Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Co to jest przemoc domowa?
Przemoc domowa to jednorazowe lub powtarzające się, intencjonalne działanie lub zaniechanie działania jednej osoby wobec drugiej, która wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste drugiej osoby, powodując jej cierpienie i szkody.
Co to dokładnie oznacza?
Oznacza to, że jedna z osób jest silniejsza i to wykorzystuje. Może mieć ona przewagę fizyczną, psychiczną, ekonomiczną, czy technologiczną (cyberprzemoc) nad drugą osobą. Wykorzystując tę przewagę, ma świadomość, że krzywdzi drugą osobę, naruszając jej prawo do nietykalności cielesnej i poszanowania godności. W wyniku tych działań osoba doświadczająca przemocy odczuwa ból i cierpienie, a nawet doznaje uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Przemoc zagraża zdrowiu i życiu osób, które są jej poddawane.
Wobec kogo może być stosowana przemoc?
Przemoc może być stosowana wobec każdego: dorosłych i dzieci, kobiet i mężczyzn, osób starszych i z niepełnosprawnościami. Przemoc jest zjawiskiem demokratycznym i występuje w każdym środowisku, zarówno w tych o wyższym statusie społecznym wynikającym ze stanu posiadania, wykształcenia lub pełnienia wysokich funkcji zawodowych, jak i w rodzinach o niższym statusie społecznym.
Czy jak nie bije to znaczy, że nie ma przemocy?
Przemoc ma różne oblicza i występuje w różnych formach. Brak stosowania przemocy fizycznej nie oznacza, że w domu nie dochodzi do przemocy. Krzywdzenie najbliższych może występować w innych formach.
Jakie są rodzaje przemocy?
- Przemoc fizyczna: naruszenie nietykalności cielesnej.
- Przemoc psychiczna: naruszenie godności osobistej.
- Przemoc seksualna: naruszenie intymności.
- Przemoc ekonomiczna: naruszenie własności, wymuszanie lub ograniczanie środków finansowych.
- Cyberprzemoc: wykorzystanie technologii, takich jak Internet czy media społecznościowe, do nękania, upokarzania lub kontrolowania.
- Zaniedbanie: naruszenie obowiązku opieki ze strony osób najbliższych.
Każda z wymienionych form przemocy może występować niezależnie, ale najczęściej spotykamy jednoczesne współwystępowanie tych form przemocy.
Co to jest koło przemocy?
To powtarzający się cykl, w którym u sprawcy pojawia się frustracja i narasta napięcie, później następuje rozładowanie tego napięcia i dochodzi do przemocy. Po tym wszystkim napięcie spada. W tym czasie następuje poprawa, są przeprosiny i wydaje się, że wszystko minęło – okres ten nazywany jest okresem miodowego miesiąca. W czasie miodowego miesiąca osoby pokrzywdzone przemocą najczęściej wycofują się z podjętych działań ukierunkowanych na odwikłanie z przemocy. Im dłużej trwa relacja przemocowa, tym krótszy jest okres miodowego miesiąca, aż do całkowitego zaniknięcia.
Czym jest przemoc wobec dzieci?
Oprócz ogólnej definicji przemocy domowej, posługujemy się także definicją krzywdzenia dziecka, która mówi, że krzywdzenie dziecka to każde działanie lub bezczynność jednostek, instytucji lub społeczeństwa jako całości, które deprawuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój.
Jakie są formy przemocy wobec dziecka?
- Przemoc fizyczna: wszelkie celowe, intencjonalne działania wobec dziecka powodujące urazy na jego ciele.
- Przemoc emocjonalna: intencjonalne, niezawierające aktów przemocy fizycznej zachowania dorosłych wobec dzieci, które powodują znaczące obniżenie możliwości prawidłowego rozwoju dziecka.
- Wykorzystanie seksualne: każde zachowanie osoby starszej i silniejszej, które prowadzi do jej seksualnego podniecenia i zaspokojenia kosztem dziecka.
- Zaniedbywanie: niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka zarówno fizycznych, takich jak właściwe odżywianie, ubieranie, ochrona zdrowia, edukacja, jak i psychicznych, takich jak poczucie bezpieczeństwa, doświadczania miłości i troski.
Ważne!
- W sytuacjach dotyczących podejrzenia przemocy wobec dzieci każdorazowo mówimy o nierównowadze sił.
- Dziecko, które jest świadkiem przemocy, samo doświadcza przemocy psychicznej.
- W sytuacji przemocy domowej nie prowadzi się mediacji.
- Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje.