wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Wrocławianie z pasją
  5. Babki Twórczo Zakręcone

Quilling, frywolitki i pikotki. Brzmi nieco egzotycznie? Nie dla Babek Twórczo Zakręconych. To panie, które regularnie spotykają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Jeleniej, żeby dzielić się swoimi zdolnościami artystycznymi. Radości przy tym mają co niemiara.

Reklama

– Wiek ani wykształcenie nie są dla nas istotne, wszystkie jesteśmy po imieniu – mówi pani Małgorzata Tomaszewska, jedna z inicjatorek warsztatów. Dodaje, że ważne jest to, z czym uczestniczki przychodzą i co chcą pokazać innym. – Proszę mnie tylko nie nazywać żadną szefową, bo tak naprawdę każda z nas tu jest szefową i specjalistką od czegoś. O, Jadzia jest od wikliny papierowej i haftu krzyżykowego, Danusia od quillingu, a Bogusia od frywolitek. Uczymy się od siebie nawzajem, dzielimy tym, co np. wyszperałyśmy w internecie czy w różnych gazetach dotyczących rękodzieła – mówi pani Małgorzata, do której wszyscy zwracają się po prostu „Małgosia”.

Prace Babek Twórczo Zakręconych 

Chcą zarażać pasją

Panie spotykają się co dwa tygodnie w piątki, w godzinach 16.00-18.00 Gości ich filia nr 10 MBP przy ul. Jeleniej 7. – Warsztaty Babek Twórczo Zakręconych zainaugurowaliśmy w październiku, tak naprawdę była to inicjatywa dwóch naszych czytelniczek-seniorek, Małgosi Tomaszewskiej i Jadzi Petlic – opowiada kierowniczka biblioteki Anna Tomaszewicz. W ramach tzw. Sektora Trzeciego, czyli Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, uczestniczyły w akcji „Seniorzy dzieciom”.

Papierowa wiklina 

Jadwiga Petlic: – Uczyłyśmy młodsze dzieci, m.in., jak zrobić różne cudeńka z papieru. Były zachwycone i bardzo chętne do takich prac. Wielką radość sprawiało im, że mogą zrobić same jakąś ozdobę i potem wziąć ją do domu i pokazać rodzicom.

– Kiedyś dużo więcej czasu spędzało się w domu na robótkach ręcznych. Większość z tego, co dziś umiem, zawdzięczam mojej mamie – mówi pani Małgosia. – Dużo szyłam, robiłam na drutach, szydełkowałam, głównie po to, żebym miała co włożyć na siebie, albo wykorzystać w domu, a czasem podarować komuś w prezencie. Teraz niestety takie umiejętności zanikają. Tradycja nie jest przekazywana. A szkoda.

Panie spotykają się w bibliotece przy ul. Jeleniej 7

– Dla nas ważna jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale też okazja do spotkania, porozmawiania z innymi paniami, które mają podobne zainteresowania artystyczne, a dotychczas robiły coś tylko „do szuflady”. Tutaj mogą liczyć na pełne zrozumienie i szczery zachwyt – dodaje pani Jadwiga. Sama na koncie ma już kilka wystaw prezentujących jej prace. Do końca grudnia w Galerii Dwie Listwy, mieszczącej się w bibliotece, można oglądać jej obrazy „malowane” igłą i nitką.

Warsztaty powstały głównie z myślą o innych seniorkach. – Zajęcia mają charakter otwarty i są bezpłatne – mówi Anna Tomaszewicz. – Może na nie przyjść każdy, kto tylko chce, bez względu na wiek czy płeć. Panów twórczo zakręconych też zapraszamy!

Atmosfera serdeczna i twórcza

– Na czółenku jeszcze nie mi nie wychodzi. Mam ostatnią cienką igłę, któraś chętna? To zrobisz z kształtu podstawowego, już ci pokazuję. Naucz mnie zwijać ruloniki  – to normalna wymiana zdań podczas zajęć. Bo panie chętnie dzielą się swoim talentem i umiejętnościami. Bez najmniejszych oporów zdradzają sposoby wykonania danej pracy.  

– Wszystko można powiedzieć, ale nie to, że panie pracują w ciszy – śmieje się kierowniczka biblioteki. – To niesamowite, ile radości nam wszystkim sprawiają te spotkania. 

Danuta Janus z wnuczką Hanią

Danuta Janus  o warsztatach dowiedziała przy okazji obchodów Dni Seniora. – W programie wyczytałam, że organizowane są takie zajęcie, namówiłam koleżankę Basię i przyszłyśmy. Na następne spotkanie przyprowadziłam jeszcze Bogusię. A dzisiaj jest też moja 8-letnia wnuczka Hania i uczy się, jak robić kształt podstawowy do quillingu. Pani Danusia podkreśla, że od samego początku urzekła ją serdeczna atmosfera panująca na warsztatach.

– Dostajemy nawet zadania domowe – śmieje się uczestniczka zajęć. – O, na przykład dzisiaj po raz pierwszy przyszła Aldona. Pokazała nam, jak zrobić piękne bombki ze styropianowej kuli i ozdobnej tasiemki. Muszę koniecznie spróbować w domu!

Świąteczne ozdoby robione metodą quillingu 
Nauka robienia „quillingowego” aniołka 

Czasu nam nie szkoda

Wszystkie prace, które przynoszą do pokazania na zajęcia, to małe dzieła sztuki. Ich wykonanie musiało zająć dużo czasu. Choinka z papierowej wikliny, ozdoby świąteczne robione techniką quillingu (paski papieru zwinięte w sprężyny różnych kształtów i wielkości), frywolitkowe aniołki (frywolitki – rodzaj koronki z cienkiej nitki) czy niesamowite obrazki z haftem krzyżykowym. – Robimy to wieczorami albo w innej wolnej chwili. Nie szkoda nam czasu, możemy nawet zarwać noce, żeby coś ładnego dokończyć – zgodnie twierdzą Babki Twórczo Zakręcone.

Od lewej: Jadwiga Petlic i Małgorzata Tomaszewska

Dwie godziny spotkania mijają błyskawicznie. Panie porządkują swój warsztat pracy, na koniec wymieniają się numerami telefonów i adresami e-mailowymi. Kierowniczka biblioteki, która podczas zajęć robi zdjęcia, informuje, że będzie można je zobaczyć na profilu facebookowym biblioteki.

„Na to nie szkoda nam czasu”

– Na styczniowych warsztatach pokażę wam, jak wyplatać koszyki z papierowej wikliny – zapowiada pani Jadzia. – To ja na pewno przyjdę!  – deklaruje wnuczka pani Danusi, najmłodsza uczestniczka warsztatów.

Niektóre z pań ciągle są jeszcze aktywne zawodowo, inne opiekują się wnukami, wszystkie mają na co dzień mnóstwo spraw na głowie. Emerytowana architektka, kadrowa, konstruktorka, księgowa czy gospodyni domowa. Mieszkają w różnych częściach Wrocławia i poza miastem. Łączy ich wspólna pasja, którą bardzo chętnie się dzielą.

Tekst i fot.: Iwona Szajner

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl