Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików

6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni.

 • Ikona Bożego Narodzenia, Cerkiew.pl

  Ikona Bożego Narodzenia, Cerkiew.pl

 • katedra prawosławna

  Święta Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy będą obchodzić przez trzy dni.


Zgodnie z kalendarzem juliańskim grekokatolicy i prawosławni 6 stycznia zasiądą do wieczerzy wigilijnej. Różnica w czasie obchodzenia świąt wynika z tego, że kościół wschodni posługuje się kalendarzem juliańskim, katolicy zaś korzystają z kalendarza gregoriańskiego. 

Świąteczne życzenia dla wiernych obrządków wschodnich od prezydenta Wrocławia

Najwytrwalsi prawosławni i grekokatolicy w Wigilię poszczą cały dzień, aż do rozpoczęcia uroczystej wieczerzy. Wierni obrządków wschodnich składając sobie życzenia, zamiast opłatkiem, dzielą się prosforą – to pszenny chleb wypiekany z mąki, drożdży i wody, często w wigilię spożywany z miodem.

Na stołach jest 12 postnych potraw, z których każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, a barszcz to dobrobyt. Nie zabraknie ryb, pierogów, kompotu z suszu, barszczu, a u Łemków zupy na zakwasie owsianym – kisełyci. Często na stołach jest też czosnek, który je się z solą.

Po wieczerzy cerkwiach odbywają się liturgie o nazwie Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje). W jej trakcie odczytywane jest m.in. proroctwo Izajasza o narodzinach Zbawiciela.

 – Zwyczaje są podobne jak te u katolików, pościmy, na wieczerzy wigilijnej jest dwanaście potraw, czasami nawet więcej. Najważniejsza potrawa to kutia, gotujemy też potrawy z ziemniaków, zamiast karpia na naszych stołach pojawiają się śledzie. Śpiewamy bardzo dużo kolęd. Łamiemy się nie opłatkiem, ale prosforą czyli chlebem używanym w liturgii do konsekracji. Dawniej, zwłaszcza na wsiach, na podłodze rozścielano słomę, a w kącie izby, zamiast choinki, stawiano diducha, robionego z różnych rodzajów zboża, ma on zapewnić dobrobyt w domu – opowiada Halina Czekanowska, przewodnicząca świetlicy grekokatolickiej.

Na zdjęciu Halina Czekanowska ze świetlicy grekokatolickiej z tradycyjnym diduchem

Czytaj też: Православне і греко-католицьке Різдво

W cerkwiach nie ma tradycji szopek bożonarodzeniowych, ale w centralnej części świątyni wystawiona jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa i krzyż. Ikona, która jest czymś więcej, niż obrazem, ma pomóc wiernym odczytać przesłanie świąt Bożego Narodzenia. 

W okresie świątecznym wierni obrządków wschodnich witają się słowami: Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho czyli Chrystus się rodzi! Chwalmy Go!

We wschodnich tradycjach często się wspólnie kolęduje, a repertuar kolęd i szczedriwok jest dość bogaty. Popularne jest także chodzenie z wertepem, a kolędników można spotkać także we Wrocławiu. Jednak ze względu na pandemię w tym roku będzie to niemożliwe. Wertep będzie można jednak zobaczyc online. 

Bożonarodzeniowy Wertep 2021

Bożonarodzeniowy Wertep 2021

Termin 6 stycznia 2021 19:00

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Wertep czyli widowisko o związane z narodzinami Chrystusa w wykonaniu dziecięcego zespołu łemkowskiego z Wrocławia "Czyżyki".

Boże Narodzenie trzy dni

7 stycznia, przypada Boże Narodzenie, 8 stycznia dzień Świętej Rodziny, a 9 – świętego Szczepana. 

Przypominamy o ograniczeniach w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15 mkw.

Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Greckokatolickiej

pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Nankiera

 • 6 stycznia 2021 r. godz. 22.00 Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje)
 • 7 stycznia, Boże Narodzenie, godz. 8.00, 10.00, godz. 12.00 i 18.00 (o godz. 10.00 Archijerejska Boska Liturgia)
 • 8 stycznia, II dzień świąt, godz. 8.00, 10.00 i 18.00 
 • 9 stycznia, III dzień świąt, godz. 8.00, 10.00 i 18.00

Transmisje 

W piątek, 8 stycznia o godz. 12.55 w TVP 1 relacja z uroczystość Bożego Narodzenia z 

6 stycznia 2021 r. Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje, godz. 22.00)

 

7 stycznia 2021 r. Archijerejska Boska Liturgia, godz. 10.00


Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Prawosławnej

pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. Św. Mikołaja 40

 • 6 stycznia 2021 r. godz. 17.00 – Wielkie Powieczerze i Jutrznia
 • 7 stycznia 2021 r., Boże Narodzenie, godz. 9.00 - Boska Liturgia, godz. 17.00 - Wielka Wieczernia
 • 8 stycznia, II dzień świąt, godz. 9.00 - Boska Liturgia, godz. 17.00 - Wieczernia
 • 9 stycznia, III dzień świąt, św. Ap. pierwszego męczennika arcydiakona Stefana, godz. 9.00 - Boska Liturgia, godz. 17.00 - Całonocne czuwanie

19 stycznia - Święto Chrztu Pańskiego/Święto Jordanu

Okres Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy zakończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu, które we Wrocławiu obchodzone jest wyjątkowo uroczyście – wierni w uroczystej procesji szli nad Odrę, aby symbolicznie poświęcić wodę. Od kilkunastu lat woda święcona jest na bulwarze Dunikowskiego, gdzie jest zejście po schodach nad Odrę. Wraz z greckokatolickimi księżmi w modlitwie uczestniczą katoliccy czy ewangeliccy duchowni. W tym roku jednak precesja nie odbędzie się.

Wtedy duchowni święcą wodę w rzece czy jeziorze, w przeręblach wyrąbanych w lodzie w kształcie krzyża. Wierni zabierają poświęconą wodę do domów. 

Objawienie Pańskie w tradycji wschodniej znane jest bardziej pod nazwą Epifanii i jest jednym z 12 głównych świąt w roku.


Święto Jordanu we Wrocławiu 2018 r.

– Obecnie szacuje się że we Wrocławiu może mieszkać i pracować ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. Część z nich to osoby niewierzące, ale są w tej grupie prawosławni i grekokatolicy. U nas bardzo zwiększyła się liczba uczestników niedzielnych liturgii. Niektórzy najbliższe święta spędzą we Wrocławiu – dodaje ks. Andrzej Michaliszyn, proboszcz parafii greckokatolickiej we Wrocławiu.

Zobacz „Nieznany Wrocław - katedra prawosławna.”Zgłoś uwagę