Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików

Okres świąt Bożego Narodzenia kończy się w Kościele rzymskokatolickim, a zaczyna dla prawosławnych i grekokatolików. 6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni.

  • katedra prawosławna

    Święta Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy będą obchodzić przez trzy dni.


Zgodnie z kalendarzem juliańskim grekokatolicy i prawosławni w sobotę, 6 stycznia, zasiądą do wieczerzy wigilijnej. Grekokatolicy, składając sobie życzenia, zamiast opłatkiem, przełamują się prosforą – to kwaśny chleb, typowy dla tradycji wschodniej. Podczas Wigilii zawsze jest 12 postnych potraw. Każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, pierogi z makiem to szczęście, barszcz to dobrobyt.

Życzenia biskupów 

– Zawsze przeżywamy te święta z radością i pozostawiamy puste miejsce przy stole, dla kogoś, kto do tego stołu może dojść jako gość i wędrowiec. Sam Chrystus był wędrowcem. Razem ze swoją matką Najświętszą Marią Panną i św. Józefem wędrowali do Betlejem i Egiptu. Chciałbym życzyć, żeby dzisiejszy świat mógł rozwiązać problemy, które wiążą się z emigrantami. Żeby nikt z nas nie musiał zostawiać swojego domu i bliskich. Życzę, żebyśmy wszyscy w okresie tych świąt byli radośni ze swoimi bliskimi i byli otwarci na tych, którzy są w podróży, są wygnańcami. Żebyśmy umieli ich zaprosić do tego pustego miejsca przy stole. Wszystkim życzę radosnych, zdrowych, błogosławionych i otwartych na drugiego człowieka świąt Bożego Narodzenia – mówi ks. bp Włodzimierz Juszczak, biskup Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

– Wraz ze świętami Bożego Narodzenia, w imieniu prawosławnego arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego, składam wszystkim wrocławianom najserdeczniejsze życzenia pokoju, bożej radości i miłości w tym szczególnym czasie. Wierzę, że nowonarodzone Dzieciątko pobłogosławi wszystkim mieszkańcom Wrocławia w Nowym Roku. Niech w każdym dniu dane będzie nam odnaleźć Boga, a wraz z nim szczęście – mówi ks. płk Eugeniusz Bójko, rzecznik Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

Święta Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy będą obchodzić przez trzy dni

W niedzielę, 7 stycznia 2018 r. przypada Boże Narodzenie, w poniedziałek dzień Świętej Rodziny, a we wtorek  świętego Szczepana.

Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Greckokatolickiej pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Nankiera:

  • 6 stycznia 2017 r. godz. 08.00 i 22.00; 
  • 7 stycznia godz. 09.00 i 10.00; 
  • 8 i 9 stycznia godz. 09.00, 10.00 i 18.00.

Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. Św. Mikołaja 40:

  • 6 stycznia 2017 r. godz. 08.00 i 17.00; 
  • 7 stycznia godz. 10.00 i 17.00; 
  • 8 i 9 stycznia godz. 09.00 i 17.00.

19 stycznia - Święto Chrztu Pańskiego - Święto Jordanu

Okres Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy zakończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu.

– 19 stycznia pójdziemy nad Odrę, gdzie będzie Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody. O godz. 10.00 będzie msza święta w naszej katedrze przy pl. Nankiera. Około godz. 11.15 pójdziemy w procesji na przystań Dunikowskiego, gdzie jest zejście po schodach nad Odrę – wylicza ks. Andrzej Michaliszyn, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu.

Objawienie Pańskie w tradycji prawosławnej znane jest bardziej pod nazwą Epifanii i jest jednym z 12 głównych świąt w roku.

Kościół greckokatolicki we Wrocławiu liczy ponad 1000 wiernych. Drugie tyle należy do parafii prawosławnych. Są to mieszkający we Wrocławiu Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Gruzini i Łemkowie.

– Obecnie szacuje się że we Wrocławiu może mieszkać i pracować ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. Część z nich to osoby niewierzące, ale są w tej grupie prawosławni i grekokatolicy. U nas bardzo zwiększyła się liczba uczestników niedzielnych liturgii. Niektórzy najbliższe święta spędzą we Wrocławiu – dodaje ks. Andrzej Michaliszyn.

Zobacz „Nieznany Wrocław - katedra prawosławna.”

Boże Narodzenie obchodzą dwa razy

Prawosławni i grekokatolicy mieszkający w Polsce mówią, że Boże Narodzenie obchodzą dwa razy – w grudniu katolickie, a teraz swoje. Dwa razy witają też Nowy Rok, który w kalendarzu juliańskim przypada 14 stycznia. Żałują tylko, że ich święta to w naszym kraju normalne dni pracy.

Dni wolne dla pracowników różnych wyznań

Pracownicy wyznający wiarę inną niż katolicka mają prawo do dni wolnych od pracy w czasie swoich świąt religijnych – zasady, przepisy.

Zgłoś uwagę