się muzycznym dziedzictwem różnych regionów Gruzji wraz z tradycyjnym tańcem w kole. Całość dopełniły pulsujące, ostre rytmy, wielogłosowy śpiew i poruszająca muzyka wykonywana na tradycyjnych instrumentach przez młodych artystów z Zahessi – opowiada Iwona Frydryszak.

Gala 10-lecia Projektu Brave Kids, której główną część stanowił finałowy pokaz Brave Kids Tbilisi, została zorganizowana w Teatrze Polskim we Wrocławiu i stała się okazją do podsumowania dekady projektu. Wcześniej tego dnia zorganizowano specjalny pokaz dla szkół.

Brave Kids 2019 w liczbach

  • Letnia odsłona Brave Kids 2019 zgromadziła 164 dzieci i młodzieży z 31 grup artystycznych z całego świata, m.in. z Peru, Kenii, Indii, Gruzji, Korei Południowej, Salwadoru, Syrii, Kolumbii i Nikaragui. Wszyscy uczestnicy mieszkali u lokalnych rodzin goszczących.
  • Ponad 120 polskich dzieci brało udział w międzykulturowych warsztatach artystycznych prowadzonych przez 32 liderów grup – pedagogów, artystów i doświadczonych animatorów kultury.
  • Tylko we Wrocławiu wielokulturowe pokazy artystyczne zobaczyło w czerwcu i lipcu ponad 2500 osób, w szczególności dzieci i młodzież w wieku szkolnym.
  • Patronat honorowy nad 10. edycją projektu Brave Kids objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

fot. Mateusz Bral

W poprzednich edycjach Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 r. przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Rozpoczęła się rekrutacja grup artystycznych do kolejnej edycji przedsięwzięcia Brave Kids 2020. Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama