Brave Festival: Mashirika – „Nadzieja Afryki” [ZAKOŃCZONY]

13 lipca rusza kolejny Brave Festival. Jednym z jego ważnych wydarzeń będzie zapewne występ wiodącej grupy teatralnej z Kigali pod kierunkiem reżyserki Hope Azeda, która uczyniła ze sztuki narzędzie społecznej transformacji i pojednania. Spektakl „Nadzieja Afryki” powstał w oparciu o relacje świadków ludobójstwa w Rwandzie i ma też terapeutyczny wymiar. 


– Twoja przeszłość jest jak cień, który zawsze będzie ci towarzyszył – mówi reżyserka i założycielka Mashirika Performing Arts and Media Company – Hope Azeda – która wierzy w uzdrawiającą moc teatru i sztuki w ogóle.

Premiera spektaklu, który będzie można zobaczyć na wrocławskim festiwalu – „Nadzieja Afryki”, odbyła się w 2004 r. Wystawioną na stadionie narodowym w Kigali z udziałem tysiąca aktorów i statystów sztukę miała okazję zobaczyć około 25-tysięczna widownia. Od czasu premiery przedstawienie (wykonywane przez kilkunastoosobowy zespół) było wielokrotnie odgrywane na terenie kraju, w przestrzeni publicznej małych miasteczek i wiosek. Pokazywano je także na Światowym Szczycie G8 w Edynburgu w 2005 r.

Spektakl został przygotowany na podstawie relacji zarówno ofiar ludobójstwa w Rwandzie, jak i ich katów. Powstawał z udziałem aktorów, którzy poprzez grę przepracowują również własne traumy związane z tym wydarzeniem. Jak mówią, przemawiają do bestii, która żyje w każdym z nas i może zostać uwolniona nie tylko w Rwandzie, lecz także w innym miejscu i czasie.

„Nadzieja Afryki” łączy prawdziwe historie ocalonych z tradycyjnymi i nowoczesnymi formami teatralnymi, a obok pieśni śpiewanych w języku ruanda-rundi (kinyarwanda) i wschodnioafrykańskich bębnów pojawia się taniec nowoczesny. Jedną z głównych ról odtwarza Eliane Umuhire, aktorka znana z filmu Joanny Kos-Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”, który również zostanie zaprezentowany na Brave Festivalu.

Nasz konkurs

Spektakl grupy Mashirika zostanie zaprezentowany w jęz. angielskim z polskimi napisami. Dla naszych czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia na to przedstawienie, które odbędzie się 22 lipca o godz. 18.30 w Imparcie. Wręczymy je co piątej osobie, która odpowie poprawnie na poniższe pytanie

Kiedy (podać rok) zaczął się w Rwandzie konflikt, w wyniku którego ekstremiści pochodzenia Hutu wymordowali setki tysięcy współobywateli Tutsi? 

Na odpowiedzi czekamy do poniedziałku, 16 lipca, do godz. 12.00.Zgłoś uwagę