Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików

6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni.

 • Ikona Bożego Narodzenia, Cerkiew.pl

  Ikona Bożego Narodzenia, Cerkiew.pl

 • katedra prawosławna

  Święta Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy będą obchodzić przez trzy dni.


Zgodnie z kalendarzem juliańskim grekokatolicy i prawosławni 6 stycznia zasiądą do wieczerzy wigilijnej.

Wierni obrządków wschodnich składając sobie życzenia, zamiast opłatkiem, przełamują się prosforą – to pszenny chleb, często w Wigilię spożywany z miodem. Na stołach jest 12 postnych potraw, z których Każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, a barszcz to dobrobyt. Nie zabraknie ryb, pierogów, a u Łemków zupy na zakwasie owsianym – kisełyci. 

Po wieczerzy cerkwiach odbywają się liturgie o nazwie Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje). W jej trakcie odczytywane jest m.in. proroctwo Izajasza o narodzinach Zbawiciela.

We Wrocławiu, przy katedrze greckokatolickiej, jeszcze przed wieczornymi nabożeństwami, organizowana jest wigilijna wieczerza dla wszystkich, kórzy chcą ten wieczór spędzić wspólnie. Dotyczy to bardzo często imigrantów z Ukrainy, kórzy nie wyjeżdżają na święta do swoich rodzinnych domów. Wigilia odbędzie się również tym roku, na stole nie zabraknie dwunastu potraw, po obrusem - siana oraz wspólnego kolędowania. Organizatorzy zapraszają na godz. 19.00, ale wcześniej trzeba zgłosić swój udział pod numerem telefonu 510 345 436.

Według różnych statystyk we Wrocławiu może mieszkać nawet około 100 tys. obywateli Ukrainy. 

Czytaj też: Православне і греко-католицьке Різдво

W cerkwiach nie ma tradycji szopek, ale w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa i krzyż. W okresie świątecznym wierni obrządków wschodnich witają się słowami: Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho czyli Chrystus się rodzi! Chwalmy Go!

Święta trwają trzy dni. 

Flash mob: ukraińskie kolędy na Rynku

Flash mob: ukraińskie kolędy na Rynku

6 stycznia, pod choinką na Rynku, godz. 19.00

6 stycznia pod choinką na wrocławskim Rynku zaplanowano śpiewanie ukraińskich kolęd. Uczestnicy zaśpiewają cztery kolędy: «Добрий вечір тобі Пане Господарю», «Нова радість стала»,  «По всьому світу стала новина», «Старий рік минає». Dla chętnych organizatorzy przygotują wydrukowane teksty kolęd.

Życzenia

Biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Włodzimierz Juszczak:

– Gdy Jezus przychodził na świat, mało kto to zauważył. Tylko pasterze i Mędrcy ze Wschodu oddali hołd Dziecięciu. Reszta była zajęta swoimi sprawami. W naszych czasach może być podobnie. Widzimy choinki, piękne dekoracje, jesteśmy zajęci pracą, kuchnią, zakupami. Życzę wszystkim, abyśmy byli podobni do pasterzy czy Mędrców, abyśmy widzieli istotne rzeczy. Otówrzmy oko, ucho, umysł i serce. Zatrzymajmy się, pomyślmy o najważniejszej istocie świąt, o narodzinach Jezusa.

Radosnych i szczęśliwych świąt. Chrystus się rodzi!

Czytaj też: Dni wolne dla pracowników różnych wyznań

Boże Narodzenie trzy dni

7 stycznia, przypada Boże Narodzenie, 8 stycznia dzień Świętej Rodziny, a 9 – świętego Szczepana. 

Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Greckokatolickiej

pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Nankiera

 • 6 stycznia 2019 r. godz. 22.00 Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje)
 • 7 stycznia godz. 10.00 oraz 18.00 (o godz. 10.00 Archijerejska Boska Liturgia)
 • 8 i 9 stycznia godz. 10.00 i 18.00 

Święta też 25 grudnia

W kaplicy przy ul. Borowskiej 174 we Wrocławiu grekokatolicy będą świętowali również za gregoriańskim kalendarzem, ale w nowym stylu. W niedzielę, 22 grudnia będzie święcona prosfora. Początek nabożeństwa o godz. 12.00.

W wigilijny wieczór Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje) rozpocznie się o godz. 20.00, natomiast w pierwszy i drugi dzień świąt liturgie rozpoczną się o godz. 10.00. Trzeci dzień Świąt Bożego Narodzenia (św. Szczepana) – nabożeństwo o godz. 18.00.

Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Prawosławnej

pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. Św. Mikołaja 40

Zarząd Stowarzyszenia Prawosławnego we Wrocławiu zaprasza na wspólną Wigilię, 6 stycznia 2020 r. po nabożeństwie wieczornym ok. godz. 19.10. Wigilia odbędzie się w sali katechetycznej w domu parafialnym, przy ul. Mikołaja 40. Zapisy na adres e-mail: Zgłoszenia należy kierować do 4 stycznia na adres: e-mail stowpraw.wroclaw@interia.pl.

 • 6 stycznia godz. 17.00 Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje) 
 • 7-9 stycznia godz. 9.00 i 17.00; 

Wspólne kolędowanie

12 stycznia Stowarzyszenie Prawosławne im. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zaprasza na Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne. Początek kocertu chórów 18:00 w sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w koncercie należy potwierdzić do 9 stycznia na adres: e-mail stowpraw.wroclaw@interia.pl.

Od kilkunastu lat w okresie świątecznym organizowane jest Radosne Kolędowanie z okazji Dnia Jedności Chrześcijan. W Auli Leopoldinum Uniwersytetu Wrocławskiego spotykają się zespoły z Wrocławia oraz zaproszeni goście z Ukrainy, by wspólnie kolędować i cieszyć się Bożym Narodzeniem.

W 2020 r. Radosne Kolędowanie odbędzie się w sobotę, 18 stycznia 2020 r. o godz. 16.00. W Auli Leopoldyńskiej wystąpią m.in zespoły z Wrocławia, Połtawy i Kołomyi - w wykonaniu tego ostatniego będzie można zobaczyć bożonarodzeniowe obrzędy. Wstęp na koncert jest wolny.

19 stycznia - Święto Chrztu Pańskiego/Święto Jordanu

Okres Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy zakończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu.

– 19 stycznia co roku idziemy nad Odrę, gdzie jest Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody. O godz. 10.00 będzie msza święta w naszej katedrze przy pl. Nankiera. Około godz. 11.15 pójdziemy w procesji na przystań Dunikowskiego, gdzie jest zejście po schodach nad Odrę – wylicza ks. Andrzej Michaliszyn, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu.

Objawienie Pańskie w tradycji wschodniej znane jest bardziej pod nazwą Epifanii i jest jednym z 12 głównych świąt w roku.


Święto Jordanu we Wrocławiu 2018 r.

– Obecnie szacuje się że we Wrocławiu może mieszkać i pracować ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. Część z nich to osoby niewierzące, ale są w tej grupie prawosławni i grekokatolicy. U nas bardzo zwiększyła się liczba uczestników niedzielnych liturgii. Niektórzy najbliższe święta spędzą we Wrocławiu – dodaje ks. Andrzej Michaliszyn.

Czytaj też: Święto Jordanu 2019

Zobacz „Nieznany Wrocław - katedra prawosławna.”Zgłoś uwagę