wroclaw.pl strona główna Wrocław BEZ przemocy - kampania 2022 Bez przemocy - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław BEZ przemocy
  3. Kampania 2021
  4. Olek, 8 lat, uczeń

Jak byłem malutki, moja mama zostawiła mnie z tatą. Nie chciała mnie. Później przyszła do nas druga mama i mój brat – tak mówię na jej syna. Ucieszyłem się, bo fajnie mieć mamę. Ale ona chyba mnie nie lubi. Krzyczy często na mnie, a na mojego brata nie.

Jak byłem mały i chodziłem do przedszkola, to mnie biła pasem i później miałem takie kolorowe paski na nogach i brzuchu. Kiedyś mnie wykąpała pod prysznicem. Strasznie zimna woda była. Próbowałem jej o tym powiedzieć, ale ona na mnie nakrzyczała, no to nic już nie mówiłem. Rano nie dostawałem śniadania, chociaż mój brat dostawał. Dobrze, że pani w przedszkolu dawała mi dokładki.

Jak mama przychodziła po mnie do przedszkola, to biegłem do niej, bo się cieszyłem, ale ona się chyba nie cieszyła, bo mówiła: „Nie jestem twoją matką”. Wtedy było mi smutno. W domu kazała mi być cicho. A mój brat nie musiał.

Tato nic nie mówił.

Lubi mamę i się cieszył, że ona się mną opiekowała. Kiedyś w przedszkolu słyszałem, jak pani mówiła do taty, że nie wolno bić dzieci. Ale tato powiedział, że mnie nikt nie bije, że te kolorowe pasy na nogach i brzuchu robię sobie sam, a potem mówię, że to mama. Jak już byłem w szkole, takie pasy kablem mama zrobiła mi na plecach. Zobaczyła to pani i zawołała policjanta. Nie wróciłem ze szkoły do domu.

Jestem teraz u takiej cioci. Jest tutaj więcej dzieci. Jest wesoło i nikt nie robi pasów na nogach i na plecach. Jest fajnie, ale ja tęsknię za mamą i tatą, a nawet za bratem.

Komentarz ekspercki*

Obowiązkiem dorosłych jest chronić dzieci przed przemocą. Każdy kto wie lub podejrzewa, że dziecko doznaje krzywdy w formie przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej powinien zgłosić ten fakt odpowiednim służbom : policji, pracownikowi socjalnemu, Zespołowi Interdyscyplinarnemu. Często dorośli nie reagują, bo obawiają się fałszywego oskarżenia kogoś. Tymczasem zanim sprawa trafi do sądu jest wnikliwie analizowana. Jeśli nie zareagujemy a przemoc faktycznie ma miejsce, skazujemy dziecko na czasem lata cierpienia i traumę, która zaważy na jego całym życiu.

*Przygotował WZD, MOPS, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl